Sčítání lidu bude cenným zdrojem informací i pro podnikatele.Sčítání lidu po 100 letech bude hlavně online

Sčítání 2021 se týká i osob žijících v kasárnách a policejních objektech. Jejich sečtení je úkolem ministerstev obrany a vnitra.

„Vojáci a policisté žijící ve vlastních domácnostech se mohou, tak jako všichni ostatní obyvatelé České republiky, sečíst buď online, nebo využít listinný formulář. Pokud dlouhodobě pobývají v resortních ubytovacích zařízeních, distribuci a sběr listinných formulářů zajišťují odpovědná ministerstva. Se sčítáním online prostřednictvím elektronického formuláře však počítají ve svých objektech všechny resorty,“ uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Nejjednodušší, nejrychlejší a současně nejbezpečnější způsob, jak se sečíst, je online sčítání, které může využít kdokoliv s připojením k internetu. Druhou alternativou je listinné sčítání, které bude v kasárnách, vojenských táborech a základnách ministerstva obrany a v policejních objektech ministerstva vnitra včetně zahraničních působišť centrálně organizováno příslušnými ministerstvy. Místní personál poskytne zde ubytovaným vojákům z povolání a policistům informace o sčítání, rozdá a následně vybere listinné sčítací formuláře.

Členové ozbrojených sil uvedou jako místo obvyklého bydliště adresu, kde dlouhodobě fakticky žijí a kde mají svou domácnost. Pokud tedy mají rodinu, za kterou dojíždějí například na víkendy, sečtou se v místě svého bydliště.

Podle výsledků posledního sčítání lidu z roku 2011 bylo v ozbrojených silách zaměstnáno 16 805 osob, z toho 14 738 mužů a 2 067 žen.

Sčítání lidu, domů a bytů se koná jednou za deset let a jeho cílem je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života. Sčítání 2021 je primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo pomocí mobilní aplikace dostupné od začátku sčítání v Google Play a App Store. Zákonnou povinnost tak mohou snadno splnit z domova bez nutnosti kontaktu se sčítacím komisařem nebo návštěvy kontaktního místa sčítání. Kdo se nesečte online mezi 27. březnem a 9. dubnem, bude muset vyplnit listinný sčítací formulář, a to od 17. dubna do 11. května.

Informační podporu k nadcházejícímu sčítání a pomoc veřejnosti s vyplňováním sčítacích formulářů poskytuje od 12. března Kontaktní centrum Sčítání 2021. Centrum je v provozu denně od 8 do 22 hodin včetně sobot, nedělí i svátků na kontaktních linkách 253 253 683 a 840 30 40 50. Na kontaktní centrum je ale také možné pokládat dotazy prostřednictvím e-mailu  dotazy@scitani.cz nebo chatu ve virtuální poradně Sčítání 2021.

Organizátorem sčítání je Český statistický úřad, nezávislá a apolitická instituce, která sbírá a publikuje data z oblasti demografie, ekonomiky, zdravotnictví, trhu práce a sociálního zabezpečení, kultury, sportu, cestovního ruchu, vzdělávání či životního prostředí. Od roku 1990 zpracovává a zveřejňuje výsledky všech voleb. Hlavními principy práce ČSÚ jsou: nezávislost, nestrannost, objektivita, přesnost a spolehlivost, všem stejné informace ve stejný čas, ochrana důvěrných údajů. Vloni důvěřovalo Českému statistickému úřadu 61 % obyvatel, a patří tak podle Centra pro výzkum veřejného mínění k vůbec nejdůvěryhodnějším institucím.

Zdroj: Český statistický úřad

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře