Šíření covidu-19 v Česku několik týdnů zrychluje, Smrt, covid, Omikron, Nouzový stav, Delta, očkování, varianta koronaviru delta AY 4.2, Vláda, Epidemie koronaviru v Česku dál sílí,

V Česku byly zachyceny tři případy nové subvarianty koronaviru SARS-CoV-2 delta AY 4.2. Může být nakažlivější!

Podle dosavadních výsledků studií může být nakažlivější, ale protilátky na ni fungují stejně jako na ostatní varianty delta. V tiskové zprávě o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na novou variantu, jejíž výskyt v evropských zemích mírně narůstá, se zaměřuje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), zjišťuje případnou větší odolnost proti očkování či léčbě.

“Podle dostupných výsledků studií tato subvarianta vykazuje vyšší transmisibilitu, neboli snadnější přenos, ale přibližně stejnou odolnost vůči virus neutralizačním protilátkám jako ostatní subvarianty delta,” uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková. Vyšší odolnost vůči protilátkám může podle ní tato varianta viru mít v případě, že nese navíc i mutaci E484K.

Doporučuje proto laboratořím její výskyt sledovat při testech metodou diskriminačního PCR. “České laboratoře v rámci mutace delta celogenomově sekvenovali celkem 7176 vzorků a v žádném z nich dosud nenašly subvariantu E484K,” doplnila vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.

Zdroj: České noviny

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře