Babiš sháněl o rodině Lipavského kompromitující informace
V prezidentských volbách by měl šéf ANO Andrej Babiš podporu 26 procent voličů a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel 16 procent, ukázal březnový volební model agentury Median. 

Volební potenciál, tedy zisk v případě podpory ode všech, kdo zvažují jejich volbu, mají Babiš i Pavel kolem 30 procent. Ve volebním modelu po nich následují senátoři Miroslava Němcová (ODS) s osmi procenty a Pavel Fischer se sedmi procenty. Hlas chce odevzdat 62 procent lidí, dalších 17 procent účast zvažuje. Polovina voličů není rozhodnutá, komu by dali hlas.

volebni pruzkum prezidentske volby Babis Pavel

Babiš ani Pavel, který byl předsedou Vojenského výboru NATO, zatím kandidaturu oficiálně neoznámili. Prezidentské volby se uskuteční za necelý rok. Mandát prezidenta Miloše Zemana skončí v březnu 2023. “S ohledem na nezakotvenost voličů zatím není vhodné jednoznačně predikovat, která z osobností má šanci výrazně zasáhnout do boje o prezidentské křeslo,” napsal Median.

Z hlediska preferencí po Fischerovi následuje ekonomka Danuše Nerudová s 5,5 procenta a shodně s pěti procenty senátor Marek Hilšer a miliardář Karel Janeček. Zemanova předchůdce ve funkci Václava Klause by si za prezidenta znovu vybralo 4,5 procenta voličů.

“Andrej Babiš si udržuje vysokou podporu mezi lidmi staršími 60 a lidmi s nižším vzděláním,” uvedli autoři průzkumu. Silnou podporu má bývalý premiér zejména mezi voliči ANO, SPD a Přísahy. “Podpora Petra Pavla je rovnoměrně rozložena jak napříč věkovými skupinami, tak napříč vzděláním. Pouze u lidí se základním vzděláním je nižší,” napsal Median. Pavla podporují hlavně voliči koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a koalice Pirátů se STAN.

Potenciální zisk možných kandidátů s nejvyššími preferencemi je relativně vyrovnaný. Babiš by mohl získat až 31,5 procenta hlasů, Pavel až 27,5 procenta. “O třetí místo z hlediska potenciálu bojují Pavel Fischer, Miroslava Němcová a Marek Hilšer,” uvedli autoři průzkumu. Fischerův volební potenciál je 19 procent, Němcové 17,5 procenta a Hilšerův 16 procent.

Median se v průzkumu mezi 2. a 4. březnem dotazoval 2036 lidí ve věku 18 a více let.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře