Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí z 9.3. 2021

Poslanec a lékař Jiří Ventruba podlehl nemoci covid-19
Jiri Ventruba ODS poslanec zemrel na covid

Zemřel poslanec ODS Jiří Ventruba, v úterý to uvedl na plénu Sněmovny předseda strany Petr Fiala. Ten už dříve informoval, že 71letý poslanec leží s těžším průběhem onemocnění covid-19 v nemocnici. Poslanci uctili Ventrubovu památku minutou ticha.

Členem ODS se stal v roce 2007. Působil jako komunální politik v městě Modřice (Brno-venkov), v letech 2006 až 2010 jako zastupitel a mezi lety 2010 a 2014 jako radní. Od roku 2017 byl poslancem ODS. Ve Sněmovně se stal členem sněmovního zdravotnického výboru. (Zdroj: Novinky.cz)

Lháři. Manipulátore. Babiš s Hřibem se do sebe pustili kvůli vakcínám
Premier Andrej Babis maturity

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se v úterý střetl s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Předmětem sporu se stalo očkování proti covidu-19. Zatímco podle Babiše primátor manipuluje s počty a nekomunikuje s nemocnicemi, Hřib mu vyčítá množství vakcín ve skladech, které jsou podle něj problém dlouhodobě.

„Počet vakcín v Praze v úterý bude průběžně růst, protože dnes probíhá závoz vakcín Pfizer. V pondělí jich ale bylo stále ve skladech 15 tisíc, a to je den před plánovaným závozem nepřijatelné,“ řekl Hřib Novinkám. Babiš podle něj navíc lže, když tvrdí, že se Praha se státními nemocnicemi nebaví.

Na to znovu ostře zareagoval premiér. „Kolegové vám to asi neřekli, ale vakcíny do Thomayerky poslalo ministerstvo zdravotnictví dříve, než se váš koordinátor ozval. Škoda, že se k vám nedostávají pravdivé informace,” pustil se znovu na Twitteru do Hřiba. (Zdroj: Novinky.cz)

V lednu zemřelo v ČR 15.900 lidí, počet překonal rekordy
rekordni pocet zemrelych v cr

Počet lednových úmrtí v Česku zlomil podle Českého statistického úřadu historické rekordy. Podle předběžných dat zemřelo v lednu 15.900 obyvatel, což je proti pětiletému průměru o polovinu víc. Absolutně počet mrtvých stoupl o 5300. Lednový počet zemřelých přesáhl i loňské listopadové maximum z podzimní vlny vysoké úmrtnosti. 

Důvody nárůstu statistici neuvádějí, ale podle odborníků k němu podstatně přispívá epidemie koronaviru. V lednu s nemocí covid zemřelo podle ministerstva zdravotnictví 4767 lidí. Počet zemřelých v lednu nebyl od roku 1950 nikdy vyšší než letos, uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. (Zdroj: ČTK)

Policie dopadla podezřelého z vyhrožování členům vlády smrtí
Policie dopadla podezreleho z vyhrozovani clenum vlady smrti

Policisté vypátrali muže, který údajně vyhrožoval členům vlády a dalším lidem smrtí kvůli řešení epidemie nemoci covid-19. Podezřelému čtyřiapadesátiletému muži, zadrženému v Ostravě, hrozí až tři roky vězení. Na policejním webu to dnes oznámila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Dopadený muž podle mluvčí odeslal na konci února do e-mailové schránky jedné ze státních organizací zprávu, ve které vyhrožoval usmrcením členům vlády, ale také třeba policistům, učitelům, doktorům a hasičům. “Výhružná zpráva souvisela s aktuálním řešením pandemické situace,” doplnila. (Zdroj: ČTK)

Státní zástupce zastavil stíhání firmy kancléře Mynáře
Vratislav Mynar

Státní zástupce zrušil trestní stíhání firmy Clever Management kvůli dostavbě penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. V tiskové zprávě to ČTK sdělil Lukáš Trojan, advokát prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Příslušný zákon o trestní odpovědnosti právnických osob nebyl podle něj v době údajného trestného činu účinný.

“Důvodem zrušení je skutečnost, že zákon o trestní odpovědnosti právnických osob nebyl účinný v době, kdy k údajnému trestnému činu mělo dojít,” uvedla tisková zpráva. Stíhání Mynáře pokračuje. Ten i nadále odmítá obvinění, že spáchal trestný čin. (Zdroj: ČTK)

Chcípl PES se stal politickým hnutím, bude kandidovat ve volbách
Chcipl Pes volby politicke hnuti

Protestní iniciativa podnikatelů Chcípl PES se oficiálně stala politickým hnutím. Ministerstvo vnitra 5. března zaregistrovalo hnutí pod názvem Otevřeme Česko – Chcípl PES, sídlo má hnutí v Jincích na Příbramsku, kde jeho spoluzakladatel Jiří Janeček provozuje pivovar a restauraci. Hnutí chce kandidovat v podzimních sněmovních volbách, sdělil dnes ČTK Janeček.

“Čekají nás volby vedení a příprava programu na obnovu této země. Jeden z programových expertů je bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý, který povede ekonomický resort,” uvedli za Chcípl PES Janeček a Jakub Olbert. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna podpořila vládní úpravu voleb poslanců
Volební zákon

Sněmovna dnes v prvním kole podpořila podle očekávání vládní volební novelu, která má umožnit říjnový výběr budoucích poslanců. Podobný cíl má starší lidovecká předloha, kterou dolní komora v úvodním kole probrala už minulý týden. Obě novely by poslanci měli nadále projednávat společně vzhledem k tomu, že na úpravy vládní předlohy mají před druhým kolem zhruba dva týdny.

Novely má projednat sněmovní ústavně-právní výbor, který se k tomu podle svého předsedy Marka Bendy (ODS) sejde zřejmě příští týden ve středu.

Vládní novela na rozdíl od lidovecké počítá se dvěma variantami, které byly akcentovány v politických diskusích, řekl poslancům vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). První varianta stejně jako poslanecká zachovává 14 volebních krajů a zrušený d’Hondtův systém přepočtu hlasů nahrazuje Hareovou kvótou. Podle ní by byl celkový počet platných hlasů pro úspěšné volební strany vydělen číslem 200 a výsledek by posloužil k určení počtu poslanců pro jednotlivé strany podle jejich zisku.

Druhá varianta, kterou prosazuje jen vládní hnutí ANO, by nahradila 14 krajů jedním volebním obvodem a pro přepočet hlasů na mandáty by zavedl Hagenbach-Bischoffovu kvótu, podle níž by se celkový počet platných hlasů pro úspěšné volební strany vydělil číslem 201. Podle Patrika Nachera (ANO) by zavedení jednoho obvodu, kdy by si lidé vybírali potenciálního premiéra mezi Andreje Babišem (ANO), Ivanem Bartošem (Piráti) a Petrem Fialou (ODS), bylo nejtransparentnější a nejspravedlivější. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna dala šanci ústavnímu zakotvení práva bránit se zbraní
Novela zákona o zbraních a zbraňová amnestie

Sněmovna dnes dala šanci ústavnímu zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. Navrhl to Senát jako doplnění Listiny základních práv a svobod. Jeho návrh loni podpořila i vláda. Novela má podle jejích zastánců pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v rámci EU.

Listina základních práv a svobod by podle Senátu měla nově obsahovat ustanovení, že “právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon”. Ústavní změna podle senátorů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem, a posílí pozici ČR při projednávání dalších unijních regulací. (Zdroj: ČTK)

V hokejové extralize začnou ve středu vyřazovací boje o titul
Jak budou vypadat hokejové soutěže v ročníku 2021/22

Úvodními zápasy začne ve středu předkolo hokejové extraligy. Po základní části pátá Plzeň narazí na svého obvyklého soupeře ve vyřazovacích bojích Olomouc. Hradec Králové, který rovněž dlouho bojoval o přímý postup do čtvrtfinále, vyzve Litvínov. Hokejisté Pardubic se pokusí potvrdit nemalé ambice proti Karlovým Varům a Vítkovice čeká Brno.

Na stejných stadionech budou všechny série hrané na tři vítězství pokračovat ve čtvrtek. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře