Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 6. 5. 2021

Babiš chce, aby od půlky května chodili žáci do škol bez střídání po týdnu
školy, děti

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby od poloviny května chodili všichni žáci do škol bez střídání tříd po týdnu. Při dnešních sněmovních interpelacích ministerský předseda řekl, že jde o absolutní prioritu. “Já jsem dneska řekl jasně ministrům zdravotnictví a školství a šéfovi státních hmotných rezerv a paní náměstkyni ministra zdravotnictví (Pavle) Svrčinové, že si přeju, aby udělali maximum pro to, aby 17. května všichni studenti a školáci šli do školy bezrotačně, takže základka, středoškoláci,” uvedl Babiš.

Od pondělí se podle dnešního verdiktu vlády školy ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině přidají ke zbývajícím regionům v rotační výuce na druhých stupních základních škol a k plné výuce v mateřských školách. Obnoví se také klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol. Už zkraje týdne kabinet rozhodl, že od 10. května se do škol a mateřinek vrátí děti v Ústeckém, Olomouckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. (Zdroj: ČTK)

ČSÚ dostal ve sčítání přes 4 mil formulářů, komisaři končí roznos tiskopisů
Sčítání lidu 2021, Sčítací komisaři

Sčítací komisaři dokončili doručování papírových formulářů ke sčítání lidu. Celkem jich roznesli a vydali asi 1,5 milionu. Statistický úřad zatím obdržel zpátky 350.000 vyplněných tiskopisů. Dalších téměř 3,9 milionu formulářů mu lidé odeslali elektronicky. ČTK to dnes řekla mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání skončí 11. května o půlnoci.

Podle mluvčí je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 9,9 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě zbývajících asi 800.000. Podle Voldánové je možné papírové formuláře vyzvedávat na většině pošt. Seznam zájemci najdou na webu https://scitani.ceskaposta.cz  či na úředních deskách radnic. S vyhledáním nejbližšího místa pomohou i operátoři na telefonní lince 253 253 683. (Zdroj: ČTK)

Ředitel VZ podle poslanců plán na výměnu Vrbětic za Sputnik nepotvrdil
Vrbětice, GRU

Dnešní vyjádření ředitelů tajných služeb na zasedáních sněmovních kontrolních komisí podle poslanců nepotvrdila informace serveru Seznam Zprávy, že chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) vyměnit informace o kauze Vrbětice za vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Cestu pro vakcíny však podle zákonodárců Hamáček v polovině dubna plánoval, i když v té době už byl týden informován o zapojení ruských agentů do explozí ve Vrběticích. Po Hamáčkovi žádají, aby veřejnosti i sněmovním orgánům okolnosti cesty pravdivě vysvětlil.

Seznam Zprávy v úterý s odkazem na své zdroje uvedly, že Hamáček chtěl do Moskvy vyrazit s plánem vyměnit informace o Vrběticích za dodávky Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta. Hovořit o tom měl na schůzce na ministerstvu vnitra. Hamáček to odmítá, ve středu kvůli reportáži avizoval, že podá trestní oznámení na její autory, ale bude také žádat desetimilionové odškodné. Ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Jan Beroun podle členů komise pro kontrolu VZ dnes potvrdil, že se na schůzce zmiňované Seznamem debatovalo o cestě do Moskvy. Nepotvrdil však, že by byla řeč i o možné dohodě s Ruskem. Předseda komise Vít Rakušan (STAN) nemá pochybnosti o tom, že Hamáček cestu do Ruska plánoval. V kontextu toho, že od 7. dubna měl informace o zapojení agentů ruské GRU do výbuchu ve Vrběticích, je to podle něj samo o sobě vážnou skutečností. (Zdroj: ČTK)

Prezident Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO
Prezident Miloš Zeman

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Bukurešťskou devítku tvoří země Visegrádu, tedy kromě ČR také Slovensko, Polsko a Maďarsko, dále Bulharsko, Rumunsko a pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko. (Zdroj: ČTK)

Babiš: Pandemický plán aktualizován není, jde se podle doporučení
Andrej Babiš

Česko podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemá zpracovanou aktualizaci pandemického plánu pro epidemii koronaviru. Postupuje se podle doporučení mezinárodních organizací a odborných skupin, řekl Babiš ve Sněmovně. Reagoval tak na dotaz pirátského poslance Jakuba Michálka, jak bude Česko postupovat proti epidemii při případné další podzimní vlně.

“Není zpracován plán strategie aktuálně přímo covid-19, ale v řešení této nemoci se postupuje podle doporučení ECDC (Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí), Světové zdravotnické organizace (WHO) a odborných skupin, aby bylo zajištěno komplexní řešení pandemie,” uvedl Babiš. (Zdroj: ČTK)

Arenberger: Rychlejší než v ordinaci praktika je očkování v centru
Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) doporučil starším pacientům, kteří čekají na očkování proti covidu-19 u praktického lékaře, aby raději využili nějaké velké očkovací centrum. Řekl to po jednání vlády. Minulý týden podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky čekalo v ordinacích na vakcínu 30.000 lidí nad 80 let a 100.000 lidí ve věku 70 až 79 let.

Podle ministra je očkování nejrizikovějších skupin, tedy nejstarších občanů, priorita. “Asi pro mobilní pacienty je skutečně rychlejší, kdyby dojeli nebo je někdo dovezl do očkovacího centra,” řekl ministr. V nich je podle něj rychlost očkování velká a termíny jsou i do jednoho týdne. Připustil, že rychlost je ve srovnání mezi regiony nevyvážená. Ordinace praktických lékařů budou pro urychlení očkování podle středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (za ANO) dostávat všechny vakcíny od firmy Moderna. Těch by mělo v květnu přijít 354.000 dávek. (Zdroj: ČTK)

V ČR bude v pátek silný vítr a v noci na sobotu pak mrznout
Pocasi mraz vitr

V Česku bude v pátek foukat silný vítr, jehož rychlost může v nárazech být kolem 70 kilometrů v hodině. V noci na sobotu pak meteorologové očekávají mráz, který může poškodit zeleninu, jahody, vinnou révu nebo kvetoucí ovocné stromy. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Upozornění před silným větrem i mrazem platí pro všechny kraje. Se silným větrem by lidé měli počítat v pátek od 12:00 do 21:00, kdy může lámat stromy a způsobit menší škody na domech či komplikace v dopravě. Turisté na horách by se neměli vydávat na hřebeny. (Zdroj: ČTK)

Šéf dozorového žalobce potvrdil, že prověřování Vrbětic má jedinou verzi
Vrbětická výzva

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU. ČTK to dnes sdělil Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze „mimořádně klíčové“ poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat.

Výbuchy ve skladech, které měla pronajaté zbrojařská firma Imex Group, se staly v říjnu a prosinci 2014. Zemřeli při nich dva lidé. Letos v dubnu oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření o zapojení příslušníků GRU. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman následně uvedl, že podle aktuální verze byli v období prvního výbuchu do skladu objednáni dva lidé s falešnou identitou, které kriminalisté později ztotožnili s původci otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury z roku 2018.  (Zdroj: ČTK)

Ve středu byl druhý nejvyšší počet očkovaných proti covidu
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Ve středu byl v Česku očkován proti nemoci covid-19 druhý nejvyšší počet lidí za den od začátku vakcinace. Očkovaných bylo 76.099, což je skoro o desetinu více než před týdnem. Naopak ve středu dále zpomalovalo šíření nákazy. Přibylo 1857 potvrzených případů covidu-19, tedy o čtvrtinu méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty počtu případů covidu-19 klesají postupně od začátku března, kdy dosahovaly téměř 17.000. Ve středu se poprvé po dlouhé době dostal nárůst pod dvě tisícovky za všední den. O víkendech se sice počty nově nakažených v posledních týdnech dostaly dokonce i pod 1000, ale během víkendů se mnohem méně testuje. (Zdroj: ČTK)

Piráti a STAN nezískali potřebnou podporu pro rozpuštění Sněmovny
Hnutí STAN schválilo smlouvu o volební koalici s Piráty. Připojit se chtějí i Zelení

Piráti a STAN nezískali potřebnou podporu pro rozpuštění Sněmovny tak, aby se volby uskutečnily do konce léta. V pátek proto tento bod na jednání dolní parlamentní komory nepřednesou, řekl dnes novinářům předseda Pirátů Ivan Bartoš. Jedná se podle něj o nejzazší termín, ve kterém by bylo možné Sněmovnu rozpustit tak, aby se předčasné volby mohly před říjnovým řádným termínem uskutečnit. Poděkoval koalici ODS, TOP 09 a lidovců za to, že se jako jediná vyslovila pro cestu k rozpuštění Sněmovny. “Ostatní odmítají,” vysvětlil, proč se Piráti a STAN plánu vzdali.

Sněmovní volby jsou naplánovány na 8. a 9. října letošního roku. Sněmovnu nelze rozpustit tři měsíce před skončením jejího volebního období. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře