Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 24.3. 2021

Objednání nižšího počtu vakcín je na demisi vlády, uvedl Stanjura (ODS)
Zbynek Stanjura ODS

Objednání nižšího než možného počtu dávek vakcíny proti koronaviru je na demisi vlády, řekl dnes ve Sněmovně předseda poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanujra. Bylo tím podle něho ohroženo zdraví i životy obyvatel. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) však má Česko nasmlouváno vakcín dost. Objednalo se podle něho vakcín pro 16 milionů lidí, což je zhruba dvojnásobek dospělé populace.

Vláda podle serveru IHNED.cz původně objednala 81,1 procenta z dávek, na které mělo Česko od Evropské komise podle počtu obyvatel nárok. Stanjura se ptal, kdo za to může, kdo objednávku podepsal a zda o tom kabinet věděl. “Považují to za neomluvitelné selhání těch, kteří o tom rozhodovali. Tento fakt je na demisi vlády,” uvedl. (Zdroj: ČTK)

Blatný: Lidé nad 65 let budou moci k očkování po Velikonocích
Ministr Blatný:

Lidé nad 65 let se budou moci registrovat k očkování proti koronaviru koncem týdne po Velikonocích, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Příští týden od pondělí budou očkováni lidé ze superkritické infrastruktury včetně policistů a hasičů. Bude jich zhruba 9000 a očkování ostatních skupin obyvatel to neohrozí, uvedl ministr.

Blatný znovu odmítl, že Česko v očkování zaostává za ostatními státy v Evropě a že by dodané vakcíny nebyly v ČR využity. “Není pravda, že by někde ležely vakcíny,” řekl ministr. Podle něj bylo do Česka dodáno 1,675 milionu dávek vakcíny, přičemž 1,4 milionu dávek bylo použito. Miliontý člověk byl očkován v pondělí, uvedl Blatný. (Zdroj: ČTK)

Lékař VFN: Riziko vážného průběhu covidu by mohl snížit acylpyrin
Acylpyrin covid19

Ke snížení rizika závažného průběhu nemoci covid-19 by mohl přispět i acylpyrin, aspirin či anopyrin. Ukazují to data o léčbě pacientů. Na konferenci Univerzity Karlovy o roku s koronavirem to dnes řekl vedoucí lékař KARIM Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martin Balík. Podle něj by lidé měli sáhnout po ověřených léčivech, ne po neschválených přípravcích. 

Lék na covid zatím neexistuje. Někteří lidé se dožadují experimentálních medikamentů bez schválení lékovými agenturami. (Zdroj: ČTK)

Blatný: V dubnu dorazí do ČR až 40.000 vakcín Johnson & Johnson
očkování,

Vakcíny od firmy Johnson & Johnson v dubnu do Česka dorazí, bude to až 40.000 dávek. Poslancům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl to v souvislosti s úterním vyjádřením premiéra Andreje Babiše (ANO), že vakcína od americké firmy dodána v příštím měsíci do Česka nebude.

“Bylo včera (úterý) tady nějaké nedorozumění o tom, že ta vakcína do ČR v dubnu nepřijde. Naštěstí se to nepotvrdilo. Je to tak, že přijde, ale v menším množství. Bude se jednat o zhruba 30.000 až 40.000 dávek balení v dubnu,” uvedl ministr. Podle něj je ale stále možné, že bude dodáno za čtvrtletí všech 150.000 původně předpokládaných dávek. (Zdroj: ČTK)

Blatný chce zpřísnění kritérií pro objednávky a nákupy testů
Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Ministerstvo zdravotnictví bude prosazovat zpřísnění kritérií pro další objednávky a nákupy antigenních testů, které se používají pro testování v institucích a firmách. Cílem je zajistit nabídku kvalitnějších testů. Na dnešní konferenci Univerzity Karlovy o roku s covidem to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle epidemiologa a šéfa odborné skupiny ministerstva zdravotnictví Petra Smejkala testování ve firmách zatím nefunguje tak, jak by mělo.

Testování na koronavirus je ve větších a středních firmách i úřadech a institucích povinné, a to jednou za sedm dní. Podniky do deseti zaměstnanců a živnostníci musí začít s testy po Velikonocích. Na test pro pracovníka přispějí zdravotní pojišťovny 60 korunami, za měsíc je to 240 korun. Po otevření škol by se měli testovat i žáci. Zvažuje se také testování před návštěvou služeb, restaurací či kulturních akcí. (Zdroj: ČTK)

Zoo Dvůr Králové drží nad vodou dárci, poslali jí přes 10 mil.Kč
MŽP znovu navyšuje příspěvek pro zoo. Oproti loňsku se zdvojnásobil na 40 milionů. MŽP finančně podpoří zoologické zahrady v nouzi

Financování Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku je nyní významně závislé na pomoci od dárců. Zoo od víkendu od zhruba 30.000 drobných přispěvatelů dostala přes deset milionů korun. “To nám stačí na pokrytí provozu na celý duben,” řekl dnes ČTK ředitel zoo Přemysl Rabas. Zoo je od loňského 18. prosince kvůli vládním protiepidemickým nařízením uzavřená a za letošní rok zatím na výnosech přišla o šest milionů korun. Safari park patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve východních Čechách.

Dnes oznámené zvýšení státní dotace zoologickým zahradám ze 30 na 80 milionů korun Rabas přivítal. “Celkové ztráty zoologických zahrad to nevyrovná, ale je to již suma, která má nějaký význam. My potřebujeme přežít do doby, než budeme moci otevřít. Nyní je pro nás rozhodující to, co nám darovali lidé,” řekl Rabas. Odhadl, že kdyby uzavření zoo trvalo i dubnu, vzrostl by letošní výpadek příjmů k 15 milionům korun. (Zdroj: ČTK)

Soud výrazně snížil muži trest za prodej metylalkoholu v Havířově
Metanol

Olomoucký vrchní soud dnes výrazně snížil trest Martinu Svobodovi, který podle obžaloby uvedl do prodeje v roce 2012 prostřednictvím stánku v Havířově smrtící metylalkohol, ze čtyř let vězení na tříletý podmíněný trest. Podle rozsudku po jeho požití zemřeli čtyři lidé a jeden muž natrvalo oslepl. 

Stánek byl uzavřen 6. září 2012 jako první v metylalkoholové kauze, která si vyžádala smrt pěti desítek lidí po celé ČR. Dnešní rozsudek je podle žalobce zároveň posledním v této kauze. Muž po celou dobu popíral, že by smrtící směs pocházela z jeho stánku. (Zdroj: ČTK)

Blatný: ČR nasmlouvala vakcíny na proočkování 8 mil. lidí do srpna
Zájem o očkování roste, vakcínu chce více než polovina lidí Pfizer vakcína koronavirus Covid-19

Česko nasmlouvalo dodávky vakcín tak, aby se do konce srpna či začátku září proočkovalo osm milionů lidí. Do konce června by očkování mělo mít šest milionů osob. Na dnešní konferenci Univerzity Karlovy o roku s covidem to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj jsou dohodnuté dodávky očkovacích látek dostatečné. Blatný tak reagoval na kritiku, že si ČR objednala méně vakcín, než mohla.

Podle serveru IHNED.cz česká vláda objednala 81,1 procenta z dávek, na které mělo Česko od Evropské komise podle počtu obyvatel nárok. ČR tak zajistila do konce června vakcíny na proočkování 44 procent dospělých. Menší podíl bude jen ve čtyřech unijních státech. Hospodářské noviny s odvoláním na zdroje blízké jednáním uvádějí, že ve vládě při objednávkách sehrál roli šetrný přístup. (Zdroj: ČTK)

Babiš chce opatření nejméně do Velikonoc, postoj opozice ho mrzí
Andrej Babiš

Česko by v opatřeních proti šíření koronaviru mělo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pokračovat minimálně do Velikonoc, aby se ulevilo nemocnicím a nepřišla další vlna. ČTK v komentáři k dnešnímu jednání s lídry sněmovní opozice premiér dál napsal, že ho ho přístup opozice mrzí. Předsedové opozičních stran po schůzce vládu kritizovali za nekoncepční přístup a absenci plánu rozvolnění. Pokud vše půjde jako dosud, vláda během Velikonoc navrhne první změny, které zmírní opatření proti koronaviru, uvedl k dnešnímu jednání s opozicí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

K žádosti menšinového kabinetu o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů se Sněmovna vysloví v pátek, vláda zatím podporu dojednanou nemá. “Opozice se prostě dohodnout nechce. Dvě hodiny jsme jim předkládali argumenty, odpovídali na jejich otázky, vysvětlovali, proč si ještě nemůže dovolit rozvolňovat, vše marné. Scházejí se s námi jen kvůli tomu, aby si pak mohli udělat tiskovku. Mrzí mě to, protože se nám povedlo epidemii přibrzdit, jdeme správným směrem, minimálně do Velikonoc bychom ale ještě měli pokračovat, aby se ulevilo nemocnicím a nepřišla další vlna,” uvedl Babiš. (Zdroj: ČTK)

Klaus starší: Trikolóra se zakladatele neměla tak snadno vzdát
Václav Klaus, SPD, Trikolóra, spojení

Za rozhodnutím Václava Klause mladšího odejít z čela Trikolóry nebyly jen osobní důvody, obává se bývalý prezident a jeho otec Václav Klaus starší. Naznačuje to podle něj večerní vyjádření vedení hnutí. Dodal, že Trikolóra se svého zakladatele neměla tak snadno vzdát. Uvítal, že jeho syn bude pokračovat jako poslanec. Klaus to uvedl v prohlášení, které ČTK poskytl Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Dodal, že ho večerní prohlášení vedení Trikolóry “velmi nepříjemně překvapilo”. “Naznačilo, že za rozhodnutím mého syna nebyly jen důvody osobní. Trikolóra se svého zakladatele – v kontextu vážnosti doby – nesměla tak snadno vzdát,” poznamenal. Za nadějnou zprávu považuje, že jeho syn bude i nadále pokračovat ve své práci ve Sněmovně. (Zdroj: ČTK)

Minářovo hnutí Lidé PRO končí, podpoří jiné opoziční strany
Mikuláš Minář má problém. Milion chvilek v rukou auditora

 Hnutí Lidé PRO, jehož vznik v prosinci oznámil bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, končí a podpoří jiné opoziční demokratické strany. Na twitteru to oznámil bývalý ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka, který s Minářem na projektu spolupracoval. Následně to hnutí potvrdilo v tiskové zprávě. 

Původně hnutí usilovalo o 500.000 podpisů, aby kandidovalo v podzimních sněmovních volbách, dosud jich nasbíralo 39.250. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře