Komunální volby 2022: V krajských městech dominuje ANO a ODS

Komunální volby 2022 – Volební preference stran, hnutí a koalic v krajských městech ČR. Komunálním volbám bude v krajských městech dominovat hnutí ANO a ODS

Jak ukázal aktuální průzkum společnosti SANEP, nadcházející komunální volby mohou být opět v režii hnutí ANO, a to hned v osmi největších městech ČR.

Hnutí ANO by aktuálně vyhrálo hypotetické komunální volby v Karlových Varech, Hradci Králové, Pardubicích, Ústí nad Labem, Jihlavě, Brně, Ostravě a Olomouci. Pouze v Praze by aktuálně hnutí ANO skončilo až třetí za první ODS a druhou Praha sobě.

Piráti, kteří po minulých komunálních volbách opanovali pražský magistrát, se však nyní v hlavním městě propadli až na čtvrté místo, a to s aktuálním ziskem 11,6 procentního bodu. Oproti minulým volbám tak v Praze ztratili 5,4 % voličských hlasů. Navíc lze konstatovat, že obecně ztrácejí Piráti podporu ve všech krajských městech napříč celou Českou republikou.

Rovněž podpora ODS nabírá dech a nyní získává zpět důvěru svých voličů. Dominantní postavení občanských demokratů se promítá hned ve třech krajských městech, a to v Praze, Českých Budějovicích a v Plzni. Aktuálně by ODS získala druhé místo v Hradci Králové, Pardubicích, Ústí nad Labem, Jihlavě, Brně a v Olomouci.

Nemalé šance na volební úspěch má i SPD, která by uspěla Plzni, Karlových Varech, Liberci, Ústí nad Labem, Jihlavě, Brně, Zlíně, Ostravě a Olomouci.

TOP 09 by uspěla např. v Praze a v Plzni, kde by v aktuálním měření společnosti SANEP získala podporu 7,7 procentního bodu (Praha) a 7,1 procentního bodu (Plzeň). Tím by však výčet volebního úspěchu TOP 09 ve třinácti největších městech ČR a v Praze v podstatě skončil.

Hnutí STAN, které nevystupuje pouze se svojí značkou STAN, ale kandidovalo i pod jinými spolupracujícími hnutími a politickými uskupeními, by nyní vyhrálo volby ve Zlíně se ziskem 17,5 procentního bodu a uspělo by např. v Liberci, kde právě vystupuje pod značkou Starostové pro Liberecký kraj (31,7 %).

Jakkoli však aktuální průzkum komunálních voleb ve třinácti největších městech ČR a v Praze poukazuje na možný volební úspěch hnutí ANO a ODS, je nutné říci, že finální volební kandidátky budou známy nejspíše až v průběhu srpna a do říjnových voleb je ještě dlouhá doba. Do volebních nálad mohou poměrně zásadně zasáhnout nejen současné mezinárodní politické události, ale i celkové dění na domácí politické scéně.

Aktuální průzkum volebních preferencí pro komunální volby je tedy pouze orientační a platný aktuálnímu politickému dění v současné době.

V každém případě lze z provedeného průzkumu říci, že hnutí ANO si udržuje svou dominantní pozici, značná část voličů se vrací zpět k ODS a posilující SPD pak získává své voliče z řad KSČM a ČSSD.

Komunální volby 2022 – Aktuální volební preference v krajský městech

Zdroj a foto: SANEP

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře