V nemocnicích je 1000 lidí s covidem, případů přibývá
Ministerstvo zdravotnictví (MZd) očekává podle náměstka Josefa Pavlovice (Piráti) další nárůst počtu případů covidu-19 do Vánoc a znovu ve druhé polovině ledna. Řekl to dnes novinářům na tiskové konferenci k reformě hygienické služby. Současné počty případů i hospitalizací jsou podle dat MZd nejvyšší od loňského října. Podle Pavlovice ale do nemocnic míří nemocní primárně s jinými potížemi, nikoliv kvůli stavu způsobenému covidem. Žádná plošná opatření MZd nechystá. V současné době chybí některé léky na covid, antivirotika budou podle Válka dovezena z Británie.
„Během Vánoc uvidíme rapidní propad. Od druhého až třetího týdne (příštího roku) uvidíme rapidní růst,“ řekl Pavlovic. Stejná situace je podle něho u všech respiračních onemocnění, včetně covidu a chřipky, každý rok. V letech před covidem byla obvykle chřipková epidemie největší na přelomu ledna a února, v posledních letech jsou ale epidemie netypické. Za covidu byly minimální díky nošení respirátorů a omezení kontaktů, loni naopak přišla vlna nákaz zejména RS viry dřív, podobně jako letos, a chřipka měla dvě vlny.
„Situace je podobná, jako byla na podzim loňského roku, korelujeme s okolními státy,“ uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Loni bylo podle dat MZd v prvních deseti prosincových dnech nakažených 8100, letos téměř 13.500. Testuje se ale asi o třetinu méně.
Pozitivní test na covid-19 mělo ve 49. týdnu téměř 10.000 lidí, jenom v pondělí tohoto 50. týdne jich bylo přes 4500. Vyšší denní počet zdravotnické statistiky zaznamenaly naposledy před 14 měsíci. Z deseti testů, které zdravotníci udělali z diagnostických důvodů, byly minulý týden v průměru čtyři pozitivní. Odborníci odhadují, že počet nakažených může být proti počtu pozitivních testů čtyřikrát až pětkrát vyšší.
„Za současný prudký nárůst covidu-19 v České republice je pravděpodobně zodpovědná varianta koronaviru JN1, která se rychle šíří v Evropě i ve Spojených státech a brzy se stane zcela dominantní,“ napsal na sociální síti X imunolog Zdeněk Hel, který působí na lékařské fakultě Alabamské univerzity v USA.
V ČR se podle něj málo vzorků takzvaně sekvenuje, kdy se laboratorně určí jejich genom pro zjištění konkrétního typu viru SARS-CoV-2. To podporuje i dokument Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který laboratoře vyzývá, aby vzorky posílaly do národní referenční laboratoře. Od 1. listopadu bylo otestováno 42 vzorků. „V celkovém součtu stále mírně převažují detekce variant odvozených od XBB.1.5 (především EG.5-like – Erik),“ napsal SZÚ. Podobně na konkrétní typ testuje ústav také vzorky pozitivní na chřipku.
Žádná plošná opatření nejsou podle Pavlovice potřeba, situace je očekávaná. Nemocnice podle něj mohou zvážit zákaz návštěv, případně to mohou lokálně posoudit krajské hygienické stanice. Apeloval na to, aby se lidé nechali proti covidu a chřipce očkovat.
Covidovou vakcínu podle dat o očkování dostalo letos na podzim necelých 336.000 lidí, tedy jen asi tři procenta populace. Pozitivní test mělo ve stejné době 77.000 lidí.
Ministerstvo podle Pavlovice také řeší výpadek antivirových léků pro rizikové skupiny, na který v posledních dnech upozornila média. Výpadek potvrdil před jednáním vlády i ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Vláda podle něj bude schvalovat dovoz 5000 balení paxlovidu z Anglie. „Pokud pacient bere více prášků, tak je vhodnější lagevrio než paxlovid,“ řekl Válek. Právě tohoto léku je podle něj dostatek. „Faktem je, že firma (dodávající paxlovid) má nějaké výrobní problémy a má celosvětové snížení dodávek,“ dodal s tím, že paxlovidu je v ČR v současné době zásoba asi na tři týdny.
Náměstek ministra Jakub Dvořáček minulý týden uvedl, že tyto léky jsou často předepisované i lidem, kteří jsou více ohroženi vážným průběhem nemoci. Omezení jejich preskripce ale MZd nechystá.
Zdroj: ČTK