Problémy se spánkem má 70 procent Čechů

Průzkum: Problémy se spánkem má 70 procent Čechů, téměř polovina je neřeší.

Problémy se spánkem trápí nebo trápily zhruba 70 procent Čechů, ale téměř polovina z nich je neřeší. Ti, kteří se rozhodli svůj spánek zlepšit, většinou upravili své návyky. S psychologem, lékařem, případně léky na předpis řešila či řeší potíže se spánkem pětina lidí. Vyplynulo to z únorového průzkumu agentury STEM/MARK mezi 507 obyvateli věku 18 až 64 let.

Podle odborníků může poruchy spánku způsobovat genetika, nadváha, nadměrný stres či nedodržování zásad spánkové hygieny. Škodí i alkohol či jiné návykové látky. Odborníci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy nedávno informovali, že kvalitu spánku ovlivňuje také složení mikrobiomu ve střevech. Poruchy spánku podle nich mohou signalizovat i další onemocnění. Například porucha chování v REM fázi spánku, kdy dochází k nekontrolovaným pohybům, může předcházet vzniku Parkinsonovy choroby. Vědci je umí odhalit i z analýzy řeči.

STEM/MARK v průzkumu zjistil, že nejčastější věcí, kterou lidé kvůli zlepšení spánku změnili, byla úprava podmínek pro spaní jako zatemnění místnosti a snížení teploty vzduchu. Následovalo zvýšení fyzické činnosti během dne a úprava spánkového a stravovacího režimu. Část dotázaných se rozhodla zkrátit svůj čas u obrazovek a naopak více ho trávit na denním světle.

Většině lidí uvedené návyky podle agentury pomohly zlepšit spánek. Nejlepší ohlasy měly úpravy podmínek pro spaní, což pomohlo 87 procentům dotázaných. Naopak nejmenší úspěch měla návštěva praktického lékaře. U více než poloviny lidí, kteří ho kvůli potížím navštívili, se spánek nezlepšil, uvedla Zuzana Rabochová ze STEM/MARK.

Lidi podle ní ale trápí i další problémy jako například špatný životní styl, stres z osobního a pracovního život nebo ze společenských a životních podmínek. A právě ti, kteří řeší tyto životní situace, mají dlouhodobé problémy se spánkem, uvedli autoři průzkumu.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře