Vlastníci rodinných domů mohou žádat o dotace v Nové zelené úsporám, Rodinných domů je u nás přes dva miliony, Stavba rodinného domu se prodražuje, může přibýt starších domů na prodej, Situace na trhu s bydlením se v České republice stále zhoršuje

Nový tým na Ministerstvu pro místní rozvoj – dostupnost bydlení, zákony a nové finanční modely

Situace na trhu s bydlením se v České republice stále zhoršuje a není to jen otázka stavebního řízení, respektive jeho délky, předvídatelnosti a přehlednosti. Dosavadní neexistence zákona o podpoře v bydlení, který by dal obcím nástroje řešit bytovou nouzi jejich občanů zatím není k dispozici mimo jiné i díky pasivní roli státu v minulých volebních obdobích. To vše jsou deficity, které se rozhodlo Ministerstvo pro místní rozvoj, které spravuje Pirát Ivan Bartoš, řešit. Stejně tak samotný proces digitalizace celého procesu a věcná i metodická podpora všech forem bydlení, přes soukromou výstavbu, družstevní či nájemní bydlení z fondu obcí i moderní modely typu baugruppe.

Z toho důvodu vzniká na ministerstvu nový tým. Změnu přinese vznik speciálního strategicko-analytického útvaru MAU (ministerský analytický útvar), který v sobě obsahuje vícero oddělení, která se soustředí výhradně na strategie v oblasti regionální politiky se speciálním zaměřením na kvalitu dostupnosti bydlení (speciální nově tvořené oddělení) a služeb v obcích a městech. Tento analytický útvar bude aktualizovat a dohlížet na jednotlivé strategie v úzké spolupráci s Ústavem územního rozvoje v Brně, který pod ministerstvo patří. Zároveň po vzoru obdobných útvarů v zahraničí bude jakýmsi informačním a datovým korpusem, tak aby důležitá rozhodnutí vedení ministerstva byla založena na faktech a přispěla ke zlepšení kvality života občanů v našich regionech.  

Do řešení problematiky bydlení je třeba intenzivně zapojit i mezinárodní znalosti a zkušenosti, které lze získat od nadnárodních institucí. Mezinárodní spolupráce je rozhodně  jednou z priorit resortu, vládního prohlášení, ale také Pirátů. K výraznějšímu zapojení Advisory Hubu Evropské investiční banky si tak minulý týden „plácli“ ministr Bartoš s viceprezidentkou EIB Lilyanou Pavlovou. Evropská investiční banka a Národní rozvojová banka s ministerstvem pro místní rozvoj spolupracují již dlouhodobě. Naším společným cílem je kromě zákonů nastavit trvalý rámec, ve kterém se v dlouhodobém výhledu dá plánovat výstavba, nastavují podmínky udržitelnosti a umožňuje zvolit vhodný finanční nástroj pro financování výstavby a do procesu získat i soukromé investice.

Práce na věcné novele stavebního zákona, kterou Bartoš slíbil, pomalu finišují a zákon jde spolu s Jednotným environmentálním stanoviskem do meziresortního řízení již na přelomu měsíce března a dubna.

Zdroj: MMR

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře