Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 15. 4. 2021

Kvůli epidemii může v ČR přibýt až 200.000 chudých, varuje agentura
chudoba pandemie koronaviru

V Česku by kvůli covidové epidemii mohlo přibýt až 200.000 chudých a sociálně vyloučených lidí. Spočítala to Agentura pro sociální začleňování. Výsledky zaslala ČTK. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) před začátkem pandemie hrozila příjmová chudoba 9,5 procenta obyvatel ČR, v přepočtu tedy asi milionu lidí.

Agentura ve svém výpočtu vycházela z údajů z minulých let o růstu hrubého domácího produktu (HDP) a o míře chudoby. HDP se loni podle statistiků propadl o 5,6 procenta. Byl to největší pokles od vzniku samostatné ČR. V předchozích letech rostl. “Pokud by současný vztah mezi změnou HDP a mírou chudoby odpovídal trendu zjištěnému v období růstového HDP, pak při poklesu ekonomiky o pět až šest procent lze očekávat zvýšení podílu těchto osob (chudých) o jedno až dvě procenta. V absolutních číslech jde tedy zhruba o 100.000 až 200.000 osob,” uvedl datový analytik agentury Roman Matoušek.

Člověku hrozí příjmová chudoba, pokud nemá ani 60 procent mediánu čistého příjmu. Tato hranice loni pro jednotlivce činila 13.640 korun za měsíc. V předchozím roce byla o 822 korun nižší. Pro dva dospělé byl loňský příjem na hranici chudoby na částce 20.460 korun za měsíc. (Zdroj: ČTK)

Rektoři žádají vládu, aby částečně obnovila výuku na vysokých školách
Vysoké školy, rektoři

Rektoři vysokých škol požadují aspoň částečné obnovení praktické a kontaktní výuky, aby zejména studenti posledních ročníků vysokých škol mohli dokončit studium ve standardní době a kvalitě. Chtějí, aby výuka začala nejpozději od 26. dubna. Novinářům to po zasedání v Pardubicích řekl předseda konference rektorů Petr Sklenička.

“Na vysokoškolských pracovištích, na nichž v omezeném režimu probíhá výuka, jsou zaměstnanci i studenti již dlouhodobě testováni a situace je z epidemického hlediska zcela pod kontrolou. Strašně rádi bychom dělali naši práci,” řekl Sklenička. (Zdroj: ČTK)

Na termín očkování proti covidu čeká 250.000 lidí starších 70 let
Očkování osob , vakcína,

Na termín očkování proti covidu-19 čeká více než 250.000 lidí starších 70 let, z nich 60.000 nad 80 let. Na webu o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Od středy se k očkování mohou přihlašovat také lidé ve věku 65 až 69 let. Podle dat o registracích se jich za první den přihlásilo 124.700 a přes 16.300 z nich už první den dostali také možnost rezervovat si termín k očkování.

Očkování pro starší 80 let, kteří neměli přednost coby klienti domovů pro seniory nebo zdravotníci, se otevřelo přesně před čtvrt rokem. Zájem projevilo 86 procent z lidí v této věkové skupině. Více než polovina lidí v tomto věku už dostalo obě dávky vakcíny a přes 69 procent alespoň jednu dávku. Od začátku března jsou registrace spuštěné také pro starší 70 let. Těch žije v Česku zhruba milion a chce se nechat očkovat přes 83 procent z nich. Z těchto přibližně 843.000 lidí čeká na možnost rezervovat si termín k očkování více než 196.000, tedy asi pětina. (Zdroj: ČTK)

Předčasné volby? Koalice Spolu vyzvala Babiše k žádosti o důvěru, premiér to odmítl
SPOLU, ODS, KDU-ČSL, TOP 09. koalice

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby požádal Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry své vládě. Pokud tak do týdne neučiní, začne koalice sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře. Předsedové stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Babiš v reakci uvedl, že vláda nemá důvod o důvěru žádat, chce dovládnout do voleb. Podle Pirátů a STAN není vyslovení nedůvěry vládě nejlepším řešením.

“Naše vláda dostala důvěru v červnu 2018,” řekl Babiš. Pokud má podle něj opozice pocit, že vysloví vládě nedůvěru, nikdo jí v tom nebrání. Není to podle něj ale dobrý nápad, protože by takový postup mohl destabilizovat situaci v zemi. Podle premiéra by měla vláda dovládnout do říjnových voleb. “Čekají nás důležité věci,” uvedl a vyjmenoval očkování proti covidu-19, skládání státního rozpočtu na příští rok, čerpání evropských peněz, evropský program obnovy i strategii očkování na roky 2022 a 2023. (Zdroj: ČTK)

Ministerstvo nemůže omezit každé setkávání lidí, míní ČAK
Právní rozbor Pandemického zákona s veškerými dopady a důsledky pro naše občany

Ministerstvo zdravotnictví nemůže ve stávající situaci omezit každé setkávání více než dvou lidí, uvedla dnes Česká advokátní komora (ČAK). Na twitteru napsala, že nelze akceptovat, aby daná nařízení vznikla postupem, který již od počátku “vyvolává pochybnosti samotné zákonnosti”. Kroky ministerstva mohou podle komory nabývat charakteru obcházení účelu a smyslu zákona. Ministerstvo po skončení nouzového stavu vychází z pandemického zákona a zákona o ochraně veřejného zdraví. Podle ČAK však výklad obou norem svědčí spíše o tom, že setkávání lze zakázat na organizovaných akcích, které mají za cíl záměrné shromáždění lidí s předem daným účelem.

“Česká advokátní komora se domnívá, že toto nelze ztotožnit s jakýmkoliv volným pohybem fyzických osob a jejich setkávání, respektive nelze každé setkávání osob nazvat soukromou akcí, a tudíž prizmatem výše uvedeného, tímto diskutovaným mimořádným opatřením takovéto setkávání omezit,” uvedla profesní komora ve vyjádření v Advokátním deníku. (Zdroj: ČTK)

Babiš: Cesta Hamáčka do Moskvy kvůli Sputnik není ideální, ČR nabídku má
Andrej Babiš

Avizovanou cestu vicepremiéra, ministra vnitra a pověřeného ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) na jednání o případných dodávkách vakcíny proti covidu-19 Sputnik V do Moskvy nepovažuje premiér Andrej Babiš (ANO) za ideální. V rozhovoru pro Blesk to odůvodnil tím, že vakcíny nespadají do Hamáčkovy agendy a Česko už konkrétní nabídku má. Podle Babiše může ČR téměř okamžitě získat 300.000 dávek ruské vakcíny Sputnik V, nicméně čeká na schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Hamáček ve středu oznámil, že do Moskvy odletí v pondělí a bude tam jednat o případných dodávkách Sputniku V po jejím schválení evropskou lékovou agenturou. “Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální,” reagoval dnes na informace o Hamáčkově cestě Babiš. (Zdroj: ČTK)

V Teplicích se kojenec zřejmě napil žíraviny, utrpěl těžké zranění
Rychla zachranna sluzba 155 sanitka

V Teplicích se kojenec ve středu dopoledne zřejmě napil kuchyňského přípravku na čištění odpadu a kanalizace. Žíravina, která obsahuje až 98 procent hydroxidu sodného, je velmi nebezpečná, a dítěti tak zřejmě poleptala orgány. Na místě zasahoval záchranářský vrtulník. Vyplývá to z informací CNN Prima NEWS.

“Včera (ve středu) dopoledne jsme zasahovali v Teplicích u nezletilé osoby, který utrpěla vážné zranění a byla letecky transportována do fakultní nemocnice Motol,” řekl dnes ČTK mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník. Uvedl, že bližší informace nyní nemůže poskytovat. (Zdroj: ČTK)

Arenberger: Do června přijde do ČR 1,179 mil. dávek vakcíny navíc
Arenberger

Od dubna do června by mělo do ČR přijít 1,179 milionu dávek vakcíny proti covidu-19 od výrobce Pfizer/BioNTech navíc proti plánovaným dodávkám. Na twitter to napsal ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Korigoval také své středeční vyjádření ve Sněmovně, že bude nutné nosit respirátory venku i v létě, pokud lidé nebudou dodržovat protiepidemická opatření.

Dodávky vakcíny od Pfizer/BioNTech navíc jsou součástí ve středu avizované dodávky 50 milionů dávek do zemí Evropské unie. Původně měly dorazit až na podzim. “Postupně tak budeme očkovat i přes 100.000 dávek denně,” uvedl ministr. (Zdroj: ČTK)

Soud v Brně zpřísnil trest lékaři, jenž chyboval při záchraně chlapce
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Odvolací Krajský soud v Brně dnes zpřísnil trest pro lékaře, který podle rozsudku jako lékař záchranné služby a Fakultní nemocnice Brno zvolil chybný postup při záchraně čtyřletého chlapce. Dítě zemřelo. Lékaři soud potvrdil podmínku, nově mu ale na dva roky zakázal činnost na odborných pracovištích nemocnic. Rozsudek je pravomocný.

Městský soud ve věci rozhodoval loni v červnu, muže uznal vinným z usmrcení z nedbalosti a uložil mu trest 12 měsíců podmíněně odložených na 18 měsíců.

Proti rozsudku se odvolal jak lékař, tak i státní zástupce, který požadoval přísnější trest. Neštěstí se stalo v srpnu 2014, kdy na chlapce spadla kovová hokejová branka. Chlapce nejdříve převezli do nemocnice v Hodoníně, kde se jeho stav nadále zhoršoval, rozhodnuto poté bylo o převozu do brněnské Dětské nemocnice. Podle rozsudku ale lékař řešil zdravotní stav chlapce nesprávně, když jej neuvedl do umělého spánku a nezahájil plicní ventilaci. Při příjezdu do Dětské nemocnice navíc chybně sdělil, že chlapci spadla branka na hlavu a ne na hrudník, jak tomu bylo ve skutečnosti a jak mu to i opakovaně sdělila matka chlapce. Podle tohoto lékařova sdělení se pak odvíjela léčba v nemocnici, kde chlapec na následky poranění zemřel. (Zdroj: ČTK)

Havlíček: Vláda navýšila Národní plán obnovy o rezervu na 191 miliard
Ministr Havlíček, testování ve firmách

Vláda navýšila Národní plán obnovy, který má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu EU, o desetiprocentní rezervu na téměř 191 miliard korun. Učinila tak po konzultaci s Bruselem. Poslancům to při dnešním pokračování diskuse o plánu řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Upozornil, že plán nemůže vyjít vstříc všem zájemcům, protože by se rozdrobil do stovek malých projektů a nenaplnila by se slibovaná vize. Ujišťoval také, že v posledních letech nebyl jiný dokument, který by byl víc diskutován na veřejné úrovni, než je právě Národní plán obnovy.

Havlíček v březnu řekl, že připraveno je 172 miliard korun, ačkoli původně se předpokládala částka o deset miliard vyšší. “Tohle není nic úplně výjimečného, je to i po diskusi s kolegy z Evropské komise, ostatní země si tam rovněž dávají vyšší částku, než která je určená v té dotaci,” řekl dnes k desetiprocentní rezervě. (Zdroj: ČTK)

SeznamZprávy: Vojtěch a Prymula objednávali jen polovinu vakcín
Zájem o očkování roste, vakcínu chce více než polovina lidí Pfizer vakcína koronavirus Covid-19

Z bývalých ministrů zdravotnictví Adam Vojtěch objednal vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca necelou polovinu možného množství, Roman Prymula podobně postupoval u očkovacích látek od společností Pfizer a Johnson & Johnson. Jan Blatný (všichni tři za ANO) zvýšil na možné maximum objednávky od Pfizeru, ČR za něj také objednala necelou polovinu přídělu vakcín od firmy Moderna. Vyplývá to z dokumentů ministerstva zdravotnictví, jejichž obsah dnes zveřejnil server SeznamZprávy.cz.

Dodávky s výrobci vakcín dojednává Evropská komise, každá členská země EU má podle počtu obyvatel nárok na určité množství. Státy se samy rozhodují, kolik z daného počtu chtějí. EU ani české úřady informace o jednotlivých objednávkách neposkytují, podle serveru nicméně ministerstvo zdravotnictví získaná data potvrdilo. (Zdroj: ČTK)

Lékový ústav má 39 případů úmrtí po očkování, za týden o tři více
SÚKL, očkování, úmrtí, vakcína, covid

Lékový ústav zaznamenal už 39 případů úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. Informace o nich odeslal k posouzení do evropské databáze nežádoucích účinků. Za poslední týden přibyly tři případy. K úternímu večeru ústav evidoval také 3091 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, to je o 355 více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které dnes v pravidelném hlášení zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Hlášení o úmrtích jsou podle SÚKL v ČR důkladně hodnocená a následně je posuzuje také výbor Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), ve kterém má ČR své zástupce. Ústav upozorňuje, že stejně jako u ostatních hlášení se i v těchto případech jedná pouze o podezření na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat příčinnou souvislost. Kdyby výbor EMA došel k závěru, že mezi přípravkem a reakcí existuje příčinná souvislost, může například změnit jeho registraci. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře