Kdo povede Piráty? Bartoš získal nejvíce nominací, referendum, Mlejnek, Piráti, Ivan Bartoš, daně, inflace,
Nynější šéf strany a vicepremiér Ivan Bartoš získal u regionálních organizací a členů 12 nominací, aby pokračoval ve funkci předsedy Pirátů. Vyplývá to z výsledků hlasování, která se konala v minulých týdnech. Na celostátním fóru v polovině ledna by ho měli vyzvat europoslankyně Markéta Gregorová a bývalý místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal, kteří získali po dvou nominacích. Od kandidatury naopak ustoupil hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, protože nominaci nezískal.

Bartoš stál v roce 2009 u zrodu Pirátů, pod jeho vedením se strana dostala do obou komor Parlamentu i do Evropského parlamentu. Stranu vede podruhé od roku 2016. Loni v lednu obhájil funkci šéfa Pirátů, když ve druhém kole hlasování získal 662 z 948 hlasů a porazil senátora Lukáše Wagenknechta, kterého podpořilo 265 hlasujících.

Gregorová v nominační řeči nabízí politický instinkt, komunikaci se členy strany, čitelnost, “neservilitu” a autenticitu. Jako kandidátka na předsedkyni má automaticky i nominaci na místopředsedkyni. “Domnívám se, že po učinění rozhodnutí do republikového předsednictva kandidovat je přirozené vám dát možnost mi v něm přisoudit případnou pozici,” napsala straníkům.

Pikal chce kandidaturou nabídnout alternativu dlouhodobému uspořádání. Chtěl by provést revizi dlouhodobého programu, zkonsolidovat kancelář, revidovat činnost stranických odborů či rozpočtové určení státních příspěvků. V kandidátské řeči napsal, že se uchází pouze o funkci předsedy, protože stejnou práci jako místopředseda může odvádět ze své nynější pozice vedoucího administrativního odboru.

Na pozice místopředsedů je podle nominací aktuálně 14 kandidátů, největší podporu má se 13 nominacemi europoslanec Marcel Kolaja, který je i lídrem evropské kandidátky strany a kandidátem Pirátů na eurokomisaře. Z nynějších místopředsedů obhajuje post i Hana Hajnová, naopak Blanka Charvátová a Martin Jiránek mezi adepty s nominacemi nejsou.

Druhý nejvyšší počet nominací získala radní Jihomoravského kraje Jana Holomčík Leitnerová (11). Dalšími kandidáty jsou europoslanec Mikuláš Peksa, poslankyně Klára Kocmanová, bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík, středočeská radní Jana Skopalíková, zastupitelka Karlovarského kraje Markéta Monsportová, Albert Štěrba, Tereza Vovesová, Lukáš Hejduk, Martin Kučera, Jakub Wolf a Dominika Poživilová Michailidu.

Zasedání celostátního fóra Pirátů je v plánu 13. ledna v Brně. Vybere nejužší vedení, které povede stranu i do příštích sněmovních voleb. Nominace jsou podle Luboše Kudláčka z mediálního odboru Pirátů aktuálně platné tak, jak jsou uvedené na stranickém fóru. “Nelze vyloučit, že se do celostátního fóra, kde volba republikového předsednictva proběhne, něco nezmění, tedy například, že někdo neodstoupí,” uvedl.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře