Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 13. 7. 2021

Rodiny postižené tornádem si rozdělily 170 milionů Kč ze sbírek. V pondělí přibylo 239 nakažených koronavirem. U Českého Šternberka se převrátil raft, jeden mrtvý a šest lidí je v nemocnici. Hnutí ANO chce mimořádnou schůzi k dodatečnému zvýšení důchodů. Vyjde oficiální autobiografie Karla Gotta. V září bude podle epidemiologa Maďara opět zavedeno testování ve školách a v zaměstnání. Poslanecká sněmovna rozhodla: Přídavky na děti se zvýší zhruba o čtvrtinu. V Praze začalo očkování bezdomovců, očkuje se i pod Libeňským mostem

Vyjde oficiální autobiografie Karla Gotta
Karel Gott autobiografie

V den nedožitých 82. narozenin Karla Gotta vyjde 14. července jeho oficiální autobiografie, kterou zpěvák dokončil několik týdnů před svou smrtí. Vydavatelem obsáhlé publikace s názvem Má cesta za štěstím, v níž se na téměř sedmi stech stránkách nachází 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, je společnost Karel Gott Agency. Gott v knize otevřeně hovoří o svých dcerách, rodinném zázemí, rodičích, kamarádech i zálibách, k nimž patřilo především malování. 

Knihu, jejíž doporučená cena je 1229 korun, otevírá prolog, který Gott napsal v létě 2019. “Dovedu si představit, že spousta lidí, ať přátel, či známých, kteří prošli mým životem a v knize se nenajdou, může být zklamána. Ale věřte mi, že pokud by se v knize měli všichni objevit, stal by se z mé autobiografie nezáživný telefonní seznam,” napsal Gott, který v závěrečných kapitolách popisuje období zápasu s těžkou chorobou. (Zdroj: ČTK)

V září bude podle epidemiologa Maďara opět zavedeno testování ve školách a v zaměstnání
Antigenní testy, testování zaměstnanců, PCR testy,

V září bude podle epidemiologa a poradce ministra zdravotnictví Rastislava Maďara opět zavedeno testování ve školách a v zaměstnání. Napsal to na dotaz ČTK. Ministři zdravotnictví a školství už dříve uvedli, že plně očkovaných dětí se testování ve školách týkat nebude, dá se proto předpokládat, že stejně to bude platit i v zaměstnání. 

Zrušení testů zdarma od září vnímá Maďar jako další snahu ministerstva zdravotnictví o motivaci k očkování. Postupně budou podle něj k tvrdší formě motivace přistupovat i další země, některé k tomu u vybraných profesních skupin přistupují už teď. I v Česku se diskutuje o tom, jestli by očkování zdravotníků nebo pracovníků v sociálních službách nemělo být povinné, případně jestli by ho nemohl vyžadovat zaměstnavatel. Pro některé skupiny by ale podle Maďara měly testy hrazené ze zdravotního pojištění zůstat. Jde o lidi, kteří se očkovat nemohou, například kvůli objektivní medicínské kontraindikaci, nebo děti do 12 let. S tím podle Vojtěcha počítá i ministerstvo zdravotnictví. (Zdroj: ČTK)

Poslanecká sněmovna rozhodla: Přídavky na děti se zvýší zhruba o čtvrtinu
Přídavky na děti budou vyšší a pro více rodin

Přídavky na děti se zvýší zhruba o čtvrtinu a rozšíří se okruh rodin, které na ně mají nárok. Rozhodla o tom dnes Sněmovna, když schválila hlasy 177 ze 178 přítomných poslanců novelu o sociální podpoře s technickými úpravami horní komory. Předloha také zvýší sazby přídavků pro pracující rodiny a daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Nyní ji dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Přídavky vzrostou podle vládního návrhu o 26 procent. Nárok budou mít rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima místo dosavadního 2,7násobku, a to podle ministryně práce sociálních věci Jany Maláčové (ČSSD) zpětně od července. Navýšení dávek pro víc dětí by mělo ročně stát zhruba 5,5 miliardy korun. Nyní je pobírá asi desetina dětí, nově by to měla být pětina. Přídavek by tak mělo mít kolem 490.000 chlapců a dívek, dosud je jich asi 240.000. (Zdroj: ČTK)

V Praze začalo očkování bezdomovců, očkuje se i pod Libeňským mostem
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Praha začala očkovat lidi bez domova proti covidu-19 přímo v místech, kde se tito lidé zdržují. Spolupracuje na tom s organizacemi Armáda spásy, Naděje a Drop In. Pilotní očkovací místo vzniklo i pod Libeňským mostem. Očkovaní dostanou vytištěný certifikát a elektronickou verzi si mohou nechat uložit u poskytovatelů sociálních služeb. Informovali o tom dnes zástupci hlavního města. K vakcinaci lidí na ulici město používá jednodávkovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson. Lidé bez přístřeší se totiž nezdržují na jednom místě a hrozí, že by se zdravotníkům nepodařilo podat jim i druhou dávku.

Záměrem Prahy je zvýšit proočkovanost všech zranitelných skupin obyvatel, včetně cizinců bez pojištění a lidí bez přístřeší. V červnu začalo město očkovat lidi v azylových domech a noclehárnách, nyní se zaměřuje na lidi, kteří přespávají venku a jsou v kontaktu pouze s terénními pracovníky sociálních služeb. Pilotní očkování začalo dnes v improvizovaném místě pod Libeňským mostem. Dosud tam zdravotníci naočkovali 26 zájemců. (Zdroj: ČTK)

Faltýnek: Hnutí ANO chce mimořádnou schůzi k dodatečnému zvýšení důchodů
Faltýnek ANO

Poslanci by se mohli zabývat ve třetím čtení vládním návrhem na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou valorizaci v pátek 30. července, hnutí ANO chce svolat mimořádnou schůzi. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl předseda klubu Jaroslav Faltýnek.

Dolní komora minulý týden nedokončila projednání předlohy ve druhém čtení, mohlo by pokračovat ve středu. Vzhledem k tomu, že tento jednací týden je posledním před parlamentními prázdninami, bude s největší pravděpodobností nutné ke schvalování předlohy svolat mimořádnou schůzi. Závěrečná řádná schůze před říjnovými sněmovními volbami je plánovaná až na druhou polovinu září. (Zdroj: ČTK)

U Českého Šternberka se převrátil raft, jeden mrtvý a šest lidí je v nemocnici
Rychla zachranna sluzba 155 sanitka

Tragické následky měla dnešní nehoda raftu na řece Sázavě u Českého Šternberka na Benešovsku. U jezu se převrátil člun se šesti lidmi, mezi nimi byli i nezletilí. Muž z jiného raftu pro ně skočil do vody, ale již nevyplaval a policisté ho později našli mrtvého. Posádku převráceného raftu se podařilo zachránit, zdravotníci je přepravili do nemocnic, vyplynulo z informací policie a záchranné služby.

“Muž z vedlejšího raftu se bohužel nevynořil, byl pohřešovaný a pátrali jsme po něm. Šest osob z převráceného raftu policisté, hasiči a záchranáři vytáhli na břeh,” uvedla Schneeweissová. “O hodinu později jsme dostali oznámení, že policisté našli tělo muže, ročník 1992, bohužel bez známek života. Jednalo se o muže, který skočil do vody a snažil se ostatní zachránit,” dodala. (Zdroj: ČTK)

V pondělí přibylo 239 nakažených koronavirem
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Testy v Česku v pondělí potvrdily 239 případů koronaviru, méně než v pracovních dnech minulého týdne. Před týdnem v pondělí byl počet nově nakažených zhruba poloviční, byl ale státní svátek a méně se testovalo. Reprodukční číslo po pěti dnech růstu kleslo na 1,37, pokud je nad jedna, šíření epidemie zrychluje. Na 100.000 obyvatel připadá v Česku za poslední týden téměř 14 nakažených, nejvíc od poloviny června. Na 31 mírně přibylo hospitalizovaných. Počet aplikovaných dávek očkování proti nemoci covid-19 převýšil devět milionů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Počty nově potvrzených případů byly v pracovních dnech minulého týdne až dvojnásobně než o týden dřív. Nakažených přibývalo zejména v Praze, Plzeňském a Středočeském kraji, podle zástupců vlády hlavně mezi mladými neočkovanými lidmi. Kvůli šíření nákazy kabinet v pondělí rozhodl, že všechny plánované akce nad tisíc účastníků budou muset organizátoři od 19. července nahlašovat hygienikům. (Zdroj: ČTK)

Rodiny postižené tornádem si rozdělily 170 milionů Kč ze sbírek
tornádo, charita,

První rodiny z jihomoravských obcí postižených tornádem si mezi sebe rozdělily 170 milionů korun ze sbírek neziskových organizací, které společně koordinují rozdělování peněz. Příspěvek ve výši 150.000 korun získalo přes 1000 rodin, využít jej mohou na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb. Dohromady má v této první vlně získat podporu zhruba 1200 domácností, vyplynulo z výsledků terénního šetření. ČTK o tom informovala Hana Sedláková z Nadace Via.

Ve sbírkách všech organizací se nyní vybralo již více než 1,1 miliardy korun. Nejvíce peněz, 284 milionů korun, je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, která rozděluje peníze po vlastní ose. Peníze ze sbírky rozděluje také Český červený kříž. Lidem s demoličním výměrem pošle 250.000 korun. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře