Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 16. 7. 2021

ČSSD dnes schválila kandidátky, v hlavním městě ji povede Maláčová. Počet případů covidu podruhé v řadě klesl, ve čtvrtek jich bylo 227. Piráti podali žalobu na premiéra Babiše (ANO). Konec energošmejdů? Spotřebitelé se zřejmě dočkají lepší ochrany na trhu s energiemi. Sněmovna se dnes nedostala ke schvalování sporných novel zákonů. Lubomír Zaorálek skončil v nemocnici kvůli horečkám a akutním zažívacím obtížím. Exprezident Klaus musí zaplatit pokutu 8000 Kč, loni neměl před Obecním domem roušku. Nová očkovací centra bez objednání se otevřou ve středu v OC v Ostravě a Brně. Andrej Babiš: Hnutí ANO zveřejní volební program později, vláda musí pracovat. Počasí: Česko dnes a o víkendu opět zasáhnou silné bouře

Lubomír Zaorálek skončil v nemocnici kvůli horečkám a akutním zažívacím obtížím
Lubomír Zaorálek ČSSD

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) skončil v noci kvůli horečkám a akutním zažívacím obtížím v nemocnici, uvedl dnes na twitteru. Kvůli dalším vyšetřením zůstane v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) i přes víkend, cítí se ale už mnohem lépe, napsal čtyřiašedesátiletý politik.

“Tak dlouho mi nic nebylo, až to v době tolika virů bylo podezřelé. Ve středu přišla bída na kozáky. Začal jsem mít zimnice a posléze i horečky, na které moc netrpím. Nakonec jsem včera (ve čtvrtek) pozdě v noci skončil v nemocnici právě kvůli vysokým teplotám a akutním zažívacím obtížím,” popsal na sociálních sítích své zdravotní problémy ministr kultury. Dodal, že je mu už výrazně lépe a těší se, až bude brzo zase normálně fungovat. Poděkoval personálu IKEM za skvělou péči. (Zdroj: ČTK)

Exprezident Klaus musí zaplatit pokutu 8000 Kč, loni neměl před Obecním domem roušku
Rouškovné, aneb proč jsem za pana prezidenta Klause uhradil tu pokutu

Bývalý prezident Václav Klaus musí zaplatit pokutu 8000 korun za loňské vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze, informovala Česká televize. Pokutu pravomocně potvrdilo ministerstvo zdravotnictví, které zamítlo Klausovo odvolání. Exprezident musí zaplatit také dalších tisíc korun jako náklady řízení. Klaus podá proti verdiktu správní žalobu k Městskému soudu v Praze, uvedl jeho právník Koudelka.

Výše pokuty je o něco nižší, než ji původně stanovila pražská hygienická stanice, která Klausovi vyměřila desetitisícovou pokutu. “Ministerstvo snížilo výši pokuty z deseti tisíc korun na osm tisíc korun, neboť na rozdíl od Hygienické stanice hlavního města Prahy nepřihlédlo jako k přitěžující okolnosti, že se obviněný dopustil přestupku v době nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2. Ve zbytku ministerstvo napadené rozhodnutí potvrdilo,” cituje televize z písemného rozhodnutí ministerstva zdravotnictví ze začátku června. (Zdroj: ČTK)

Nová očkovací centra bez objednání se otevřou ve středu v OC v Ostravě a Brně
vakcíny, očkování, Andrej Babiš

Ve středu se otevřou další očkovací centra pro očkování proti covidu-19, do kterých mohou lidé přijít bez objednání. Budou v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně. Jejich provoz bude mít na starosti Fakultní nemocnice Ostrava a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Při převzetí dalších vakcín od maďarské vlády to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Lidé budou mít v Brně na výběr ze dvou vakcín, a to od firem Pfizer/BioNTech a jednodávkovou od Johnson & Johnson. “Otevřeno bude každý den včetně víkendu. Zatím je stanovený čas od 10:00 do 20:00. Podle zájmu to budeme upravovat,” řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská. Očkovací centrum v Ostravě bude v provozu každý den od 08:00 do 19:00, doplnil na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zdravotníci tam budou očkovat jednodávkovou látkou Janssen od Johnson & Johnson. Obě centra budou mít podle ministra denní kapacitu 800 lidí. (Zdroj: ČTK)

Andrej Babiš: Hnutí ANO zveřejní volební program později, vláda musí pracovat
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Hnutí ANO zveřejní volební program později než opozice, vláda musí celé léto pracovat a řešit očkování proti covidu-19 nebo zářijový návrat dětí do škol. Na dotaz ČTK to řekl premiér a předseda ANO Andrej Babiš v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde převzal maďarský dar 200.000 dávek vakcíny proti covidu. Podle informací ČTK by mělo ANO zahájit kampaň a zveřejnit program začátkem září.

“Náš volební program neustále deklarují naši ministři,” řekl Babiš. Hnutí podle něj nechce navyšovat daně, chce podporovat důchodce. “Nejsme pro euro. Jsme pro naši svrchovanou pozici v Evropské unii,” sdělil další priority premiér.

Počasí: Česko dnes a o víkendu opět zasáhnou silné bouře
Silné bouřky

Českou republiku opět čekají silné bouře. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji se mohou vyskytnout už dnes odpoledne, v sobotu by pak měly zasáhnout většinu země. Kvůli dešti mohou vystoupat hladiny některých toků. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V Olomouckém a Moravskoslezském kraji a také na Králicku v Pardubickém kraji mohou být bouřky od dnešního poledne. Doprovázet je bude přívalový déšť s úhrny až 30 milimetrů. Meteorologové nevylučují krupobití, nárazový vítr může také lámat větve stromů. Zejména menší toky mohou dosáhnout druhého povodňového stupně. Výstraha pro tyto oblasti platí do dnešních 22:00.

Od sobotních 09:00 do nedělních 10:00 je pak vyhlášena výstraha před bouřemi pro celou Českou republiku s výjimkou krajů Karlovarského, Ústeckého a Zlínského. “Očekává se ojedinělý výskyt přívalového deště nebo silných bouřek s úhrny kolem 45 mm během krátké doby,” uvedli meteorologové. Srážky budou v sobotu a v neděli zesílené na úpatí Novohradských hor a Šumavy, což by mělo způsobit výrazné vzestupy řek v celém povodí Vltavy. V povodí Malše, Vltavy nad Českými Budějovicemi, Otavy a Blanice proto hrozí v sobotu i v neděli ojediněle dosažení i vyšších stupňů povodňové aktivity. “Většinou by se nejvyšší hladiny měly pohybovat kolem stavu bdělosti (1. SPA), ten však může být překročen i v ostatních částech povodí horní Vltavy po hráz vodního díla Orlík,” dodal ČHMÚ. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna se dnes nedostala ke schvalování sporných novel zákonů
Poslanci schválili zákon, Sněmovna, poslanci, parlament,

Sněmovna se dnes nedostala ke schvalování sporných návrhů KSČM na uzákonění nejméně pětitýdenní dovolené nebo SPD na zpřísnění výplaty dávek v hmotné nouzi. Kluby Pirátů a TOP 09 si vzaly přestávky až do doby, kdy podle jednacího řádu končí čas vymezený pro finální projednávání předloh. Jednání poslanců tak skončilo. Sněmovna tak dnes schválila pouze novelu energetického zákona k lepší ochraně spotřebitelů na trhu s energiemi, na níž byla všeobecná shoda. 

Část opozice v čele s Piráty, TOP 09 a lidovci kritizovala ranní změny programu dnešního jednacího dne. Podle původních plánů měla dolní komora schvalovat nekonfliktní novely například k protipožárnímu zabezpečení pobytových sociálních zařízení a k financování dětských skupin. Komunisté naopak vinili tyto kluby z obstrukcí, podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se staly běžnou praxí. “Nechtějte po nás, abychom pracovali podle vašich not,” řekl. (Zdroj: ČTK)

Konec energošmejdů? Spotřebitelé se zřejmě dočkají lepší ochrany na trhu s energiemi
Energie, zákon, ochrana spotřebitele, Společnost ČEZ přestala vylepovat oznámení k plánovaným odstávkám elektrické energie

Spotřebitelé zřejmě budou lépe chráněni na trhu s energiemi. Změny přinese vládní novela energetického zákona, kterou dnes schválila s některými úpravami Sněmovna hlasy 147 ze 151 přítomných členů. Předloha namířená proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Nyní poputuje k posouzení do Senátu.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka do novely neprosadil zákonné zakotvení akumulace energie. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) již dříve vyjádřil obavu z toho, aby pod vlivem dobrých myšlenek nenastal bateriový boom, který by se mohl vymknout kontrole ve smyslu podpory. Dnes se k úpravě postavil neutrálně. (Zdroj: ČTK)

Piráti podali žalobu na premiéra Babiše
Pirát Ivan Bartoš chtěl kandidovat za ANO

Piráti podali ke Krajskému soudu v Praze žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO). Šířil podle nich na twitteru lži, že Piráti chtějí zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat lidem do domácností migranty. ČTK o podání informovala mluvčí Pirátů Karolína Sadílková. Připomněla, že Piráti nejprve chtěli věc řešit mimosoudní cestou, premiér to ale odmítl. Spor se odehrává necelé tři měsíce před sněmovními volbami, přičemž koalice Pirátů a STAN podle dosavadních průzkumů soupeří s ANO o vítězství. Babiš ČTK a televizi Nova řekl, že se na žalobu těší, protože ukáže, co Piráti dělají.

Babiš řekl, že Piráti chtějí změnit systém hlasování v evropských radách na většinový, což by poškodilo zájmy Česka a vedlo ke ztrátě svrchovanosti země. “Oni tady pravděpodobně si chodí pro nějaké příkazy do Evropského parlamentu, který by samozřejmě rád vedl tuto zemi,” uvedl. (Zdroj: ČTK)

Počet případů covidu podruhé v řadě klesl, ve čtvrtek jich bylo 227
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Počet nových případů covidu podruhé v řadě klesl. Ve čtvrtek jich v Česku přibylo 227, což je o 22 méně než před týdnem. Reprodukční číslo, které určuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se snížilo z 1,3 na 1,25. Na 100.000 obyvatel připadá v zemi za uplynulých sedm dní 15 nakažených. Také toto incidenční číslo mírně kleslo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V úterý denní nárůst nakažených poprvé za více než měsíc překročil 300 případů. Reprodukční číslo mělo ve středu nejvyšší hodnotu v tomto roce, a to 1,45. V posledních dvou dnech se trend otočil. Reprodukční číslo ale stále zůstává vyšší než jedna. Pokud by bylo pod touto hranicí, znamenalo by to, že epidemie zpomaluje. Před měsícem bylo reprodukční číslo pod 0,7. (Zdroj: ČTK)

ČSSD dnes schválila kandidátky, v hlavním městě ji povede Maláčová
 čssd, Hamáček, Maláčová, volby, kandidátky

Širší vedení ČSSD na dnešním zasedání schválilo kandidátky do podzimních sněmovních voleb. ČTK o tom informovala mluvčí strany Eva Gregorová. Předseda ČSSD Jan Hamáček povede listinu ve svém domovském Středočeském kraji, v čele kandidátky v hlavním městě bude ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Poslanec Roman Onderka povede stranu do voleb v Jihomoravském kraji, ministr kultury a celostátní volební lídr z posledních voleb Lubomír Zaorálek je jedničkou v Moravskoslezském kraji.

Největší kontroverze vzbuzovala v posledních týdnech příprava pražské kandidátky sociální demokracie. Tamní organizace původně nominovala do jejího čela tehdejšího ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který poté neúspěšně vyzval Hamáčka ve volbě šéfa strany na dubnovém sjezdu. Petříček na Hamáčkův návrh po sjezdu ve vládě skončil, Hamáček to vysvětlil tím, že strana musí působit srozumitelně a mluvit jedním hlasem. Nové pražské vedení sociální demokracie následně prosadilo na kandidátku Maláčovou či bývalého předsedu Zelených Matěje Stropnického, podle bývalého předsedy pražské organizace Petra Pavlíka i dalších straníků z hlavního města tím však porušilo řád přípravy voleb. Petříček kvůli tomu z kandidátky odstoupil. ČSSD dnes uvedla, že Maláčovou a Stropnického na kandidátce doplní i expremiér a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře