Zdravotně-humanitární program MEDEVAC koordinovaný resortem vnitra doposud pomohl celkem 89 perzekuovaným Bělorusům

Česká republika, 4. června 2021, úspěšně zakončila již druhou fázi pomoci běloruským občanům, během které dopravila do České republiky 29 osob (16 zdravotníků a 13 rodinných příslušníků). Zdravotně-humanitární program MEDEVAC koordinovaný resortem vnitra doposud pomohl celkem 89 perzekuovaným Bělorusům.

Česko nabídlo útočiště jak celým rodinám s malými dětmi, tak mladým studentům a dospělým jednotlivcům. 
Belorusko protesty diktatura

Vláda začátkem února tohoto roku schválila návrh na pomoc perzekuovaným Bělorusům. Ve druhé polovině měsíce tak do České republiky přijeli první běloruští občané, které ministerstvo vybralo ve spolupráci s běloruskou diasporou. Program MEDEVAC, který byl časově omezen na dobu tří měsíců, pomohl zajistit všem účastníkům dopravu a legální vstup na území ČR, krátkodobé ubytování a pobytové oprávnění, které umožňuje vstup na trh práce. Účastníci měli možnost navštěvovat kurzy českého jazyka. Česko jim také nabídlo pomoc s uznáním jejich vzdělání a nad rámec programu i asistenci při hledání vhodného zaměstnaní. Jsem velice rád, že jsme mohli perzekuovaným běloruským občanům pomoci a díky společnému úsilí všech zúčastněných obdrželi všichni běloruští zdravotníci pracovní nabídky. Přeji si, ať se jim u nás daří,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ministerstvo vnitra pomoc koordinovalo s běloruskou diasporou, ministerstvy zahraničí, zdravotnictví, školství a Centrem lidských zdrojů Plzeňského kraje.

První fáze pomoci

V loňské první fázi programu MEDEVAC Bělorusko přijala Česká republika na své území již 60 perzekuovaných Bělorusů, kteří během protestů po prezidentských volbách utrpěli mnohočetná zranění. Všem byla nabídnuta pooperační, rehabilitační a psychologická pomoc. Více o průběhu první fáze pomoci zde.

Program MEDEVAC

Program MEDEVAC je stálý zdravotně-humanitární program České republiky, který funguje od roku 1993 a poskytuje lékařskou péči zranitelným osobám v regionech zasažených migrací. Hlavní aktivitou je vysílání lékařských týmů do zahraničí, stáže a školení zahraničního zdravotnického personálu, podpora zdravotnických projektů a zdravotně-humanitární evakuace. Více o programu najdete zde.

Zdroj: Ministerstvo vnitra, foto: zdravotnickydenik.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře