Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 5. 6. 2021

Počasí: Bouřky budou silnější a zasáhnou Česko i v neděli
silne bourky

Bouřky v jihozápadní polovině Česka dnes budou silnější, než meteorologové čekali. Spadne až 50 milimetrů srážek, tedy 50 litrů na metr čtvereční, vyplývá z dnešní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Původně pracovníci ústavu v pátek předpovídali úhrny srážek 30 milimetrů. Dnes také rozšířili výstrahu před silnými bouřkami na neděli.

Výstraha před bouřkami platí dnes i v neděli pro Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský a Jihomoravský kraj, Vysočinu a také většinu Ústeckého a Středočeského kraje. Velmi silné bouře s přívalovým deštěm a bouřkami hrozí hlavně dnes a v noci na neděli asi do 02:00 v Čechách. Na Moravě budou bouře slabší. “V jihozápadní polovině Čech mohou být bouřky i velmi silné s úhrny kolem 50 milimetrů,” sdělili pracovníci ČHMÚ. (Zdroj: ČTK)

V pátek přibylo nejméně případů covidu za všední den od konce srpna
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

V pátek přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 za všední den od loňského 31. srpna. Zaznamenáno bylo 323 nakažených, což je zhruba o 29 procent méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných s covidem-19 klesl v pátek na 363, což je nejméně od poloviny loňského září. Jen za poslední dva týdny se počet pacientů snížil asi o dvě třetiny.

Tzv. incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel, kleslo v Česku na 23, o den dříve činilo 24. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. Incidenční číslo pokleslo téměř ve všech regionech. Nejnižší je nadále v Karlovarském kraji, kde činí jen tři případy za týden na 100.000 obyvatel. Nejvyšší je shodně v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji, a to 36. Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje zhruba 1,66 milionu potvrzených případů covidu-19. Zemřelo za celou dobu epidemie 30.157 lidí s covidem-19. Denní nárůsty množství lidí nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku letošního března, kdy dosahovaly téměř 17.000. Také denní počty úmrtí lidí s covidem-19 se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních dnech jsou už jen v řádu jednotek. (Zdroj: ČTK)

Lidé nyní hygienikům hlásí dvojnásobně více kontaktů než v březnu
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

Za poslední týden lidé hygienikům při trasování nakažených koronavirem hlásí v průměru necelé dva rizikové kontakty, zatímco za poslední měsíc je to v průměru 1,47 kontaktu. Vyplývá to z aktuálního reportu Chytré karantény. V době vrcholu epidemie covidu v březnu to bylo 0,8 kontaktu. Na trasování se tehdy podílelo téměř 2000 lidí, v současné době kolem 300.

Na vrcholu epidemie se hygienici zabývali v součtu více než 35.000 pozitivně testovanými a jejich kontakty. Pozitivních případů bylo i více než 17.000. Ve čtvrtek 3. června, za kterého pocházejí poslední data Chytré karantény, bylo nově pozitivně testováno 430 osob. Hygienici se ten den zabývali 473 případy pozitivity a 940 rizikovými kontakty. Mezi lidmi, kteří těmto osobám telefonovali, bylo 83 pracovníků hygieny a 184 zaměstnanců call center. Mezi kraji se počet hlášených kontaktů liší. Zatímco v Karlovarském kraji, kde je ale také velmi málo nových případů, lidé oznámili za poslední týden v průměru 0,8 kontaktu, v sousedním Ústeckém je to více než 3,5 kontaktu. (Zdroj: ČTK)

Vláda v pondělí projedná priority delegace vedené Zemanem na summitu NATO
NATO CR

V zajištění kolektivní obrany členských států Severoatlantické aliance (NATO) je žádoucí pokračovat, a to s hlavním zřetelem na potenciální vojenskou hrozbu ze strany Ruska. Současně je třeba udržet linii diplomaticko-politického úsilí. Vyplývá to z materiálu obsahujícího zásady postupu české delegace vedené prezidentem Milošem Zemanem na summitu NATO v Bruselu, který se uskuteční 14. června. Dokument, který v pondělí projedná vláda, má ČTK k dispozici. Během summitu se s lídry ostatních aliančních zemí poprvé setká americký prezident Joe Biden.

Lídři zemí by měli mimo jiné schválit rozhodnutí spadající do agendy NATO 2030 a pověřit generálního tajemníka aliance Jense Stoltenberga k aktualizaci strategické koncepce. “Jediné dvouapůlhodinové jednání se zaměří primárně na téma rostoucího mezinárodního geopolitického zápolení a posilování autoritářských režimů, především Číny a Ruska, coby zásadní a dlouhodobé výzvy pro transatlantické společenství,” píše se v materiálu, který kabinetu předloží ministři zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO). Ti se v předvečer summitu sejdou se Zemanem a velvyslancem při NATO Jakubem Landovským. (Zdroj: ČTK)

V okresech s dobrou situací lze podle MeSES zrušit testy a roušky v kolektivech
Antigenní testy, testování zaměstnanců

V okresech s příznivou epidemickou situací je podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) možné ve třídách či stálých kolektivech ve firmách zrušit povinnost nosit roušky nebo respirátory s výjimkou společných prostor či při setkávání s jinými skupinami. V okresech, kde se počet nových případů koronaviru na 100.000 obyvatel za 14 dní pohybuje pod 25, reprodukční číslo je dlouhodobě nižší než jedna a podíl pozitivních testů je pod čtyřmi procenty, lze zrušit také povinné plošné testování ve školách a podnicích, uvedla skupina odborníků v dnešním stanovisku.

V případě příchodu nových členů do stálého kolektivu nebo v případě delší absence kvůli nemoci či dovolené, skupina doporučila, aby se takoví lidé před návratem testovali, nejlépe metodou PCR. Pokud by se v daném okrese situace se šířením nákazy zhoršila, je třeba plošné testování obnovit. Klíčové je podle expertů sledovat hodnotu reprodukčního čísla, procentuální pozitivitu testů i čtrnáctidenní incidenci nových případů nemoci covid-19. Ve stálých kolektivech, jako jsou třídy, kanceláře či dílny, a které fungují v okresech s dobrou epidemickou situací, není podle MeSES nutné vyžadovat ani ochranu dýchacích cest. Povinnost nosit roušky či respirátor by ale měla zůstat ve společných prostorách a při setkávání s jinými kolektivy, dodala skupina. (Zdroj: ČTK)

Očkování proti covidu-19 v Česku nabírá na tempu. Padaly očkovací rekordy
očkování, kampaň, Babiš, vakcíny

Očkování proti covidu-19 v Česku nabírá na tempu. Hned třikrát tento týden dostalo dávku vakcíny za den více než 110 tisíc lidí. Alespoň jednu dávku vakcíny dostaly v Česku čtyři miliony lidí, ukončené očkování má 1,7 milionu lidí.

Nejvíce vykázaných dávek (přes 928 tisíc) hlásí Praha, následují Jihomoravský (přes 656 tisíc), Moravskoslezský (přes 623 tisíc) a Středočeský kraj (přes 612 tisíc). Nejméně očkovaných má Karlovarský (přes 159 tisíc), Liberecký (přes 226 tisíc) a Pardubický kraj (přes 248 tisíc). (Zdroj: Novinky.cz)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře