Válek: Protiepidemická opatření se mohou zmírnit od března
Současná protiepidemická opatření se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zmírní od 1. března nebo od 1. dubna. 

Záležet bude na vývoji epidemie, zatím je lepší, než se očekávalo, řekl ve Sněmovně novinářům. Tento týden může být podle něj až 80.000 pozitivně testovaných za den, příští týden by se vlna měla zlomit. Ve středu bylo dosaženo vůbec nejvyššího počtu pozitivních testů od začátku epidemie, poprvé mělo pozitivní test 54.685 osob a dalších 4945 opakovaně. Provedeno bylo téměř 135.000 PCR testů a pozitivních bylo 49,7 procenta z nich.

Zatím podle Válka nenarůstá počet vážně nemocných a zemřelých. “Budeme čekat ve druhém týdnu v únoru, jak se situace bude vyvíjet,” dodal. Pokud se na konci druhého únorového týdne ukáže, že predikce vycházejí, přijde Válek se systémem rozvolňování.

“Dneska jsou v České republice téměř nejmenší restrikce z celé Evropy. To, že jinde uvolňují, znamená, že se začínají blížit našim omezením,” řekl ministr. Česko podle něj nemělo nouzový stav ani lockdown, což jsou opatření, která některé evropské země teď ruší. “Na rozdíl od některých zemí jsme na vlnu omikronu nemuseli zpřísnit,” doplnil. Připomněl, že Česko nepřistoupilo k omezení, které by umožňovalo využívat všechny služby či akce jen očkovaným se třetí dávkou nebo očkovaným, kteří by zároveň měli negativní test.

“Zdá se, že se ta opatření daří ještě lépe, než jsem doufal, a pak by to datum (uvolnění) mohl být 1. březen. Uvolnění prakticky znamená uvolnění těch restrikcí, které v současné době platí,” uvedl Válek.

Zdroj: ČTK, foto: vlastimilvalek.cz

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře