Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 21. 7. 2021

Téměř čtyři promile alkoholu nadýchal řidič kamionu po dopravní nehodě. Ministerstvo zdravotnictví zatím počítá s testováním dětí na covid ve školách jen v září. V Česku přibylo více než 300 potvrzených případů koronaviru za den. Rozšiřuje se počet očkovacích center bez registrace. Spor Kalouska s Babišem opět u soudu

Senátoři řeší lex Dukovany nebo odškodnění pro sterilizované ženy 

Senát , pandemický zákon, ústavní soud

Zákon, který přiznává protiprávně sterilizovaným ženám odškodnění až 300.000 korun, by dnes měli schvalovat senátoři. Sejdou se na své již druhé červencové schůzi. Projednávat na ní mají také takzvaný nízkouhlíkový zákon, který se dotýká výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech. Senátoři by měli schválit i doplnění Listiny základních práv a svobod o právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek

Na programu je také vládní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která rozšiřuje hrazení některých dobrovolných očkování ze zdravotního pojištění. Mění také úhrady moderních léků pro zajištění jejich lepší dostupnosti. Senátní sociální výbor v ní doporučil zpřesnit výčet služeb, která by mohla poskytovat centra duševního zdraví. Ta jsou součástí reformy duševního zdraví a tvoří je terénní týmy zdravotníků i sociálních pracovníků, které jezdí k pacientům domů, nebo ambulantní služby. (Zdroj: ČTK)

Soud bude opět projednávat nárok Kalouska na omluvu od Babiše

Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Okresní soud pro Prahu-západ se dnes začne znovu zabývat sporem bývalého poslance Miroslava Kalouska (TOP 09) a premiéra Andreje Babiše (ANO). Kalousek žádá omluvu za výroky, které o něm Babiš pronesl ve Sněmovně. Soud loni původně exposlanci vyhověl, odvolací senát pak ale rozsudek zrušil a vrátil věc k dalšímu projednání.

Babiš v roce 2018 prohlásil před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a “zabil lidi cez padáky. Ve vyhrocené sněmovní diskusi, kterou přenášela televize, také Kalouskovi tykal a označil ho za “ožralu” a “zloděje zlodějského”. Poslanec předtím Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. (Zdroj: ČTK)

Rozšíří se počet očkovacích center proti covidu bez registrace

očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Očkovací centra proti covidu-19 bez předchozí registrace se dnes po Praze otevírají ve třech krajských městech i na dalších místech. Ráno začala fungovat očkovací centra ve zlínské PSG aréně a také v obchodním centru Forum Nová Karolina v Ostravě. To provozuje Fakultní nemocnice Ostrava. Dopoledne zahájilo provoz centrum v obchodním centru Olympia v Brně, pro velký zájem začalo očkovat dřív.

Další centra bez registrací budou od středy nově k dispozici ve zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a v Uherském Hradišti ve společnosti Medical Plus. Nově se otevře očkovací centrum bez registrace také v Jaroměři na Náchodsku v Královéhradeckém kraji. (Zdroj: ČTK)

Hygienička Svrčinová: U voleb se uplatní zvláštní covidová hlasování

Agendu hlavní hygieničky ČR povede Svrčinová

V polovině září bude podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové velmi pravděpodobně stále nutný pandemický stav kvůli covidu-19. Znamená to, že u říjnových sněmovních voleb se tak pravděpodobně uplatní speciální předpis, který umožňuje lidem hlasovat z karantény, řekl po zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) novinářům jeho předseda a ministr vnitra Jan Hamáček.

Vládní úpravu, která má podobně jako při loňských krajských a senátních volbách umožnit hlasovat například do přenosné schránky nebo z auta na volebních stanovištích, podpořila Sněmovna před dvěma týdny. Hamáček ocenil, že senátní ústavně-právní výbor předpis v úterý doporučil schválit ve znění postoupeném Sněmovnou. “Já jsem se dnes ptal hlavní hygieničky na názor, zda podle jejího odborného názoru bude v platnosti pandemický stav i 15. září. Bylo mi řečeno, že je to vysoce pravděpodobné.  Dá se tedy očekávat, že podzimní volby proběhnou s využitím covidových opatření,” řekl po jednání krizového štábu Hamáček. 

V Česku opět narostl počet nakažených covidem. Po týdnu opět přibylo více než 300 případů

Covid-19, epidemie, volby,

V Česku po týdnu opět přibylo více než 300 potvrzených případů koronaviru za den. Laboratoře v úterý odhalily 302 nakažených, o 14 méně než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, vzrostlo nepatrně na 0,96. Nezměnil se počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, sedmý den za sebou je na hodnotě 15. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Úřad dnes kvůli technickým komplikacím zveřejnil aktuální data o několik hodin později, než bývá běžné.

V nemocnicích bylo k úterý s covidem 36 hospitalizovaných, o sedm méně než v pondělí. Počet pacientů v těžkém stavu zůstává na pěti. Od začátku epidemie zemřelo s koronavirem v Česku 30.342 lidí. V uplynulých sedmi dnech bylo obětí pět, zatím poslední dva zemřelí připadají na pondělí. Aktuální opatření proti covidu v Česku považují odborníci za dostatečná, vyplynulo podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) z dnešního jednání Ústředního krizového štábu. S ohledem na vývoj v zahraničí však zdůraznil, že je nadále namístě opatrnost. (Zdroj: ČTK)

V Září se ve školách bude testovat, dál rozhodne vývoji epidemické situace

testování ve školách, PCR testy, Antigenní testy na covid 19, školy, žáci

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) zatím počítá s testováním dětí na covid-19 ve školách jen na začátku září. Další kroky podle něj budou záviset na vývoji epidemické situace. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Vláda na konci června schválila, že se děti v prvních dnech po zahájení školního roku v září třikrát otestují antigenními testy, které zajistí stát. Děti ve školách za testy platit nebudou.

Na tři termíny testování v září by měla Správa státních hmotných rezerv nakoupit 4,2 milionu antigenních testů, náklady ministerstvo zdravotnictví odhadlo na asi 210 milionů korun. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí ministerstva školství Anety Lednové by peníze měly jít z Fondu solidarity EU. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes uvedl, že vláda musí do půlky srpna kvůli nákupům rozhodnout, zda budou školy testovat žáky a studenty na covid-19 i dál na podzim. (Zdroj: ČTK)

Čtyři promile alkoholu nadýchal řidič kamionu po dopravní nehodě ve Valašském Meziříčí

řidič kamionu nadýchal čtyři promile alkoholu

Téměř čtyři promile alkoholu nadýchal po úterní nehodě ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku sedmačtyřicetiletý řidič kamionu. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz, muže nyní podezírají z ohrožení pod vlivem návykové látky. Řidiči hrozí až tříleté vězení, sdělila dnes ČTK krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Řidič podle policie jel s nákladním vozidlem DAF s návěsem po Zašovské ulici ve směru od čerpací stanice do areálu tamní firmy. “Vlivem podnapilosti nezvládl pravotočivou zatáčku, vyjel mimo komunikaci, kde narazil do sloupu osvětlení, čímž poškodil fasádu a střešní krytinu domu. Celková škoda byla předběžně odhadnuta na necelých 80.000 korun. Dopravní policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který trestní zákon ukládá až tříletý trest odnětí svobody,” uvedla Javorková. Muž podle ní po nehodě nadýchal 3,94 promile alkoholu. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře