Hejtman Krkoška (ANO) je obžalovaný z uplacení, Poslankyně Fischerová vystoupila z ANO, Hlídač státu: ANO dostalo dary od Nemraha, který je obviněný v kauze Dozimetr

Hejtman Krkoška (ANO) je obžalovaný z uplacení

Moravskoslezský kraj – Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO) je obžalovaný z podílu na uplácení lékařů farmaceutickými firmami. Jde o 12 let starý případ. Informoval o tom web Deník.cz. Moravskoslezští opoziční zastupitelé se Krkošku zatím k rezignaci vyzvat nechystají. Počkají na čtvrteční jednání Obvodního soudu pro Prahu 2, který se má případem zabývat. Stejný přístup zvolilo i hnutí ANO.
hejtman krkoska ANO

Krkoška působil v letech 2009 až 2012 ve společnosti Interchemia Praha, odkud podle obžaloby úplatky směřovaly k lékařům. Měli přednostně předepisovat léky konkrétních farmaceutických společností. Celkem byly předány úplatky zhruba za 12 milionů korun. Původně bylo v kauze stíháno 200 lidí, z toho 151 lékařů. Krkoška je obžalovaný z účasti na organizované zločinecké skupině, kde je sazba dva až deset let. Státní zástupce mu ale navrhuje v obžalobě podmínku na tři a čtvrt roku, uvedl server Seznam Zprávy.

Hejtman v písemném vyjádření médiím sdělil, že soudní líčení nemá nic společného s jeho aktuálním působením v politice. “Na doporučení svého právního zástupce se do čtvrtka k této věci nebudu vyjadřovat. Nechci svými komentáři narušovat průběh soudního procesu ani ovlivňovat mínění veřejnosti. Soudu se osobně zúčastním, věřím ve spravedlivý proces,” uvedl.

V Moravskoslezském kraji skončili po posledních volbách v opozici Piráti, SPD a KSČM. Jejich zástupci chtějí vyčkat alespoň na soud. “Z těch dosavadních informací mi není jasná míra zapojení zaměstnance (nynějšího hejtmana) do této kauzy,” uvedl opoziční zastupitel Josef Babka (KSČM). Zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti) se domnívá, že by na kauzu měl reagovat hlavně hejtman Krkoška. “Prozatím ho (k rezignaci) vyzývat nebudeme a budeme pevně věřit, že má dost soudnosti,” řekla.

Předseda krajské organizace hnutí ANO Josef Bělica ČTK sdělil, že informace o případu má zhruba od konce února. “Příjemné to není, stejně jako to načasování, o tom si mohu myslet, co chci, ale to je tak asi jediné, co s tím udělám. Jestli mám dobré informace, tak bude soud a je dobré počkat na jeho výsledky,” řekl. Rovněž první místopředseda ANO Karel Havlíček dnes řekl, že hnutí počká na čtvrteční soud. Havlíčkovi sdělil Krkoška 24. února, že byl zařazen do takzvané hromadné obžaloby. “S tím, že v nedávné době byla tato obžaloba rozšířena na všechny zaměstnance firmy,” poznamenal.

Krkoška je od roku 2016 zastupitelem Moravskoslezského kraje. V prvním funkčním období byl náměstkem pro regionální rozvoj a turistický ruch, ve stejné funkci zůstal i po volbách v roce 2020. Ve funkci hejtmana loni v červnu nahradil Iva Vondráka (zvolen za ANO). Vondráka informace o obžalobě Krkošky zaskočila. “Samozřejmě ctím presumpci neviny a vždycky budu ctít, ale co je zásadní problém, že nám o tomto vyšetřování pan Krkoška nic neřekl. Jsem přesvědčen o tom, a já bych si na tom trval, že by se nikdy nestal náměstkem,” řekl dnes Vondrák.

V minulosti bylo v Česku obžalováno již několik hejtmanů. Zřejmě nejznámější je případ někdejšího středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha, kterého soudy za přijímání úplatků a manipulace s tendry poslaly celkem na osm let do vězení.

Zdroj: ČTK

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře