Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 28. 6. 2021

Nejdůvěryhodnějšími politiky jsou podle průzkumu CVVM Babiš a Bartoš
Pirát Ivan Bartoš chtěl kandidovat za ANO

Z představitelů parlamentních stran lidé nejvíc věří předsedovi ANO a premiérovi Andreji Babišovi a šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi. Babiš má důvěru 26 procent lidí, Bartoš 25 procent. Shodně 24 procent lidí důvěřuje předsedovi Starostů Vítu Rakušanovi, šéfovi SPD Tomiu Okamurovi a předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi. Babiš a Hamáček oproti září zaznamenali výrazný pokles důvěry veřejnosti. Vyplývá to z dnes zveřejněných závěrů červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

“V porovnání s předchozím výzkumem výrazně poklesla důvěra a zvýšila se nedůvěra u Jana Hamáčka a Andreje Babiše,” uvádí CVVM. Předseda ČSSD a ministr vnitra Hamáček zaznamenal oproti zářijovému průzkumu pokles důvěry o 19 procentních bodů na 24 procent a zároveň nárůst nedůvěry o 21 bodů na 66 procent. Podobný, i když méně výrazný posun sociologové zaznamenali u Babiše, u něhož důvěra poklesla o 13 bodů a nedůvěra vzrostla oproti září o 16 procentních bodů. (Zdroj: ČTK)

Středočeští zastupitelé dnes podpořili vyhlášení Národního parku Křivoklátsko
Krivoklatsko

Středočeští zastupitelé dnes podpořili vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Pro bylo 39 zastupitelů, tři proti a sedm se zdrželo. Může tak začít příprava podkladů pro vznik parku, konečné slovo bude mít Sněmovna. Podle krajské radní pro životní prostředí Jany Skopalíkové (Piráti) by hejtmanství mohlo sehrát koordinační roli, o záměru chce ještě jednat se starosty. Park má zabrat zhruba 100 čtverečních kilometrů z nynější Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Křivoklátsko, tedy zhruba 16 procent. Podporu zastupitelů ocenil také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

O vyhlášení národního parku ministerstvo životního prostředí i hejtmanství uvažovala už před několika lety, část obcí ale tehdy považovala nynější ochranu přírody prostřednictvím CHKO za dostatečnou. Samotný proces je na začátku a bude následovat ještě řada dalších kroků včetně dopracování odborných podkladů. “Je důležité zjistit názory v místě nyní,” řekla Skopalíková. Místopředseda výboru pro životní prostředí a krajský zastupitel Dan Jiránek (ODS) už dříve odhadl, že na samotné vyhlášení by mohlo dojít přibližně za dva tři roky. (Zdroj: ČTK)

Ruský velvyslanec obdržel nótu požadující náhradu škod po výbuchu ve Vrběticích
Vrbětice, GRU, Rusko,

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek dnes předal ruskému velvyslanci v ČR Alexandru Zmejevskému diplomatickou nótu, která uplatňuje mezinárodněprávní odpovědnost Ruska za jeho zapojení do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích a požaduje plnou náhradu škod způsobených explozí. Nótou Česko vyzývá Rusko k jednání v této záležitosti. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo zahraničí.

Skupina poslanců v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) před několika dny předložila do Sněmovny návrh zákona o jednorázovém odškodnění kraje, obcí a obyvatel za omezení po výbuchu. Dohromady by mezi ně stát rozdělil podle předlohy až 700 milionů korun. Odškodnění by se týkalo Zlínského kraje, obcí Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Vlachovice a města Slavičín. Předkladatelé ze sedmi koaličních i opozičních klubů chtějí, aby dolní komora schválila návrh zákona zrychleně už v prvním čtení. Nejprve jej ale musí posoudit kabinet. (Zdroj: ČTK)

Ministr Kulhánek: V ČR by mohlo být zřízeno zastoupení běloruské opozice
Svoboda pro Belorusko Svoboda pro Pratasevice

Členové vlády se na jednání s prezidentem Milošem Zemanem dohodli na přípravě zřídit zastoupení běloruské opozice v Praze. Na twitteru to po setkání v Lánech uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). “Dohodli jsme se na přípravě zřízení zastoupení běloruské opozice v Praze – po vzoru Litvy. Běloruská opozice má a bude mít jednoznačnou podporu České republiky,” podotkl ministr.

Česko v červnu navštívila vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Sešla se mimo jiné s nejvyššími ústavními činiteli, ministrem zahraničí nebo se zástupci některých parlamentních stran. Zeman tehdy vyjádřil Cichanouské osobní podporu, ocenil její odvahu a opozici popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem. (Zdroj: ČTK)

Vláda se ohradila proti rezoluci EP o Babišově střetu zájmů
Vláda čr, Babiš,

Vláda odpověděla na rezoluci Evropského parlamentu, který před několika týdny odsoudil střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Rozhodnout mohou pouze soudy, řekla na tiskové konferenci po setkání členů kabinetu s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

“Jsme přesvědčeni o tom, že česká vláda musí reagovat na závěry, které Evropský parlament předložil, protože rozhodovat o těch věcech skutečně mohou pouze soudy. Zatím na straně Evropské komise, Evropského parlamentu i na české straně jsou to pouze právní názory,” uvedla Dostálová. Odpověď na rezoluci podle Dostálové připravily ministerstva pro místní rozvoj, spravedlnosti, financí i zemědělství. Vláda se mimo jiné ohradila proti zásahům do auditních řízení. (Zdroj: ČTK)

Ministři absolvovali pracovní oběd se Zemanem, prezident vládu podpořil
Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman na dnešním pracovním obědě podpořil vládu ve všech krocích, které směřují k řešení následků tornáda na jižní Moravě. Novinářům to po jednání na zámku v Lánech řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ministři vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) strávili v Lánech zhruba dvě hodiny, podle Hamáčka seznamovali hlavu státu s tím, v jakém stavu jsou jejich resorty.

Ministři na pozvání prezidenta přijeli do Lán před 13:00. Předtím v pražském Hrzánském paláci probrali pomoc Hodonínsku a Břeclavsku, které byly ve čtvrtek postiženy tornádem, a další už běžnější agendu. Do Lán tentokrát přijeli auty, při minulé návštěvě použili autobus. Pracovní oběd v Lánech trval necelé dvě hodiny. (Zdroj: ČTK)

Zdravotníci pečující o pacienty s covidem obdrží 8000 korun na pobyt v lázních
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Zdravotníci pracující v lůžkové péči, kteří se starali o pacienty s covidem-19, obdrží příspěvek 8000 korun na pobyt v lázních. Na dnešním zasedání to schválila vláda, uvedli na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). Poukaz budou moci uplatnit kdykoliv do konce roku. Ministerstvo zdravotnictví rozdělí celkem 856 milionů korun. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes ČTK řekla, že příští týden dá vládě návrh, aby za péči o klienty s covidem-19 dostali příspěvek na lázně i pracovníci sociálních služeb.

Dotační program začne dnes, o příspěvek bude možné žádat do 30. července. V případě, že by vyčleněné peníze byly vyčerpány, vypíše resort program i příští rok. (Zdroj: ČTK)

Ministr Vojtěch: Druhá dávka vakcíny bude znovu po 21 dnech, termín lze měnit
Adam Vojtěch, ANO

Lidé si mohou změnit termín očkování druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 od fitmy Pfizer/BioNTech. Možný je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) posun až o osm dní, napsal na twitteru. Termín druhé dávky dosud očkovací centra automaticky dávala na 42 dní, což je horní limit. Nově může být vakcína, která se v ČR aplikuje nejčastěji, podána už za 34 dní. Po jednání vlády ministr v České televizi doplnil, že od července by se mohla vakcína aplikovat znovu po 21 dnech.

Ještě v květnu přitom hlavní hygienička Pavla Svrčinová na dotaz ČTK uvedla, že jiné důvody kromě zdravotních nejsou důvodem, aby se termín měnil. Teď ministr vyzval, aby si termín lidé měnili, pokud jim nevyhovuje. “Zavolejte na linku 1221, kde vám ho pomohou v rozmezí osmi dnů změnit. Hledáme cesty, jak očkování maximálně zpřístupnit,” napsal. Zástupci projektu Chytrá karanténa odpoledne na twitteru napsali, že kvůli velkému zájmu lidé mohou na lince déle čekat. Navyšuje se proto počet operátorů. (Zdroj: ČTK)

Po ničivých bouřkách na jižní Moravě se objevil další případ zneužití charity
2 1

Policie v souvislosti s dobročinnými sbírkami kvůli bouřím na jižní Moravě, kvůli nimž zemřelo šest lidí, eviduje další případ zneužití. Na facebooku se objevilo číslo účtu, které nemělo spojitost se sbírkami pro postižená místa, řekl dnes novinářům po jednání krizového štábu v Podivíně ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Policie facebookový profil zablokovala a případem se zabývá.

Tržil nechtěl říct podrobnosti k případu, aby nedával návod dalším možným podvodníkům. Policie už vyslýchá muže, který je podezřelý ze zfalšování QR kódu u humanitární sbírky Diecézní charity Brno. Podle Tržila muži za podvod ve stadiu pokusu hrozí pět až deset let vězení. U druhého případu policie učinila faktické kroky k tomu, aby nikdo nemohl případné zaslané peníze zneužít. (Zdroj: ČTK)

Kvůli otravě Bečvy obvinila policie jednu fyzickou a jednu právnickou osobu
policie,

Kvůli loňské otravě řeky Bečvy zahájila policie trestní stíhání. Obvinění sdělil vyšetřovatel jedné fyzické a jedné právnické osobě z oblasti Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Podle policie jde v případu o spáchání dvou trestných činů. Policie to uvedla na svém twitteru. Fyzické osobě hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, právnické osobě zákaz činnosti a peněžitý trest, řekl dnes ČTK bez dalších podrobností policejní mluvčí Petr Jaroš.

Koho konkrétně policie obvinila, neuvedla. Server iDNES.cz v květnu napsal, že posudek, který si policie nechala v případu zpracovat, podezřívá z otravy řeky kyanidy firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Její ředitel Oldřich Havelka to následně na dotaz ČTK opětovně odmítl. Havelka dnes nechtěl informaci policie o zahájení trestního stíhání komentovat. “Nemůžu to nyní ani potvrdit, ani vyloučit,” řekl ČTK Havelka. Firma spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly, nyní v něm podniká asi 55 firem. Energoaqua zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. (Zdroj: ČTK)

Ukončené očkovaní proti covidu mají tři miliony lidí, incidenční číslo dál 6,5
očkování, vakcíny

V Česku mají ukončené očkování proti koronaviru tři miliony lidí, tedy zhruba 28 procent obyvatel. Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 7,890.961 dávek. V neděli zdravotníci očkovali 34.190 lidí, asi o 6500 méně než před týdnem. Laboratoře v neděli odhalily 57 nových případů koronaviru, stejně jako před týdnem. Denní přírůstky nakažených jsou tak stále nejnižší od loňského léta. Incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, zůstal v neděli na hodnotě 6,5. Počet hospitalizovaných klesl pod padesátku, na podobných úrovních byl naposledy loni v druhé půlce března. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Týdenní přírůstky nově nakažených dál klesají, podle dat ministerstva je ale patrné zpomalování tempa. Zatímco v prvním červnovém týdnu testy od pondělí do neděle potvrdily přes 2300 nakažených, v druhém to bylo necelých 1400, ve třetím více než 900 a v minulém kolem 700. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře