Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 19. 7. 2021

Prospěch z očkování dětí proti covidu převládá nad riziky. V neděli přibylo 116 případů covidu, reprodukční číslo kleslo pod 1. Andrej Babiš: Očkovací centra bez registrace otevřeme ve všech krajských městech. Preventivní testy na covid si lidé budou muset platit sami. Předpověď počasí: Následující čtyři týdny budou teplotně spíše podprůměrné. Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali proti covidu, dostanou odměny. Slovanskou epopej spatří návštěvníci zámku v Moravském Krumlově na přelomu července a srpna. V Česku se šíří hlavně varianta koronaviru delta, převládá až z 80 procent. Policie obvinila muže z trýznivé vraždy mladé ženy v obci u Temelína. Na nádraží v Šumperku napadl mladík bezdomovce, jeden na následky zranění zemřel. Pro získání 180 miliard z plánu obnovy musí Česko vyloučit střety zájmů veřejných činitelů.

Zpráva dne: Preventivní testy na covid si lidé budou muset platit sami
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ANO

Od 1. září se nebudou ze zdravotního pojištění hradit preventivní testy na covid-19, které lidé potřebují například při cestování, pro návštěvu kulturních akcí či restaurací. Rozhodla o tom dnes vláda, novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Výjimku budou mít děti do 12 let, protože pro ně zatím není dostupné očkování. Testy budou i nadále hrazeny také lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a těm, kteří už s očkováním začali, ale nemají ho dokončené. K prokázání bezinfekčnosti se totiž používá až doba po uplynutí dvou týdnů po druhé dávce nebo po první dávce v případě jednodávkové vakcíny.

Zrušení hrazení preventivních testů ministr už dříve avizoval. Lidé se podle něj mají nechat očkovat. Očkování je jedinou účinnou prevencí covidu-19. “Pokud nedosáhneme kolektivní imunity, ani testování nám dlouhodobě nepomůže,” řekl dnes Vojtěch. Testování není prevencí, pomáhá až s odhalováním nakažených, uvedl. Testy indikované lékařem či hygienickou stanicí budou i nadále hrazeny ze zdravotního pojištění. (Zdroj: ČTK)

Předpověď počasí: Následující čtyři týdny budou teplotně spíše podprůměrné
Počasí

Následující čtyři týdny budou teplotně slabě podprůměrné. O nadcházejícím víkendu mohou ještě teploty vystoupat nad tropických 30 stupňů Celsia, poté by se ale mělo postupně ochlazovat. Množství srážek by nijak nemělo vybočit z průměru předchozích let. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Tento týden by měl být nejteplejší v celém období od 19. července do 15. srpna. Ve všední dny se nejvyšší denní teploty budou pohybovat okolo 26 stupňů, v pátek může být o něco tepleji. V sobotu pak meteorologové očekávají denní maxima 27 až 31 stupňů Celsia. “Následně by průměrné týdenní teploty měly postupně klesat a ve druhé polovině předpovědního období budou pravděpodobně už pod hodnotami, které jsou obvyklé pro danou roční dobu,” uvedl ČHMÚ. (Zdroj: ČTK)

Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali proti covidu, dostanou odměny
Bilance 4. brigády rychlého nasazení. Stovky vojáků na hranicích i v nemocnicích

Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, dostanou mimořádnou odměnu 20.000 Kč. Na dnešním zasedání to schválila vláda, informovali na sociálních sítích ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO). Hamáček předtím novinářům řekl, že peníze bude žádat ze státního rozpočtu, podle jeho dřívějšího prohlášení chce uvolnit zhruba 770 milionů korun. Ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že na odměny vojáků vyčlenil kabinet z rozpočtové rezervy 237 milionů.

“Vláda právě schválila můj návrh na odměny pro příslušníky Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR za jejich nasazení v době covidu-19,” uvedl na twitteru Hamáček. Metnar dodal, že kabinet vyčlenil peníze na odměnu ve výši 20.000 korun také pro vojáky. (Zdroj: ČTK)

Slovanskou epopej spatří návštěvníci zámku v Moravském Krumlově na přelomu července a srpna
Slovanska epopej

 Slovanskou epopej Alfonse Muchy uvidí návštěvníci zámku v Moravském Krumlově na přelomu července a srpna. V opravených prostorách zámku bude vystavená pět let. Praha dnes zkontrolované dílo předala Moravskému Krumlovu, řekla novinářům pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Cyklus 20 pláten byl do Moravského Krumlova převezen za přísných bezpečnostních opatření na konci června z depozitáře Galerie hlavního města Prahy (GHMP).

Moravský Krumlov investoval do vytvoření vhodných podmínek ve východním křídle 63 milionů korun, většinu získal z dotací od ministerstva kultury a část také z rozpočtu Jihomoravského kraje. Místní zámek nyní splňuje nejvyšší evropské parametry pro vystavení uměleckých děl. “Slovanská epopej je součástí genia loci Moravského Krumlova již dlouhá desetiletí. Věříme, že výstava přitáhne nejen návštěvníky z České republiky, ale i milovníky secese z celé Evropy. Je to také cesta k prosperitě celého regionu,” dodal Třetina. (Zdroj: ČTK)

V Česku se šíří hlavně varianta koronaviru delta, převládá až z 80 procent
Mutace covidu delta, delta plus, Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

V Česku se šíří hlavně varianta koronaviru delta, dříve zvaná indická. Podle výsledků z posledních dvou týdnů převládá ze 70 až 80 procent. Experti zachytili v Jihomoravském kraji také jeden případ nové varianty delta plus. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že na šíření varianty koronaviru delta bude potřeba reagovat. Nemá ale informace, že by vláda teď protiepidemická nařízení měnila. “Na základě výsledků z celorepublikově hlášených dat z diskriminačních PCR za poslední dva týdny lze říci, že varianta delta je celoplošně dominantní, a to ze 70 až 80 procent. Nově byl zachycen výskyt delta plus varianty v Jihomoravském kraji. Jde o jediný záchyt v ČR,” uvedla mluvčí.

“Dlouhodobě se ukazuje, že delta je velmi agresivní a že postupně dominuje. Ráno jsme měli debatu na radě pro zdravotní rizika. Nemám informace o tom, že by vláda nějak měnila nařízení. Ale bude na to potřeba nějak reagovat,” uvedl Hamáček. Podle něj nejlepší cestou ke zvládnutí nákazy je očkování. Vyzval všechny, kteří se mohou nechat očkovat, aby to udělali. Upozornil na otevírání dalších očkovacích míst, kde není potřeba registrace. (Zdroj: ČTK)

Prospěch z očkování dětí proti covidu převládá nad riziky
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Prospěch z očkování dětí proti covidu-19 převyšuje rizika nežádoucích účinků. I když je nemoc v dětském věku méně závažná než u dospělých, šest dětí na covid v ČR zemřelo, přes 1000 jich bylo hospitalizováno, zdravotní stav asi 20 vyžadoval umělou plicní ventilaci. Covid také u některých dětí způsobuje závažné multisystémové zánětlivé onemocnění. Uvedla to Česká vakcinologická společnost ve stanovisku, které ČTK poskytl její předseda Roman Chlíbek. Zatím je v ČR dostupná vakcína pro děti od 12 let, je od firem Pfizer/BioNTech.

Do 3. července se onemocnění covid-19 v Česku prokázalo u 180.000 dětí mladších 15 let. “I když je nemoc covid-19 v dětském věku méně závažná než u dospělých, děti a adolescenti tvoří významnou část nemocných, někteří mohou být hospitalizováni a vyžadují i intenzivní péči a dochází i k dětským úmrtím. Covid-19 způsobuje u dětí závažné multisystémové zánětlivé onemocnění i dlouhodobé potíže označované jako long covid,” uvedla vakcinologická společnost. (Zdroj: ČTK)

Policie obvinila muže z trýznivé vraždy mladé ženy v obci u Temelína
policie, vražda, obvinění,

Jihočeští kriminalisté obvinili sedmatřicetiletého muže z vraždy mladé ženy v obci u Temelína. Stíhaný je ve vazbě a hrozí mu až výjimečný trest. Policie o obvinění dnes informovala na svém webu. Kriminalisté nejprve tragédii, která se stala ve čtvrtek večer. vyšetřovali jako podezřelé úmrtí. Muž je podle policie podezřelý, že ženu ubil k smrti, vraždu podle policistů spáchal zvlášť trýznivým způsobem.

“Obviněný ženu v bytě opakovaně napadal, bil ji po celém těle a také jí bránil v odchodu z domu. V osudný čtvrtek minulého týdne poškozené pravděpodobně opakovaným bitím způsobil smrt. Ženě nedokázala pomoci ani přivolaná posádka zdravotnické záchranné služby. Na základě ohledání místa činu, zajištěných stop, provedených výslechů a výsledku nařízené soudní pitvy obviněný muž ženu zavraždil zvlášť trýznivým způsobem,” uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Dodal, že stíhaný je zároveň obviněn z ublížení na zdraví, nebezpečného vyhrožování, omezování osobní svobody a zločinu loupeže. (Zdroj: ČTK)

Na nádraží v Šumperku napadl mladík bezdomovce, jeden na následky zranění zemřel
policie,

V Šumperku u nádraží napadl a okradl podle kriminalistů mladistvý dva bezdomovce. Jeden z nich, pětapadesátiletý muž, na následky zranění zemřel. Policisté podezřelého mladíka zadrželi. Kriminalisté ho obvinili z těžkého ublížení na zdraví a krádeže, bezdomovce totiž při útoku také okradl. ČTK o tom informoval krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Mrtvého bezdomovce našli lidé v blízkosti šumperského autobusového nádraží v pátek 9. července.

Pitva prokázala, že zemřel na následky zranění způsobené někým dalším. Kriminalisté začali pátrat po útočníkovi, ve čtvrtek minulý týden mladistvého zadrželi. “Je obviněný, že ve čtvrtek 8. července 2021 v nočních hodinách v Šumperku fyzicky napadl dva muže bez domova a jednoho z nich navíc okradl o mobilní telefon, cigarety a menší hotovost. Jeden z poškozených, pětapadesátiletý muž na následky zranění zemřel,” uvedl policejní mluvčí. Kriminalisté podali krajskému státnímu zástupci podnět pro jeho vzetí do vazby, který soud akceptoval. Vzhledem k věku podezřeléjo mu hrozí poloviční trestní sazba, tedy čtyři až osm let, dodal Hejtman. (Zdroj: ČTK)

Pro získání 180 miliard z plánu obnovy musí Česko vyloučit střety zájmů veřejných činitelů
Andrej Babiš, ANO, střet zájmů

Praha/Brusel – Evropská komise (EK) dnes schválila český národní plán obnovy. Získání celých 180 miliard korun z mimořádného krizového fondu Evropské unie podmínila mimo jiné tím, že české úřady budou důsledně předcházet možným střetům zájmů veřejných činitelů. Podle letošních závěrů auditu komise je ve střetu zájmů premiér Andrej Babiš (ANO). Podle předsedy vlády se však evropské peníze v ČR rozdělují transparentně, nevnímá žádný systémový problém. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že při splnění mechanismů navržených v plánu obnovy není vyplácení peněz ohroženo. Opoziční strany pochybují o tom, že za současné vlády je Babišův střet zájmů možné vyřešit.

Podle EK český národní plán obnovy splňuje stanovená ekologická či digitální kritéria. První finance by do Prahy mohly přijít v září, pokud českou investiční strategii definitivně schválí členské státy. “Nezaplatíme, pokud tento problém (střet zájmů) nebude vyřešen, a navíc budeme vymáhat zpět peníze z předfinancování,” řekl dnes novinářům jeden z unijních činitelů, podle něhož se mají české úřady s požadavky komise vyrovnat nejpozději do poloviny příštího roku. Hrdinková ČTK řekla, že Česko musí nastavit do poloviny roku 2022 mechanismy kontroly. (Zdroj: ČTK)

Andrej Babiš: Očkovací centra bez registrace otevřeme ve všech krajských městech
očkování, kampaň, Babiš, vakcíny

Očkovací centra proti covidu, kde se očkuje bez objednání, by měla vzniknout ve všech krajských městech. Ve středu se otevřou v nákupních centrech v Ostravě a Brně, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se jedná také o Liberci a Ústí nad Labem. Zájem má také Hradec Králové, řekl při dnešním otevření očkovacího místa v obchodním centru Nový Smíchov v Praze ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Dnes otevřené očkovací místo je třetím takovým, do kterého míří lidé bez předchozí registrace. První dvě začala fungovat minulý týden v nákupním centru na pražském Chodově a na hlavním nádraží v Praze. Na otevření dnes čekala asi desítka lidí, zhruba hodinu po otevření už nestál ve frontě před očkovacím místem nikdo. V centru na Chodově minulý týden lidé podle Babiše čekali i tři hodiny, pracovníci se je pak snažili přeregistrovat do očkovacího místa v O2 universum. (Zdroj: ČTK)

V neděli přibylo 116 případů covidu, reprodukční číslo kleslo pod 1
epidemie, koronavirus, reprodukční číslo,

V neděli v Česku přibylo 116 potvrzených případů nemoci covid-19, o 31 méně než o týden dřív. Reprodukční číslo, určující kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se k dnešku snížilo na 0,96 z 1,11. Naposledy bylo pod hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, na konci června. Počet hospitalizovaných s koronavirem se v porovnání s uplynulými dny téměř neměnil, v nemocnicích bylo k neděli 28 takových pacientů, z toho šest ve vážném stavu. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Za uplynulých sedm dnů připadá v zemi na 100.000 obyvatel zhruba 15 nakažených, stejně jako v předchozích čtyřech dnech. Nejhorší situace zůstává v Praze, kde za poslední týden odhalily testy 42 nových případů nákazy na 100.000 obyvatel. Naopak nejlepší je v Olomouckém kraji s pěti případy na 100.000 obyvatel. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře