Poslanci budou schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok, Poslanci budou opět projednávat sporný konsolidační balíček
Poslanci by se měli dál zabývat vládním konsolidačním balíčkem, který má pomoci zlepšit stav státního rozpočtu a přináší například některé daňové změny

Spornou předlohu chce koalice zařadit hned na úvod řádné schůze Sněmovny, která začne dnes odpoledne. Očekávají se dlouhé opoziční projevy a případně i obstrukce. Debata o konsolidačním balíčku by mohla podle informací ČTK z koaličního tábora zabrat i celý týden.

Předlohu upravující šest desítek zákonů čeká v dolní komoře druhé čtení, v němž mohou zákonodárci podávat pozměňovací návrhy. Opozice se může vrátit ke zdržování sněmovního jednání už v blocích vyhrazených změnám programu řádné schůze. V minulosti vedl tento opoziční postup již několikrát k tomu, že Sněmovna neprojednala v den úterního zahájení schůze vůbec nic. V červencovém úvodním kole trvala debata o konsolidačním balíčku v podstatě tři jednací dny a zabrala poslancům více než 27 hodin čistého času.

Projednávaná změna zákonů mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, slučuje na 12 procent nynější snížené sazby DPH deset a 15 procent a mění v sazbách rozložení některých položek. Zavádí také odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců, ruší některé daňové výjimky a zvyšuje daň z nemovitosti. Součástí je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření.

Očekává se, že opozice uplatní k předloze desítky pozměňovacích návrhů, některé jsou ve sněmovním systému už nyní. Koalice se dohodla na jedné souhrnné úpravě původního vládního návrhu, kterou minulý týden podpořil rozpočtový výbor. Její součástí je například zachování daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů s omezením do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období, zařazení novin do snížené sazby DPH a ponechání celého výnosu nemovitostní daně obcím výměnou za snížení jejích příjmů z výnosů sdílených daní. Koalice chce také třeba upravit rozdělování peněz ze zdanění hazardu, zavést postupné zvyšování spotřební daně u elektronických cigaret a nikotinových sáčků a naopak zrychlit růst daně z lihu.

Zdroj: ČTK, foto ilustrační

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře