Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 1. 6. 2021

Poslanci odevzdali podpisy pro hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše, schůze ve čtvrtek
Sněmovna, poslanci, parlament,

Schůze Sněmovny k hlasování o nedůvěře vládě se uskuteční ve čtvrtek od 09:00, poslanci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a hnutí STAN dnes odevzdali předsedovi dolní komory potřebné podpisy ke svolání mimořádného jednání. Na tiskové konferenci stran to řekl první místopředseda a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Kabinet zatím nemá zajištěnou podporu.

Prezident Miloš Zeman několikrát zopakoval, že i v případě ztráty důvěry vlády nechá menšinový kabinet ANO a ČSSD dovládnout do říjnových voleb. Komunisté, kteří do dubna vládu tolerovali, se o postoji rozhodnou až ve čtvrtek. (Zdroj: ČTK)

Omezení restaurací na přelomu dubna a května bylo podle NSS v rozporu se zákonem
Žádosti do programu COVID Gastro se začnou přijímat od pondělí

Opatření, kvůli kterému zůstávaly na přelomu dubna a května zavřené restaurace, bylo v rozporu se zákonem. V novém rozhodnutí to uvedl Nejvyšší správní soud (NSS). Vyhověl podnětu lékaře, jenž si stěžoval na zásah do práva na svobodu pohybu a pobytu. NSS už nemohl opatření zrušit, bylo totiž účinné jen týden, a tak zpětně konstatoval jeho nezákonnost. Dnešní rozhodnutí je dostupné na úřední desce.

NSS navázal na svá starší rozhodnutí, ve kterých rušil, případně konstatoval nezákonnost některých opatření proti šíření koronaviru. Nyní se konkrétně zabýval omezením provozoven stravovacích služeb prostřednictvím zákazu přítomnosti veřejnosti. Šlo například o restaurace, hospody a bary. Výjimku mělo například zaměstnanecké stavování. NSS už dříve dospěl k závěru, že pandemický zákon umožňuje omezit jen obchodní a výrobní provozovny, nikoliv provozovny služeb, včetně restaurací. Služby včetně restaurací by bylo možné regulovat podle zákona o ochraně veřejného zdraví, ale jen při splnění určitých podmínek a při náležitém odůvodnění. Připadalo by to v úvahu při velmi nepříznivé epidemické situaci, kdy je celá země v podstatě jediným ohniskem. (Zdroj: ČTK)

Pojišťovny po jednom dni zvýší platbu za PCR testy bez žádanky
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Zdravotní pojišťovny zvýší platbu za PCR testy bez žádanky od lékaře na 614 korun. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na dva PCR testy měsíčně ze zdravotního pojištění bez žádanky mají lidé nárok ode dneška. Úhrada pojišťoven za toto vyšetření byla tedy ode dneška stanovena na 350 korun. Některá místa kvůli tomu službu nenabízela, podle nich by platba sotva pokryla náklady. Lidé o službu měli zájem a na nedostupnost testu si na některých místech stěžovali.

“Hrazené preventivní PCR testy musí být pro občany dostupné. Domluvil jsem se s pojišťovnami, že ještě dnes zvýší úhradu odběrovým místům na 614 Kč,” napsal Vojtěch. Úhrada tak bude stejná jako za PCR testy nařízené lékařem či hygienikem. (Zdroj: ČTK)

Správa hmotných rezerv nebude moci kupovat roušky bez tendru
MPSV zajistí distribuci 7,5 milionu roušek pro lidi v nouzi

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nebude moci nakupovat ochranné prostředky proti koronaviru v případě nutnosti bez zadávacího řízení. Zastánci této změny ve Sněmovně dnes nepřehlasovali veto Senátu, který poslaneckou úpravu zákona o zadávání veřejných zakázek označil podobně jako vláda za nadbytečnou. Podle kritiků by byla navíc v rozporu s evropským právem.

Novela měla platit jen šest měsíců po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček její potřebnost zdůvodňoval tím, že je nutné operativně doplnit zásoby SSHR, které byly vyčerpány v rámci opatření při krizovém stavu. Vláda zaujala k návrhu loni v létě neutrální stanovisko. Vyjádřila v něm pochybnosti ohledně nezbytnosti navrhované změny. Podle vlády už řešenou situaci pokrývají výjimky v zákoně o zadávání veřejných zakázek. Sněmovna přesto novelu schválila koncem ledna zrychleně už v prvním kole, když pro bylo 62 z přítomných 90 poslanců. Nyní pro zákon hlasovalo jen 87 ze 163 přítomných poslanců, přičemž pro přehlasování senátního veta bylo třeba 101 hlasů. Novelu podpořili jen poslanci ANO, ČSSD a KSČM. (Zdroj: ČTK)

Až třímilionová sankce firmám za porušování omezení zavedena nebude
peníze,

Vládní novela, podle níž by podnikatelům a firmám hrozily až třímilionové sankce za porušování omezení vydaných podle krizového zákona, platit nebude. Sněmovna dnes nepřehlasovala senátní veto předlohy, která zavedení postihů předpokládala. Kabinet ji připravil kvůli koronavirové krizi, protože zákonný podklad pro ukládání pokut podnikatelům a firmám za porušování restrikcí vydaných na základě krizového zákona chyběl. Nyní je v Česku epidemie covidu-19 na ústupu a opatření se už od ukončení nouzového stavu opírají o jiné zákony.

Senát předlohu zamítl už v lednu. V dolní komoře se hlasování o ní odkládalo, protože provládním stranám chybělo kvůli karanténám a nákazám poslanců nejméně 101 hlasů pro prosazení novely. Dnes pro ni zvedlo ruku 79 ze 161 přítomných poslanců. Pro přehlasování senátního veta nehlasovali ani někteří poslanci koaličních ANO a ČSSD, a také komunistů, kteří menšinový kabinet v dolní komoře do poloviny dubna tolerovali. (Zdroj: ČTK)

Prezident Zeman omilostnil muže, chce mu umožnit péči o nezletilou dceru
Prezident Miloš Zeman vyhlásil termín pro volby do Poslanecké sněmovny

Prezident Miloš Zeman omilostnil muže odsouzeného za zanedbání povinné výživy. Chce mu umožnit péči o nezletilou dceru, jejíž matka nedávno zemřela. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman dosud udělil 19 milostí, v druhém funkčním období deset.

Dnes omilostněný muž trpí několika chronickými onemocněními, která ale nejsou tak závažná, aby splnila již dříve Zemanem nastavené podmínky udělování milostí. Prezident se podle mluvčího rozhodl muže omilostnit především z humanitárních důvodů vzhledem k nepříznivé rodinné situaci. “Je třeba vytvořit podmínky, aby mohl pečovat o svoji nezletilou dceru, jejíž matka v minulých dnech podlehla závažnému onkologickému onemocnění,” uvedl Ovčáček.

Sněmovna je opět kompletní, poslankyně TOP 09 Sommerová složila slib
Olga Sommerova

Sněmovna je opět kompletní. V úvodu dnešního jednacího dne složila slib nová poslankyně TOP 09 Olga Sommerová. V dolní komoře nahradila Dominika Feriho, který složil mandát v souvislosti s obviněními několika žen ze sexuálního obtěžování a násilí.

Filmová dokumentaristka Sommerová (71) je první místopředsedkyní Liberálně ekologické strany, kterou vede někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. V minulých sněmovních volbách figurovala na pražské kandidátce TOP 09 a získala přes 9200 přednostních hlasů. V dolní komoře se chce věnovat podpoře kultury a obhajobě České televize, obraně demokracie a svobody i postavení žen ve společnosti. (Zdroj: ČTK)

STAN: Styky Zemanova kancléře se soudci by měl řešit Parlament
Kancler Mynar

Postup prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, který kontaktoval ústavního soudce Jaromíra Jirsu kvůli rušení části volebního zákona, je podle zákonodárců STAN nepřípustný nátlak. Záležitost by proto měly projednat parlamentní výbory a komise. Podobnému tlaku na soudce i státní zástupce je třeba zabránit, uvedli dnes místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) a předseda a poslanec STAN Vít Rakušan.

“Je nepřípustné, že někdo se snaží ovlivňovat ústavní soudce, a tím pádem jejich rozhodování,” uvedl Horník. Věc chce projednat na zasedáních senátního ústavně-právního výboru a ústavní komise. Podle Rakušana by věc měly probrat také sněmovní orgány. Parlament by na jednání měl pozvat jak ústavní soudce, tak Mynáře. Mynář se podle  serveru  Seznam Zprávy u soudce Jirsy pokoušet zjistit, jak se chystají ústavní soudci rozhodnout. A zda existuje možnost, aby byl návrh zamítnut. Kontaktu, který Jirsa oznámil kolegům, předcházel Zemanův dopis všem ústavním soudcům s žádostí, aby nevyhověli senátorské žádosti o zrušení d’Hondtova přepočtu hlasů na mandáty či vstupního limitu pro koalice. Ústavní soud hlavě státu nevyhověl. (Zdroj: ČTK)

Policie v případu Feriho zahájila úkony trestního řízení
Dominik Feri TOP09

Policie zahájila úkony trestního řízení v případu bývalého poslance Dominika Feriho, kterého několik žen v médiích minulý týden obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Prověřování podle něj policie vede pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti. Policisté zároveň vyzvali případné poškozené, aby je kontaktovaly. V případu dosud nebyl nikdo obviněn.

“Kriminalisté začali případ prověřovat a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti. V případu teď budou probíhat standardní úkony trestního řízení, které jsou ze zákona neveřejné, proto nelze poskytovat bližší informace. Jakmile to bude možné, informace samozřejmě v zákonných mezích poskytneme,” uvedl Daněk. (Zdroj: ČTK)

Rozdíl v podpoře koalice Pirátů a STAN a hnutím ANO se zmenšil. Roste podpora Přísahy Roberta Šlachty
Volebni pruzkum kveten 2021

Sněmovní volby by v květnu vyhrála koalice Pirátů a Starostů se ziskem 24 procent hlasů. Druhé ANO by podpořilo 23 procent voličů. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků volebního modelu agentury Median. Ve srovnání s dubnem klesla podpora Pirátů a Starostů o tři procentní body. ANO si naopak o dva body polepšilo.

Pozici třetího nejsilnějšího subjektu přisuzuje květnový volební model koalici Spolu, kterou tvoří ODS, lidovci a TOP 09. Hlas by jí odevzdalo 19,5 procenta voličů, zatímco v dubnu to bylo 17 procent. Čtvrté hnutí SPD by získalo hlas devíti procent voličů. V dubnu byla jeho podpora o 2,5 procentního bodu vyšší. Do Sněmovny by se dostala ještě ČSSD a komunisté. Sociálním demokratům přisuzuje model Medianu zisk sedmi procent hlasů. KSČM by získala šest procent. Sice bez zastoupení v dolní parlamentní komoře by zůstalo hnutí Přísaha Roberta Šlachty, ale jeho podpora stále roste. Hlas by mu odevzdaly čtyři procenta voličů. Ostatní strany a hnutí mají jen mizivou podporu a téměř nulovou šanci proniknout do sněmovny. (Zdroj: ČTK)

V pondělí testy odhalily 514 případů covidu
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

V Česku v pondělí přibylo 514 potvrzených případů onemocnění covid-19. Je to nejnižší nárůst za první pracovní den od konce loňského srpna. V mezitýdenním srovnání klesl počet pozitivně otestovaných zhruba o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Za celý květen testy prokázaly covid u 28.813 lidí. Na každý májový den tak v průměru připadá zhruba 930 nových případů. Za duben, který byl o jeden den kratší, přibylo ve statistikách skoro 93.200 nově potvrzených případů, tedy 3106 denně. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře