Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 10. 7. 2021

Několik lidí v ČR se předávkovalo ivermektinem. Pandemie koronaviru na vzestupu – V pátek přibylo 278 nakažených. Na Slapské přehradě narazili tři lidé v lodi do skály. Stát poptává 4,2 milionu antigenních covid testů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce více kontrol v klubech. Podnikatel a lobbista Janoušek se má vrátit do vězení. Trojici předloh koaliční ČSSD k širším změnám v důchodech posoudí vláda. Prezident Miloš Zeman o dovolené opět navštíví i Vysočinu.

Na Slapské přehradě narazili tři lidé v lodi do skály, utrpěli zranění
Na Slapech v létě výrazně zpomalí lodě

Na Slapské přehradě dnes dopoledne narazili tři lidé v lodi do skály, utrpěli zranění. Záchranáři je přepravili do pražských nemocnic, řekla ČTK mluvčí krajské záchranné služby Petra Homolová. Příčinou a okolnostmi nehody se zabývá policie.

Událost se stala poblíž Hřiměždic na Příbramsku, na místo vyrazila posádka záchranářského člunu ve spolupráci s leteckou záchrannou službou z Prahy. Zraněnými byli podle Homolové mladí lidé – žena a dva muži. Ženu přepravil vrtulník s podezřením na poranění břicha a páteře do Ústřední vojenské nemocnice ve ve Střešovicích. “Byla ale při vědomí a stabilizovaná,” uvedla Homolová. Muže odvezly sanitky do traumacentra motolské nemocnice. “U obou bylo podezření na poranění páteře,” dodala mluvčí. (Zdroj: ČTK)

Stát poptává 4,2 milionu antigenních covid testů
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypsala zakázku na pořízení 4,2 milionu antigenních testů na covid, kterými se budou školáci testovat v září na začátku školního roku. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Dalších 1,6 milionu testů podle něj bude rezerva pro případné dodatečné testování. Tendr byl vypsán v pátek večer, nabídky mohou zájemci podávat do středy 21. července.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na konci června uvedl, že žáci základních a středních škol se na začátku září na covid-19 preventivně otestují třikrát. Testování začne 1. září, děti nastupující do prvních tříd základních škol se ale budou moci testovat až 2. září. Zmínil, že testy nakoupí právě správa rezerv podle specifikace ministerstva zdravotnictví. V případě, že by se za sedm dnů potvrdilo víc než 25 případů covidu-19 na 100.000 obyvatel, následovalo by další kolo testování, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). (Zdroj: ČTK)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce více kontrol v klubech
Adam Vojtěch, ANO

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru více kontrol dokumentů o bezinfekčnosti v klubech. Požádá o ně hygieniky a policii, řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Epidemická situace se podle něj zhoršuje hlavně v Praze, částečně ve Středočeském a Plzeňském kraji. Největší nárůst je ve věkové skupině 16 až 20 let.

“Situace se zhoršuje v Praze, částečně ve středních Čechách a trochu v Plzeňském kraji. Je ale potřeba říct, že jsou to primárně lidé kolem 16 až 20 let. Nejsou naočkovaní a mají nejvíc kontaktů. Po škole si zkrátka užívají prázdniny,” popsal Vojtěch. (Zdroj: ČTK)

Podnikatel a lobbista Janoušek se má vrátit do vězení
Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek se musí vrátit do vězení. Státní zástupce uspěl se stížností proti přerušení trestu ze zdravotních důvodů u Vrchního soudu v Olomouci, informovala dnes Česká televize. Janouškův zdravotní stav podle usnesení soudu nebrání tomu, aby mohl pobývat ve výkonu trestu.

Krajský soud v Brně na konci dubna prodloužil Janouškovi o další dva roky přerušení výkonu trestu, a to ze zdravotních důvodů. Proti usnesení podal stížnost státní zástupce, Vrchní soud v Olomouci o ní v neveřejném jednání rozhodl koncem června. Olomoucký vrchní soud ve svém usnesení podle ČT mimo jiné zmínil, že soukromé aktivity Romana Janouška nenasvědčují tomu, že by jeho zdravotní stav byl život ohrožující. (Zdroj: ČTK)

Trojici předloh koaliční ČSSD k širším změnám v důchodech posoudí vláda
Vedení ČSSD bude vyjednávat o levicové volební alianci i s odboráři

Trojici předloh poslanců koaliční ČSSD k širším změnám v důchodech projedná v pondělí vláda, její podporu zřejmě nezískají. Neutrálně by se mohl kabinet ANO a sociálních demokratů postavit podle podkladů k novele, podle níž by lidé pracující v náročných profesích mohli odcházet do důchodu dříve. K dalším předloženým změnám v penzích navrhli vládní legislativci záporné stanovisko.

Jde o rozdělení veřejného systému na nultý pilíř, z něhož by se všem vyplácela stejná penze, a na první pilíř pro vyplácení zásluhové části podle výše odvodů a odpracovaných let. Negativně by se mohl kabinet postavit podle podkladů i k zvýšení důchodu o 500 korun měsíčně za vychované dítě. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) mluví o souboru předloh jako o “spravedlivé důchodové reformě”. Podle expertů trojice novel ale reformní změnu nepředstavuje, mění podle nich spíš parametry nynější soustavy. Pravidla spoření na stáří a další záležitosti neupravuje. Někteří kritici zpochybňují i spravedlnost. (Zdroj: ČTK)

Pandemie koronaviru na vzestupu – V pátek přibylo 278 nakažených, o 115 víc než před týdnem
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Testy v pátek odhalily v Česku 278 nových případů koronaviru, to je o 115 víc než ve stejný den minulého týdne. Všechny tři pracovní dny tohoto týdne se denní nárůst nakažených pohyboval nad dvě stovky. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale neroste. Ministerstvo zdravotnictví jich nyní podle údajů na webu eviduje 35, z toho čtyři ve vážném stavu, před týdnem bylo hospitalizovaných 38. Minimální či nulová je v poslední době úmrtnost s nemocí covid-19. Reprodukční číslo oproti předchozímu dni mírně vzrostlo na 1,27 z necelých 1,22. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června.

Momentálně připadá v Česku v uplynulých sedmi dnech na 100.000 obyvatel skoro 12 nakažených, minulý pátek bylo takzvané incidenční číslo osm. Nejhorší situace je dál v Praze, kde číslo znovu stouplo a nyní je 36. Následuje Plzeňský kraj s 24 případy za týden v přepočtu na obyvatele. Na druhém konci žebříčku je Karlovarský kraj, kde připadají zhruba tři nemocní s covidem na 100.000 obyvatel. (Zdroj: ČTK)

Prezident Miloš Zeman o dovolené opět navštíví i Vysočinu
Milos Zeman na dovolene

Prezident Miloš Zeman letos plánuje o dovolené opět navštívit Vysočinu. Volno chce čerpat během července, zasahovat mu do ní ale budou pracovní povinnosti. ČTK to řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

“Dovolenou má pan prezident v červenci, ovšem rozdělenou na několik menších částí,” uvedl Ovčáček. V červenci má hlava státu podle něj naplánováno několik pracovních aktivit, nejbližší například v pondělí. “Dovolenou pan prezident tráví v Lánech, plánuje ale také Vysočinu. I o dovolené pan prezident vyřizuje nezbytnou administrativu,” dodal. Zeman na Vysočině spoluvlastní v Novém Veselí nemovitost, o které hovoří jako o chatě. Dovolenou si každoročně na Vysočině zpestřuje vyplutím na člunu na místním rybníce. Loni také navštívil pramen řeky Oslavy. (Zdroj: ČTK)

Několik lidí v ČR se předávkovalo ivermektinem v souvislosti s covidem
ivermektin, covid-19,

Několik lidí se v Česku předávkovalo lékem s obsahem ivermektinu, který se používá jako antiparazitikum a experimentálně byl podáván při léčbě covidu-19. Několik lidí také užívalo veterinární přípravek s obsahem této účinné látky. ČTK to napsala mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková. Ústav rovněž řeší případy, kdy lidé nabízeli tento lék, který je na lékařský předpis, přes inzerát. Hrozí jim pokuty.

Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) tento lék už dříve při léčbě a prevenci covidu-19 nedoporučila. SÚKL také uváděl, že pro použití ivermektinu při léčbě covidu-19 není dostatečné množství dat. Pokud lékař lék předepíše, měl by k tomu přihlížet. Ivermektin nebyl podle SÚKL dosud nikde na světě registrován jako léčivý přípravek proti covidu-19. (Zdroj: ČTK)

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře