Počasí v ČR dál působí problémy

Počasí v ČR dál působí problémy, k větru a sněžení se přidal vzestup hladin

Déšť v noci na dnešek zvedl hladiny mnoha toků v Česku. Dosažení některého ze tří povodňových stupňů hlásilo kolem 09:00 na více než 60 měřicích míst, zejména na jihu a západě země. Na třech místech byl vyhlášený třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Stále také přetrvávají problémy spojené se silným větrem a sněžením. Hasiči a silničáři se na některých místech potýkají s popadanými větvemi a vyvrácenými stromy. Problémy jsou i v dodávkách elektřiny, kolem 10:00 bylo bez proudu 52.000 odběratelů.

Třetí stupeň povodňové aktivity, takzvaný stav ohrožení, bývá vyhlašovaný v případě ohrožení životů a majetku v záplavovém území. Kolem 09:00 platil na Ohři v Karlových Varech, na Černovickém potoce v Tučapech na Táborsku a na Moravské Dyji v Janově na Jindřichohradecku. Vyplývá to z údajů na povodňovém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)

Druhý stupeň povodňové aktivity platil ráno na 12 místech. Patřila k nim řeka Teplá v Tepličce na Karlovarsku, Otava v Sušici na Klatovsku, Radbuza ve Staňkově na Domažlicku či Bílina v Trmicích na Ústecku. Druhý stupeň hlásila také měřicí stanice na Botiči v pražských Petrovicích.

Varování meteorologů před vzestupem hladin sněhu platí pro celé Česko, a to až do odvolání. Kromě deště k němu přispívá i tání sněhu. Vlivem toho by i nadále měly nejvýrazněji stoupat toky v povodí horní Berounky, horní Vltavy, Ohře a nově i Labe, Sázavy a toky odvodňující Českomoravskou vrchovinu, upozornil ráno ČHMÚ.

Navzdory očekávanému oteplení byly i dnes ráno na některých místech v Česku problémy se sněhem. Na několikacentimetrovou vrstvu rozbředlého či ujetého sněhu si dnes ráno museli dát pozor řidiči na silnicích v Olomouckém a Zlínském kraji, kde od sobotního odpoledne hustě sněžilo a napadlo i více než 20 centimetrů sněhu. Všechny silnice v obou krajích jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na některých místech hasiči likvidují stromy, které spadly pod tíhou mokrého sněhu.

Na zbytky rozbředlého sněhu si musí dát řidiči pozor na některých středočeských silnicích, například na Nymbursku, Mělnicku a Mladoboleslavsku. Několik silnic nižší třídy je dočasně uzavřeno, například kvůli popadaným stromům nebo zaplavení vodou, informovala ráno mluvčí středočeských krajských silničářů Petra Kučerová.

Počítat se stromy a větvemi na silnicích by měli motoristé i na východě Čech, kde navíc na mnoha silnicích zůstává ležet sníh. Většinou je rozbředlý, v Krkonoších a Orlických horách někde tvoří i uježděnou vrstvu, která je místy zledovatělá. V horských oblastech se také lokálně tvoří sněhové jazyky a závěje. Kvůli popadaným kmenům jsou uzavřené místní silnice Rohozná – Svojanov a Svojanov – Hlásnice. Před větvemi a stromy na vozovce silničáři varují v oblasti Hlinska, Skutče, Žamberka a v Železných horách.

Opět plynule průjezdná je dálnice D1 naVysočině. V sobotu večer ji ve směru na Brno od 70. kilometru na několik hodin zablokovaly uvízlé kamiony. ČTK to dnes řekla mluvčí policie na Vysočině Michaela Lébrová. Auta kvůli tomu stála na dálnici až několik hodin. Za vzniklou situaci se omluvil i ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Dlouhé kolony vznikly poté, kdy na vozovce ležel mokrý sníh a některá nákladní auta nemohla vyjet do stoupání.

S důsledky počasí se na řadě míst potýkají také železničáři. Provoz na trati mezi Tišnovem na Brněnsku a Bystřicí nad Pernštejnem v okrese Žďár nad Sázavou zastavily v sobotu večer popadané stromy na trati. Náhradní autobusovou dopravu se kvůli nesjízdnosti cest nepodařilo zajistit, vyplývá z webu Českých drah. Omezení očekávají do dnešního poledne.

Sněhová kalamita přerušila také provoz na železnici mezi Hlinskem v Čechách a Havlíčkovým Brodem, kde jezdí náhradní autobusová doprava. Kvůli spadlým stromům nejezdí vlaky také na trati z Pusté Kamenice do Svitav.

Husté sněžení a silný vítr nadále působí problémy s dodávkami v celém Česku. Kolem 10:00 bylo bez elektřiny 52.000 odběratelů. V porovnání se situací o dvě hodiny dříve klesl počet domácností a firem bez elektřiny zhruba o 30.000. Vyplývá z údajů od mluvčích distribučních společností ČEZ a E.GD

Společnost ČEZ Distribuce kolem 10:00 evidovala 113 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky na nízkém napětí. Bez elektřiny kvůli nim bylo 37.000 odběratelů. Nejvíce, zhruba 9600, jich bylo v Pardubickém kraji, především v okrese Ústí nad Orlicí. Kolem 9200 domácností odstřižených od elektřiny bylo na Vysočině, hlavně na Havlíčkobrodsku.

Kolem 15.000 odběratelů bez proudu měla dopoledne distribuční společnost E.GD, uvedl na dotaz ČTK její mluvčí Roman Šperňák. Ráno měla firma bez proudu kolem 20.000 míst, hlavně ve Zlínském kraji. Dodávky jsou přerušeny také na některých místech Jihočeského a Jihomoravského kraje a Vysočiny.

V sobotu měli hasiči sedminásobek událostí oproti běžnému dni, celkem v Česku zasahovali v téměř 3500 případech. Nejčastěji šlo o dopravní nehody a pomoc při následcích hustého sněžení. Vyjížděli také kvůli požárům a zvednutým hladinám řek. ČTK o tom dnes informoval mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Jiří Fröhlich.

Zdroj ČTK, foto: HZS Karlovarského kraje

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře