Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 28. 5. 2021

Odborníci: Po zmírnění opatření může pokles epidemie zpomalit
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Po zmírnění protiepidemických opatření, ke kterému vláda přistoupila kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS), může podle odborníků oslovených ČTK pokles počtu nových případů zpomalit. Epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES), varoval před opakováním loňské chyby. Vláda kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu přistoupila k otevření restaurací, barů či kasin, stanovila jim ale podmínky.

“Vzpomeňme si, co udělaly bary loni v létě, mladí lidé nejsou zdaleka proočkovaní,” napsal ČTK Smejkal. Připomněl tak situaci kolem pražského baru Techtle Mechtle, kde vzniklo ohnisko čítající přes 150 případů. Nedodržování naplánovaných vln a balíčků zmírňování opatření podle něj vytváří rizikovou situaci. “Zásadní režimová opatření stanovená pro každý otevřený typ provozu by však měly situaci udržet pod kontrolou,” sdělil ČTK. Epidemie podle něj brzdí takovým tempem, které vytváří i v případě zhoršení rezervu. “Předpokládám, že klesající trend bude nadále pokračovat, jen může dojít ke zpomalení,” dodal. (Zdroj: ČTK)

Ministr Vojtěch: V neděli se rozhodne, zda se 1. 6. otevře očkování pro celou skupinu 16+
Adam Vojtěch, ANO

V neděli by se mělo rozhodnout, zda se od úterý 1. června spustí registrace pro celou kategorii lidí od 16 let, nebo například pro skupinu lidí od 25 do 29 let. Novinářům ve Sněmovně to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dosud se očekávalo, že se budou od začátku června registrovat všichni lidé starší 16 let.

“Bavíme se o tom a čekáme, jak proběhne odbavování těch, kteří jsou takzvaně před závorou. Budeme mít přesnější informace v neděli,” uvedl Vojtěch. O tom, že by se znovu otevřela registrace pro užší skupinu, se jedná kvůli tomu, že poměrně velký počet lidí stále čeká na dávku vakcíny. (Zdroj: ČTK)

MeSES: Plošné testování rušit až mezi posledními opatřeními, je levné
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Plošné testování na covid-19 by se podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) mělo rušit mezi posledními plošnými opatřeními. Je podle nich levnější, s postupem vakcinace budou navíc náklady klesat. O stanovisku, které připravila ještě jako poradní skupina ministerstva, dnes MeSES informovala v tiskové zprávě. Bývalý ministr Petr Arenberger (za ANO) oficiální spolupráci se skupinou před svým odchodem ukončil, nový šéf resortu Adam Vojtěch uvedl, že zájem o neformální spolupráci má.

“Poměr nákladů a efektů testování je zjevně lepší, než u extrémně drahých plošných omezení oblastí jako jsou podnikání, shromažďování, nebo vzdělávání, a proto by plošné testování mělo být zrušeno teprve po zrušení v podstatě všech plošných omezení pohybu, podnikání, soukromého života a vzdělání.” uvedla skupina. (Zdroj: ČTK)

Ministr Hamáček na vládě předloží postup, jak odškodnit obyvatele v okolí Vrbětic
Jan Hamáček ČSSD

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí vládě předloží navrhovaný postup, jak odškodnit obyvatele v okolí Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 explodovaly dva muniční sklady. Nejjednodušším způsobem podle něj je speciální zákon schválený Parlamentem. Pokud vláda nalezne shodu, přistoupí vnitro k dalším krokům pro přípravu odškodňovacího zákona. Hamáček to dnes řekl po jednání se zástupci postižených obcí. Vláda by měla v pondělí jednat i o hloubkové asanaci pozemků v okolí muničního areálu.

Jeden sklad ve Vrběticích explodoval v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, v době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což před nedávnem vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem. Rusko obvinění odmítá. (Zdroj: ČTK)

Schvalování předlohy proti invazivním druhům zablokovalo vystoupení Volného
VIDEO: Poslanci Volný a Bojko vyvedeni ze zasedání Sněmovny. Neměli roušky

Sněmovní schvalování předloh dnes zablokovala vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného. Jeho řeč při finálním kole projednávání vládního návrhu proti invazivním druhům rostlin a zvířat nezastavila ani upozornění předsedajícího schůze Vojtěcha Filipa (KSČM) například na to, že nemluví k věci. Dolní komora pak nedokončila ani schvalování poslanecké novely o digitalizaci notářské činnosti.

Volný řekl, že má nachystáno mnoho literatury, dokud ve Sněmovně nebudou moci vystoupit zástupci petic zpochybňujících restriktivní postup vlády v koronavirové krizi i vakcinaci proti covidu-19. Volný mluvil celkem asi tři a půl hodiny. Na část vystoupení se u řečnického pultu i posadil. (Zdroj: ČTK)

Dominik Feri vystoupil z TOP 09, strana ho vyzvala k přerušení členství
Dominik Feri TOP09

Dominik Feri dnes vystoupil ze strany TOP 09. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí strany Vladan Vaněk. Strana ho dnes dopoledne k vyzvala k přerušení členství v souvislosti s informacemi o tom, že údajně sexuálně obtěžoval několik žen. Po uveřejnění jejich svědectví Feri v minulých dnech rezignoval na svůj poslanecký mandát ke konci května a nebude kandidovat v říjnových volbách. Že by se dopustil sexuálního násilí, odmítá, omluvil se ale za “nevhodné” či “nepatřičné” chování.

“Informace o Dominiku Ferim, které se objevily v médiích, pokládáme za velmi závažné. Obvinění a jednání, které je mu připisováno, považujeme za neakceptovatelné nejenom pro veřejné činitele, ale také pro kohokoliv jiného,” uvedla dnes TOP 09 po mimořádném jednání svého předsednictva. Vyjádřilo podporu všem, kteří mohli být obětí Feriho jednání. (Zdroj: ČTK)

Hlavní hygienička podle Zaorálka porušila dohody o rozvolňování v kultuře
Zaoralek CSSD

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) porušila dohody o rozvolňování. Ministerstvo zdravotnictví podle něj na dnešním jednání vlády prosadilo změny v rozvolňování pravidel, která kulturu diskriminují. Zaorálek v tiskové zprávě uvedl, že návštěvníci kulturních představení jsou diskriminováni třeba ve srovnání s návštěvníky restaurací. Na pondělním jednání vlády bude chtít pro kulturu změnu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům ve Sněmovně řekl, že se Zaorálkem bude o věci příští týden jednat.

“Opět byl porušen jednotný systém pravidel pro rozvolňování, který od začátku požaduji po hlavní hygieničce, často a rychle se střídajících ministrech zdravotnictví, ale i po vládě,” uvedl Zaorálek. Podobné porušení podle něj bylo před několika týdny s výjimkami pro fotbalové zápasy, zatímco děti nemohly chodit do školy. (Zdroj: ČTK)

Dnes začal 61. ročník zlínského filmového festivalu pro děti a mládež
Audiovize dostane pomoc. Pro filmaře se spouští výzva Covid – Kultura

Klapnutím umělecky ztvárněné filmové klapky z dílny Adolfa Borna dnes začal 61. ročník zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Kvůli pandemii koronaviru se uskuteční on-line, potrvá do 1. června. V areálu zlínských filmových ateliérů, kde festival sídlí, vzniklo studio pro pořady vysílané v reálném čase. Na dnešní zahajovací den pořadatelé připravili pořad věnovaný 85. výročí vzniku zlínských filmových ateliérů, jejich historii i současnosti.

Zlínský festival je letos kvůli pandemii koronaviru rozdělený na dvě části. Jarní část v tradičním termínu nabídne programy on-line, potrvá do 1. června. V září se uskuteční druhá část, která by podle pořadatelů měla mít již klasickou podobu, tedy s diváky v kinech a řadou doprovodných akcí. Tématem obou částí je Literatura ve filmu. Festival nabídne na svých webových stránkách projekce filmů, on-line workshopy, rozhovory s hvězdami, které festival navštívily v minulých ročnících, interaktivní virtuální prohlídku jednotlivých festivalových zón. Nebude chybět autokino, uskuteční se tři projekce na parkovišti u zlínské zoologické zahrady. Od čtvrtka jsou ve Zlíně také k vidění umělecky ztvárněné filmové klapky, Salon filmových klapek se letos koná 24. rokem. Klapkou do něj přispělo 125 autorů. Na náměstí Míru vznikla virtuální galerie. (Zdroj: ČTK)

Svrčinová: Ohnisko s podezřením na indickou mutaci na Českolipsku se uklidnilo
Agendu hlavní hygieničky ČR povede Svrčinová

Situace v ohnisku nákazy koronavirem na Českolipsku s podezřením na indickou mutaci se podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové uklidnila. Za poslední týden nejsou nové případy, řekla dnes po jednání vlády.

“Krajská hygienická stanice Libereckého kraje prošetřila všechny kontakty, které tam byly, zpětně nechali udělat sekvenaci u těch vzorků, které byly pozitivní předtím,” uvedla. V polovině května se nákaza začala šířit ze dvou ohnisek navázaných na obec Polevsko u Nového Boru. Nákaza se potvrdila u 78 lidí, necelá polovina jich je přímo z Polevska. Ohniska byla v jedné firmě a školce. Poslední nové případy byly zjištěny mezi lidmi v karanténě, tedy těmi, kteří byli v kontaktu s některým z dříve odhalených nakažených. O jaký typ mutace jde, hygienici zatím jistě nevědí, ale je podezření na nakažlivější indickou. Dva nemocní s podezřením na tuto mutaci ale nemají vazbu na obě ohniska, jen se pohybovali v regionu. Průběh onemocnění u všech nakažených je mírný, nikdo nebyl do dneška hospitalizován. (Zdroj: ČTK)

Svrčinová: O prázdninách by mohly být dva hrazené testy PCR a dva antigenní
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Lidé by mohli mít z veřejného zdravotního pojištění v červenci a srpnu hrazeny dva PCR a dva antigenní testy na koronavirus. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Ke konci června by se podle ní mohlo zároveň otevřít očkování proti covidu-19 vakcínou od firem Pfizer/BioNTech pro děti od 12 let.

V červnu budou mít lidé hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Pro prázdninové měsíce vláda uvažuje o dvou PCR a dvou antigenních. Děti do šesti let věku nebudou potřebovat žádný test například při dovolené v České republice. PCR test by měl od 1. července pojišťovnu stát kolem 600 korun, potvrdil dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V současné době za něj pojišťovna hradí asi 1200 korun. (Zdroj: ČTK)

Dodržování pravidel v restauracích pomůže hygienikům kontrolovat policie
zahradky restauraci

Hygienická služba minulý týden zkontrolovala 800 návštěvníků restaurací, z toho u 90 našla pochybení v dodržování opatření proti šíření koronaviru. Těm, kteří nesplnili podmínky pro vstup, vystavili pokuty nebo s nimi zahájí správní řízení. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je poměr pochybení vysoký, proto se obrátila na policii, která podle ní začne hygienikům v kontrolách víc pomáhat. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády vyzvala provozovatele zařízení, aby u vstupu viditelně upozorňovali na platná omezení. Sama policie podle mluvčího Ondřeje Moravčíka plošná opatření ohledně kontrol restaurací nechystá.

O spolupráci s policií jednala Svrčinová ve čtvrtek s policejním prezidentem Janem Švejdarem. Policisté budou mít podle ní k dispozici na webu všechny druhy certifikátů, kterými se budou moct lidé prokazovat, a to včetně dokumentů ze zahraničí. (Zdroj: ČTK)

Do ČR bude z některých zemí 22 dní po první dávce turistika bez omezení
covidpas

Ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Maďarska a Slovinska a ze států s nízkým rizikem nákazy koronavirem bude možné přicestovat bez omezení 22 dní po první dávce vakcíny proti covidu-19, v případě jednodávkové vakcíny je to 14 dní. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo zahraničí. Pravidla cestování očkovaných Čechů do zahraničí se liší podle jednotlivých států.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po dnešním jednání vlády uvedl, že do ČR bude možné ze šesti zmíněných zemí a z Chorvatska cestovat bez omezení po první dávce očkování. Časový odstup od ní však nezmínil. Certifikáty o očkování turistů z těchto sedmi zemí budou uznávány i například pro vstup do služeb, které budou v Česku otevřené, dodal Vojtěch. (Zdroj: ČTK)

Počet nových případů covidu byl opět nejnižší za všední den od září
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku byl ve čtvrtek opět nejnižší za všední den od loňského 1. září. Přibylo 505 nakažených, což je zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na twitteru uvedl, že ve středu a čtvrtek bylo přes 100.000 očkovaných proti covidu-19 za den, což je rekordní množství. Ministerstvo zatím údaje o očkovaných za čtvrtek nezveřejnilo a za středu udává asi 97.000 podaných dávek vakcín.

Denní nárůst nakažených koronavirem se už ve středu dostal s 540 případy na nejnižší úroveň za všední den od 1. září, kdy bylo nakažených 498. Ve čtvrtek pak chybělo již jen několik jednotek případů k překonání zářijových čísel. Denní nárůsty množství nakažených klesají postupně už od začátku letošního března, kdy se dostaly na téměř 17.000. (Zdroj: ČTK)

Starostové obce z okolí vrbětického areálu budou jednat o odškodnění
Vrbětická výzva

Starostové obcí z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, budou dnes jednat s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) o požadovaném odškodnění. Lidé i obce žádají stát o kompenzace v řádu stovek milionů korun. Jednání z ministrem by se měli zúčastnit starostové Slavičína, Vlachovic, Lipové a Haluzic. Slavičínský starosta Tomáš Chmela (nez.) předpokládá, že se zástupci dotčených obcí brzy setkají také s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Vyplývá to z jeho vyjádření pro ČTK.

Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který ve vrbětickém areálu skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl už dříve europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák (STAN). (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře