Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 15. 6. 2021

Covidové certifikáty (COVID PAS) jsou pro tuzemský cestovní ruch klíčové
covid pas, covidový certifikát

Zavedení evropských covidových certifikátů, a tím uvolnění cest cizinců do Česka, je klíčové pro tuzemský cestovní ruch. Bez toho řada firem a podnikatelů nemá šanci přežít, shodli se účastníci dnešní debaty na téma tzv. covidových pasů. Podle nich je nyní důležité, aby jednotlivé státy EU certifikáty spustily včas a zároveň při jejich uplatňování byly co nejvíce jednotné.

“Je ohromně důležité, aby Češi cestovat do zahraničí a cizinci mohli jezdit sem a podpořili tak tuzemský cestovní ruch,” uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Upozornil, že firmy aktivní v cestovním ruchu v Česku v roce 2019 odvedly do státního rozpočtu přes 130 miliard korun a zaměstnávaly přes 250.000 lidí. “Bez turistů ze zahraničí nemají šanci fungovat. Samotní čeští cestovatelé je nemají šanci zachránit,” zdůraznil. Zatímco loni tuzemští podnikatelé evidovali u Čechů nárůst strávených nocí při pobytu o 100.000, u cizinců byl naopak úbytek o více než 700.000 nocí. Jako klíčové označil přijetí covidových certifikátů i generální ředitel agentury pro podporu cestovního ruchu CzechTourism Jan Herget. Společně s Prouzou připomněl, že i přes intenzivnější turismus Čechů jsou cizinci pro zdejší podnikatele nezbytní. (Zdroj: ČTK)

Opakování testů na táborech nebude nutné, pokud budou mít všichni PCR test
Detske tabory testovani na covid

Opakované testování na covid-19 na letních táborech nebude povinné za podmínky, že se před odjezdem na akci prokážou negativním PCR testem všichni účastníci. V případě, že někteří budou mít jen antigenní test, bude se muset testování všech na táboře opakovat každých sedm dní. Vyplývá to z opatření ministerstva zdravotnictví, které v pondělí schválila vláda. Na twitteru na to dnes upozornila organizace Junák-český skaut, podle které je varianta s PCR testem všech před odjezdem neproveditelná.

Původní opatření schválené vládou v pondělí 7. června počítalo s tím, že se budou účastníci letních táborů testovat před odjezdem a pak každých sedm dní. Pořadatelé táborů ale poukazovali na to, že to výrazně zkomplikuje organizaci, a požádali proto ministerstvo zdravotnictví o změnu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pak ve středu oznámil, že povinnost opakovaného testování zůstane v případě antigenních testů, zatímco při použití PCR metody před odjezdem odpadne. Podle opatření, které kabinet schválil v pondělí 14. června, to ale bude platit jen v případě, že se negativním PCR testem ne starším 72 hodin před odjezdem prokážou všichni účastníci akce. Výjimku mohou mít jen ti, kdo covid-19 prodělali nebo jsou očkováni. (Zdroj: ČTK)

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije nejméně pět vlků
Náhrady škod způsobené vlky se rozšíří, začíná platit nová vyhláška

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije v současnosti minimálně pět vlků. Jde o jedno vlčí teritorium, smečka je přeshraniční. V letošním roce přibylo pozorování vlků hlavně na polské straně hranice. ČTK to dnes řekl koordinátor Vlčích hlídek Hnutí Duha v Orlických horách Jan Drapák. Předpokládá, že i letos vlci v regionu vyvedli mladé.

Nepřetržitý pohyb vlků v Orlických horách dokazují stále přibývající nálezy takzvaných pobytových znaků. “Zimní pozorování stop prozradilo v oblasti přítomnost minimálně pěti vlků, zřejmě včetně dvou loňských vlčat. Převážná část pozorování byla letos v zimě na polské straně hranice, zatímco v dubnu a květnu přibývalo stop v Orlických horách,” řekl dnes ČTK Drapák. (Zdroj: ČTK)

Piráti podají žalobu na Babiše kvůli jeho výroku o migrantech
Co chteji Pirati Pirati chteji Babis zaloba

Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. Premiér dříve odmítl vyhovět předžalobní výzvě strany a za slova se omluvit. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek dnes ve Sněmovně novinářům řekl, že česká politika se nesmí snížit na úroveň, kdy o sobě politické strany šíří lži, aby se vzájemně poškodily.

Spor vznikl kvůli debatě nad sdílenou ekonomikou. Babiš se ve Sněmovně ohradil proti Pirátům se slovy: “My nechceme sdílet naši zemi”. V knize svých vizí přitom před několika lety psal, že lidé budou brzy sdílet automobily, byty a chaty. Rozdíl pak vysvětloval tím, že mu jde o dobrovolné sdílení. “Ne povinně, jak to mají v plánu Piráti, co chtějí nejdřív mapovat byty, zdanit přebytečné metry a pak vám tam někoho nastěhovat. Nejlíp nějakého migranta,” napsal na twitteru. Babiš trvá na tom, že se nemá za co omlouvat, Piráti to podle něj moc dobře vědí. (Zdroj: ČTK)

ANO podle opozice zrušilo párování omluvených poslanců
Sněmovna, poslanci, parlament,

Hnutí ANO podle poslanců Pirátů a STAN zrušilo tzv. párování opozičních poslanců, kdy za omluveného zákonodárce nedorazí některý poslanec vládní strany, aby zůstal zachován poměr hlasů. Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) to označil za mimořádně podpásové, spojuje to s chystaným hlasováním o učitelské novele. Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka se zrušené párování týká bodů vracených ze Senátu.

Učitelskou novelu, podle níž by pedagogové měli nárok na plat ve výši 130 procent průměrné mzdy, vrátil do Sněmovny Senát. Poslanci hlasování o ní několikrát odložili. Vůči uzákonění poměru platů má výhrady ANO. ČSSD a KSČM se zase nelíbí to, že novela by umožnila na vybraných typech škol učit odborníkům z řad nepedagogů. (Zdroj: ČTK)

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát
Zahájeno detailní bezpečnostní posouzení uchazečů o dodávku nového jaderného bloku v Dukovanech. ČEZ získal povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve Sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve Sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík dnes uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát. (Zdroj: ČTK)

Radek Vondráček (ANO) vyhlásil legislativní nouzi kvůli návrhu volit i v karanténě
Radek Vondracek ANO

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14. června do 16. července. O vyhlášení stavu legislativní nouze ho požádala vláda kvůli zrychlenému projednávání vládní novely, která má voličům umožnit, aby v podzimních sněmovních volbách mohli hlasovat i z karantény. Sněmovna v úvodu dnešního jednání stvrdila, že stav legislativní nouze trvá. Poslanci také rozhodli, že zákon projednají ve čtvrtek od 11:00. Ve stavu legislativní nouze mohou zákon schválit včetně případných úprav i během jednoho dne.

Předlohu přikázal předseda Sněmovny ústavně právnímu výboru. Výbor by měl své stanovisko předložit poslancům nejpozději ve středu do 14:30. Ne vždy Sněmovna na projednávání zákona ve stavu legislativní nouze přistoupí. Minulý týden odmítla sněmovní většina projednávat vládní předlohu upravující vydávání covidových certifikátů. (Zdroj: ČTK)

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) pracoval pro odsouzené kroměřížské lichváře
 předsedy Sněmovny Vondráčka (ANO) pracoval pro odsouzené lichváře

Právní kancelář současného předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka v minulosti zpracovávala smlouvy pro odsouzené lichváře, kteří své klienty připravovali o statisíce. Vondráček odmítl, že by jako advokát eticky pochybil. Se zjištěním přišli redaktoři deníku Hospodářské noviny. Hovořili s řadou lidí, kteří v minulosti využili služeb kroměřížských podnikatelů Miroslava Kolmana a Rudolfa Ciesly. Ti byli v roce 2019 Městským soudem v Brně odsouzeni za podvodné půjčky. Po odvolání však do výkonu trestu nastoupili až letos.

„V březnu 2012 jsem se jim ozvala na inzerát a oni mi hned přivezli osmdesát tisíc v obálce. V září jsme se už museli s manželem vystěhovat z domu,“ řekla novinářům Hana Šmedková z jihomoravských Bučovic.

O měsíc později Šmedková s lichváři podepsala další smlouvu. U tohoto podpisu byl podle ní právě i současný předseda Sněmovny Vondráček (ANO). Podle jejích slov byla opakovaně ujišťována, že o své peníze nepřijde. Později se dozvěděla, že podepsala smlouvu na převzetí dalších 350 tisíc korun. Ty však nikdy nedostala a jak zmiňuje, o několik měsíců později přišla kromě jiných pozemků i o rodinný dům. (Zdroj: Seznam Zprávy)

V pondělí přibylo 188 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

 V pondělí přibylo v Česku 188 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Dále klesalo i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. K dnešku činilo 12 případů, o den dříve 13. Očkováno bylo v pondělí 110.511 lidí, tedy zhruba o 4000 méně než předchozí pondělí.

Kromě nových případů nákazy ubylo v pondělí oproti předchozímu týdnu výrazně i testovaných. Předchozí pondělí bylo provedeno téměř 227.000 antigenních testů a přes 31.000 PCR testů, zatímco toto pondělí asi 149.000 antigenních a 28.000 PCR testů. Přesto například u nejpočetnější kategorie prováděných testů – preventivních a plošných – v pondělí klesl podíl potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů z 0,03 procenta za předchozí pondělí na 0,02 procenta. (Zdroj: ČTK)

Část oddlužovacích společností porušuje zákon a předražuje služby
Státní hospodaření na dluh je hazard

Zájemci o oddlužení často platí oddlužovacím společnostem několikanásobně víc, než nařizuje zákon. Místo stanovených 4000 korun pro jednotlivce za poradenství a insolvenční návrh dají i 15.000 korun. Ukázala to analýza, kterou provedla Agentura pro sociální začleňování. Výsledky dnes sdělila ČTK. Zkoumala 60 subjektů. Podle agentury zákonná pravidla porušilo a službu předražilo 15 procent sledovaných společností a dvě ze šesti advokátních kanceláří. Před takzvanými oddlužovacími šmejdy opakovaně varovali odborníci na dluhovou problematiku i někteří soudci.

“Někteří poskytovatelé lidem v tíživé situaci i nadále účtují mnohonásobně více. Podmiňují sepsání návrhu úhradou poplatků za právní služby, ochranu před věřiteli, školením a vzděláváním v oblasti financí nebo placeným členstvím ve spolku,” uvedla v tiskové zprávě agentura. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře