Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 1. 7. 2021

Nemocnice mají nedostatek krve dárců, situace je horší než jiná léta
darci krve
.

Nemocnicím chybí krev od dárců, vyzývají je k darování i na sociálních sítích. Pokles v letních měsících je podle nich každý rok obvyklý. Situace je letos ale horší než v jiných letech, protože nemocnice obnovují po covidu-19 odloženou zdravotní péči včetně operací, které krevní transfuze vyžadují. O tom, že nemocnice mají krve nedostatek, informovalo na twitteru i ministerstvo zdravotnictví. Darování krve nebrání ani očkování nebo prodělaný covid-19.

“V současné době je situace vážnější než v předchozích obdobích, v květnu a červnu. Tehdy jsme také měli menší zásoby, ale nyní je situace opravdu kritická. Lidé odjíždí na dovolené a mladí lidé se nechávají očkovat, to vše dohromady zřejmě přispívá k tomu, že je dárců výrazně méně,” vysvětlila primářka transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Daniela Dušková. (Zdroj: ČTK)

S likvidačními pracemi po tornádu bude moci vypomoct až 1000 vojáků
2 1

S likvidačními pracemi v obcích poničených tornádem a vichřicí v Jihomoravském a Ústeckém kraji může vypomoct až 1000 vojáků s potřebnou technikou. Na zasedání to schválila vláda, informoval na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Nařízení kabinetu platí do konce srpna. Dosud se armáda mohla zapojit pouze do záchranných prací, část ze zmíněné tisícovky vojáků se na nich podílí.

Zatímco nasazení do záchranných prací je legislativně ukotveno zákony o integrovaném záchranném systému a o ozbrojených silách a schvaluje ho náčelník generálního štábu na základě žádosti hasičů nebo kraje, pomoc vojáků při likvidaci následků pohromy musela odsouhlasit vláda. “Vláda schválila nařízení umožňující v případě požadavku ze strany kraje či integrovaného záchranného systému zintenzivnit nasazení armády při likvidaci následků tornáda a vichřice. Už nyní máme nasazeno na jižní Moravě přes 200 vojáků, nově to může být až 1000 vojáků s potřebnou technikou,” uvedl Metnar. (Zdroj: ČTK)

Policie obvinila střelce z Prahy z několika činů včetně vraždy, žádá vazbu
policie,

Policie obvinila muže, který v Praze v úterý zastřelil ženu na úřadu práce, z několika závažných trestných činů včetně vraždy. Navrhla pro něj vazbu. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. “Dnešního dne podala státní zástupkyně Městského státního zastupitelství v Praze k Obvodnímu soudu pro Prahu 2 návrh na vzetí do vazby proti jedné fyzické osobě. O návrhu bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 2. Termín či výsledek vazebního zasedání mi není znám,” sdělil Cimbala.

Podle informací ČTK bude soud o návrhu na vazbu rozhodovat zřejmě v pátek ráno, a to s vyloučením veřejnosti a médií. (Zdroj: ČTK)

Babiš převzal od maďarského ministra dalších 100.000 dávek vakcíny Pfizer
Zájem o očkování roste, vakcínu chce více než polovina lidí Pfizer vakcína koronavirus Covid-19

Premiér Andrej Babiš (ANO) odpoledne před Národním očkovacím centrem v pražské hale O2 universum převzal od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa 100.000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech. Maďarsko Česku vakcíny půjčí, oba politici se shodli, že by je ČR mohla vrátit do konce roku. Už na začátku června ministerský předseda převzal od šéfa maďarské diplomacie 40.950 dávek vakcíny.

Vakcíny v dubnu České republice slíbily Slovinsko, Rakousko a Maďarsko. Na jejich přeposlání se země domluvily poté, co Česko nesouhlasilo s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v Evropské unii. Česko kvůli tomu dostalo méně vakcíny, než kdyby s kompromisem vyslovilo souhlas. Babiš dnes řekl, že všechny přísliby byly splněny. (Zdroj: ČTK)

K očkování proti covidu se registrovalo přes 20.000 dětí ve věku 12 až 15 let
očkování, vakcíny

K očkování proti nemoci covid-19 se mohou ode dneška registrovat i děti ve věku 12 až 15 let. Do 12:00 jich tuto možnost využilo více než 20.500, řekl ČTK mluvčí Národní agentury pro komunikační technologie (NAKIT) Lukáš Trnka. V této věkové skupině žije v ČR asi 456.500 osob. Vakcíny mohou vybraná očkovací centra podávat hned první den, v každém kraji budou nejméně dvě. Na očkování bude muset dítě doprovodit alespoň jeden zákonný zástupce. Děti budou očkovány vakcínou firem Pfizer a BioNTech.

“Dětské kolektivy mohou být rizikem pro šíření choroby a její případné přenesení do rodin, proto považujeme očkování dětí proti onemocnění covid-19 za důležité. U plně naočkovaných dětí předpokládáme, že by se jich už netýkalo testování,” uvedl k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vakcínu dětem v očkovacím centru podle ministerstva nemusí aplikovat přímo dětský lékař. Musí být ovšem na místě v případě komplikací, pokud je centrum mimo nemocnici. (Zdroj: ČTK)

Senát schválil zavedení občanských průkazů s otisky prstů
Sněmovna schválila nový typ občanských průkazů s biometrickými údaji

Lidé budou pravděpodobně už letos dostávat občanské průkazy s čipy, na nichž budou jejich otisky prstů. Počítá s tím nový zákon o občanských průkazech, který dnes schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Norma nabude účinnosti 2. srpna v souladu s nařízením Evropského parlamentu. Podle něj součástí občanských průkazů bude muset být i strojově čitelná část, aby doklady splňovaly minimální bezpečnostní normy v podobě, jak je stanoví Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). (Zdroj: ČTK)

Živnostníci podali 15.000 žádostí o ošetřovné za duben
„Ošetřovné“ OSVČ za únor spuštěno. Žádosti lze podávat do 19. dubna

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) od živnostníků eviduje asi 15.000 žádostí o ošetřovné za duben a květen. Jejich příjem skončil ve středu. Úřad jich dosud proplatil 35 procent v objemu 45,1 milionu korun. Ve všech výzvách za říjen až duben resort přijal 110.872 žádostí, zatím jich proplatil zhruba 95.600 za 817,7 milionu korun. Vyplývá to z dat MPO, které má ČTK k dispozici.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohly v poslední výzvě programu Ošetřovné pro OSVČ žádat o příspěvek od 31. května. Mohly získat dotaci za období 6. dubna až 16. května. Na podporu bylo vyčleněno 260 milionů korun. (Zdroj: ČTK)

Opakovaná nákaza covidem-19 se potvrdila u 1982 lidí, frekvence výskytu je nízká
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Od začátku epidemie covidu-19 do konce letošního května zaznamenali odborníci 1982 případů, kdy se lidé nakazili opakovaně a v obou případech měli příznaky onemocnění. Frekvence výskytu je nadále velmi nízká, dosahuje méně než 0,5 procenta z počtu nakažených lidí k danému období. Informoval o tom dnes na svém webu Státní zdravotní ústav (SZÚ). Od poslední zprávy, kterou SZÚ vydal v polovině dubna, počet opakovaných infekcí vzrostl asi o 450.

Dalších 959 případů odborníci prověřují. Kromě toho zaznamenali také 3070 případů možné reinfekce, kdy ale minimálně jedno onemocnění bylo bez příznaků. (Zdroj: ČTK)

Pro prokázání bezinfekčnosti budou nutné dva týdny po druhé dávce očkování
Adam Vojtěch, ANO

Jedna dávka očkování proti covidu-19 už nebude stačit pro prokázání bezinfekčnosti, dostatečné budou až dva týdny po druhé dávce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že změna začne platit od pondělí 9. července.

“Určitě se to projeví ve všech opatřeních týkajících se návštěv restaurací, koncertů, služeb a dalších míst. Všichni, kdo mají dvě dávky, budou považovaní za chráněné. Ostatní se budou muset nechat testovat,” uvedl ministr. (Zdroj: ČTK)

Po ničivém tornádu na jižní Moravě je určeno k demolici 157 domů
Podnikatelé postižení tornádem mohou dostat finanční pomoc až 1 milion

Po bouřích na Břeclavsku a Hodonínsku je k demolici momentálně určeno 157 domů, řekl dnes novinářům po jednání krajského krizového štábu v Podivíně hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Číslo ale stále není konečné, protože se zatím nepodařilo projít všechny zasažené domy. Bouře jich poničily kolem 1200. Demolice řízená hasiči by měla začít příští týden, někteří lidé ale už dřív domy začali bourat na základě vlastního rozhodnutí.

Bouřky s velkými kroupami a tornádem o rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko minulý týden ve čtvrtek večer a od té doby se lidé potýkají s následky. Kromě poničených domů, aut a stromů si bouře vyžádala šest obětí. (Zdroj: ČTK)

Reprodukční číslo stouplo na 1,2, vyšší bylo naposledy na konci února
očkování proti covidu, nežádoucí účinky

Denní počty nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál stoupají. Ve středu jich testy potvrdily 151, před týdnem to bylo 105. Roste také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, aktuálně dosahuje 1,2. Vyšší bylo naposledy na konci února. Roste pátý den v řadě, nad hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, se dostalo ve středu.

Počet nakažených za uplynulých sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel stoupl k dnešku na 7,6 z předchozích 7,1. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Situací se dnes navečer bude mimořádně zabývat vláda, zpřísní asi pravidla pro návrat z dovolených. Ode dneška je akceptován a uveden v praxi evropský covidový certifikát. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře