sčítání lidu2021, výpadek serveru,

Český statistický úřad analyzoval příčiny nedostupnosti aplikace online sčítání lidu. Vše nasvědčuje tomu, že se nejednalo o kybernetický útok. Ke stejnému závěru dospěl provozovatel zabezpečeného prostředí informačního systému sčítání Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p. O výsledcích prověření byl informován Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Elektronický sčítací formulář byl z důvodů enormního přetížení systému dne 27. března 2021 v 8.15 hodin dočasně preventivně znepřístupněn. 

Pravděpodobnou příčinou enormního přetížení byla závada v modulu pro vyplnění adres, která zapříčinila přílišnou zátěž databázových serverů a způsobila jejich přehlcení, uvedl ČSU na twitteru.

Tento nedostatek nebyl ani při náročném testování identifikován. Opakované výkonnostní testy probíhaly jak ze strany dodavatele systému spol. OKsystem, tak i dalších smluvních partnerů ČSÚ. V současnosti dodavatel intenzivně pracuje na odstranění problému.

Šéf úřadu Rojíček nechtěl spekulovat o tom, jak dlouho výpadek potrvá. “Ale jakmile bude systém zprovozněn, určitě dáme vědět a dáme informaci občanům,” uvedl. Dodal, že data z formulářů se ukládají na zabezpečených serverech a nehrozí, že by se k nim někdo dostal.

Zdroj: ČSU a ČTK

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře