Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, ZPRÁVY Z ČR,

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 14. 5. 2021

Nejvyšší státní zástupce Zeman rezignoval kvůli tlakům Benešové
Vrchni statni zastupce Pavel Zeman rezignoval

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pociťuje v poslední době tlak ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Řekl, že odrážení tlaku a řešení půtek mu bralo čas a sílu na práci. Na dnešní tiskové konferenci v Brně uvedl tlaky od Benešové jako hlavní důvod své oznámené rezignace k 30. červnu. Poté zůstane jako řadový žalobce na Nejvyšším státním zastupitelství, další kroky zváží později.

“Tlaky jsou poměrně velké. Ne že bych byl někdo, kdo by se bál, ale když věnujete většinu času těmto půtkám, tak si myslím, že je to celkem zbytečné,” řekl Zeman novinářům v Brně. (Zdroj: ČTK)

Babiš nedokáže vyhodnotit, jakou roli hrála v Zemanově rezignaci Benešová
Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

Zeman označil tlaky ze strany Benešové za hlavní důvod svého odchodu. “Neumím vyhodnotit, jak významnou roli v jeho odchodu sehrál vztah s paní ministryní. Sám ale připustil, že o svém konci ve funkci přemýšlel už delší dobu, a když minulý rok podal kandidaturu na soudce evropského soudu ve Štrasburku, už tak částečně naznačil, že po 10 letech asi hledá nové výzvy,” napsal ČTK Babiš.

Nejvyšší státní zástupce v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše v případu dotaci na farmu Čapí hnízdo, řízení podle něj bylo zastaveno nezákonně a předčasně. (Zdroj: ČTK)

Slovensko by mohlo cestování s ČR zjednodušit příští týden
covidpas

Slovensko by o umožnění neomezeného vstupu Čechů s 22 dny po první dávce očkování proti covidu-19 mělo rozhodnout příští týden. Na tiskové konferenci v Černínském paláci to řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Další prioritou pro rozvolňování v cestování jsou podle něj oblíbené turistické destinace Chorvatsko a Řecko.

Od soboty bude umožněn vstup do České republiky osobám, které mají alespoň 22 dní po první dávce vakcíny, z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Polska a Slovenska. Za podobných podmínek by měly tyto státy umožnit vstup osob očkovaných v Česku, zatím s výjimkou Slovenska, které o podmínkách stále jedná. Podle Kulhánka se rozhodnutí dá očekávat příští týden, má jej spíše za formalitu. Podobné podmínky je pro českou diplomacii nyní prioritní vyjednat pro oblíbené destinace turistů, Kulhánek zmínil Chorvatsko a Řecko. Zejména návrat z Chorvatska do ČR je aktuálně složitější, neboť je stále na mapě cestovatele v tmavě červené kategorii států s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. (Zdroj: ČTK)

Povodně: Po vydatném dešti se rozlily řeky, na 3. stupeň stoupla Úslava
vytrvaly dest povodne

Vydatný déšť a silné bouřky, které Česko poprvé zasáhly ve středu a opakovaly se ve čtvrtek a v noci na dnešek, zvedly hladiny řek. Na třetí stupeň povodňové aktivity dosáhla Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku a na řadě dalších míst v západních, středních a jižních Čechách, na jihu a severu Moravy a Slezska řeky překročily podle údajů na webu Českého meteorologického ústavu (ČHMÚ) druhý, případně první povodňový stupeň.

Podle meteorologů ale mohou být hladiny na jihozápadě Čech a v části Středočeského kraje zvýšené až do sobotního poledne, v sobotu navíc očekávají další přeháňky a ojediněle bouřky. Kvůli tomuto varování meteorologů pražský magistrát preventivně uzavřel protipovodňová vrata na Čertovce a od dnešního večera náplavky u Vltavy. Hasiči v souvislosti s vydatným a přívalovým deštěm vyjeli ke stovkám případů, zejména odčerpávali vodu ze sklepů a likvidovali spadané stromy. (Zdroj: ČTK)

Arenberger považuje majetkové nejasnosti za vysvětlené a neodstoupí
Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné. Novinářům dnes řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Uvedl, že nic špatného neudělal a řadu věcí už vyjasnil. “Nemyslím si, že bych udělal něco špatného, co by znamenalo moji rezignaci,” uvedl. Dodal, že chce pokračovat v práci na potlačení epidemie koronaviru. Doplnil, že ve čtvrtek požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o schůzku, na které mu otázky vznesené médii vysvětlil. “Všechna data jsem předal a žádná výhrůžka odvolání nezazněla,” uvedl ke schůzce s předsedou vlády.

Server Seznam Zprávy ve čtvrtek napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele. Arenberger v předchozích pěti letech účtoval nemocnici měsíčně za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční. (Zdroj: ČTK)

Piráti a KDU-ČSL: Zemanova nástupce má jmenovat až nová vláda
Vrchni statni zastupce Pavel Zeman rezignoval

Nového nejvyššího státního zástupce by měla jmenovat až příští vláda, uvedl za KDU-ČSL člen sněmovního ústavně-právního výboru Marek Výborný. Obdobně se vyjádřili Piráti. Podle místopředsedy výboru a KSČM Stanislava Grospiče musí soustavu státních zastupitelství někdo řídit a je v pravomoci kabinetu, jak bude postupovat. Dalšího místopředsedu výboru a šéfa poslanců ČSSD Jana Chvojku rezignace nynějšího nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana překvapila. Poslanci to napsali ČTK. Činnost vlády zásadně ohrožuje svobodu a nezávislost, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na twitteru.

Chvojka uvedl, že Zemana vnímá jako profesionála a člověka na správném místě. “Není tajemstvím, že nepatřil mezi oblíbence ministryně (spravedlnosti Marie) Benešové,” podotkl. Právě tlaky ze strany Benešové Zeman uvedl jako hlavní důvod svého odstoupení k poslednímu červnu. “Pokud jsou za rezignací politické tlaky, tak je to velmi smutné. Předpokládám, že by se tím mohl zabývat ústavně-právní výbor,” dodal Chvojka. (Zdroj: ČTK)

Havlíček: Školy v přírodě by se měly testovat dvakrát týdně
Jak pečovat o životní prostředí? Vzdělání dětí podpoří dotace

Pravidla pro testování na školách v přírodě by měla odpovídat postupu při normální výuce, ČTK to řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) po jednání vlády, která věc probírala. Žáky tak mají čekat dva antigenní testy týdně, místo PCR testu z oficiálního testovacího místa, jak navrhovalo ministerstvo zdravotnictví. Vláda o tom dnes podle Havlíčka ale zatím nerozhodla, mimo jiné proto, že se jednání nezúčastnil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle vicepremiéra by o věci mohl kabinet rozhodnout na pondělním zasedání.

S návrhem podmínek pro konání škol v přírodě, jak je připravilo ministerstvo zdravotnictví, nesouhlasí resort školství. Podle dopoledního vyjádření mluvčí Anety Lednové ministerstvo školství (MŠMT) chtělo změnit způsob testování na covid-19 tak, aby byly školy v přírodě realizovatelné. Požaduje, aby podmínky pro ně zohledňovaly mimo jiné pravidelné testování žáků ve školách. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého navrhlo ministerstvo zdravotnictví pro školy v přírodě PCR test z oficiálního testovacího místa. (Zdroj: ČTK)

MZd upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

“Mimořádné opatření, které jsme připravili s účinností od zítřka (sobota). Soud žádal, abychom zdůvodnili, proč se má OSVČ, pokud si nadetekuje pozitivitu, nahlásit svému praktickému lékaři na PCR test, a to jsme také provedli,” uvedl ministr. (Zdroj: ČTK)

Arenbergerův pronájem je podle opozice důvodem k rezignaci
Arenberger

Informace o tom, že ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil, jsou podle většiny opozičních stran důvodem k jeho rezignaci. Pokud nedokáže Arenberger vše uspokojivě vysvětlit, měl by ve vládě skončit podle stran opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, o morálním pochybení ministra a důvodu k rezignaci hovoří ve vyjádření zaslaném ČTK také šéf SPD Tomio Okamura.

Předseda ODS Petr Fiala ČTK napsal, že vládě je nutné vyslovit nedůvěru, protože musí skončit nekončící série kauz a afér. V případě Arenbergera podle něj nejde o jedno opomenutí, ale stále nové a nové nejasnosti a problémy. “Za nejzávažnější pokládám podivné propojování veřejných a soukromých aktivit ředitele nemocnice. Ministr by z toho střetu zájmu měl vyvodit odpovědnost,” uvedl Fiala. (Zdroj: ČTK)

Kverulant má odstranit článek o údajném tunelování majetku v církvi
Kardinal Dominik Duka tuneluje cirkev Kverulant

Organizace Kverulant má podle předběžného opatření soudu ze svého webu odstranit článek, ve kterém popisuje údajné vyvádění církevního majetku přes nadaci kardinála Dominika Duky. Vyplývá to v z návrhu Obvodního soudu pro Prahu 10, který tak vyhověl kardinálově žádosti a který má ČTK k dispozici. Vyjádření spolku Kverulant ČTK zjišťuje. Pražské arcibiskupství se proti tvrzení v článku ohradilo a označilo je za útok svého bývalého zaměstnance Vojtěcha Razimy, zakladatele spolku Kverulant. Instituce se proti jeho předchozím výrokům na svou adresu brání jinou žalobou, v níž požaduje omluvu.

Spolek počátkem týdne uvedl, že dva pozemky v pražské Hostivaři o celkové rozloze asi 30.000 metrů čtverečních, které katolická církev získala v restitucích, byly z majetku církve vyvedeny a převedeny na nově založenou nadaci Dominika Duky. Pozemky jsou v metropolitním plánu uvedeny jako zastavitelné území a Kverulant odhadl jejich cenu na 250 milionů korun. “Dukova nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty,” uvedl Kverulant s odkazem na směnnou smlouvu. (Zdroj: ČTK)

Policie lhůtu pro Čapí hnízdo prodloužit nemusí, pokračuje vyšetřování
Capi hnizdo Andrej Babis OLAF dotacni podvod

Policisté nemusí formálně prodlužovat lhůtu pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, prodloužena bude fakticky tím, že budou dále činěny úkony přípravného řízení. Vyplývá to z dnešního vyjádření mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly. Lhůta je stanovena do soboty 15. května. Ekonomický deník s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že vyšetřovatel kauzy Pavel Nevtípil ke konci května skončí u pražské policie, odchází do civilu. V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová.

Server Seznam Zprávy minulý týden informoval o tom, že Nevtípil pozval na konec května oba obviněné, aby se seznámili se spisem. Z trestního řádu vyplývá, že seznámení se spisem umožní policie ve chvíli, kdy uzná vyšetřování za skončené a jeho výsledky za postačující k podání obžaloby. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře