Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 20. 7. 2021

Některé laboratoře hlásí mutace covidu s velkým zpožděním, ministr Vojtěch zvažuje sankce. V pondělí přibylo 216 nových případů koronaviru a narůstá počet hospitalizovaných v nemocnicích. Ministr Kulhánek nevylučuje omezení přeshraničního pohybu. Dlouhodobě marné exekuce se již nebudou vymáhat, prezident Zeman podepsal novelu zákona.

Opoziční politici spojují hodnocení právního státu v ČR s premiérem Andrejem Babišem

Andrej Babiš, ANO, střet zájmů

Část opozice spojuje hodnocení stavu právního státu od Evropské komise s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové předseda vlády trvale porušuje základní zásady právního státu. Senátorka Miroslava Němcová (ODS) má dojem, že skutečným a neřešeným problémem České republiky je premiérův střet zájmů. Na ten poukázal též předseda Pirátů Ivan Bartoš. Poslanec ANO Jaroslav Bžoch považuje za důležité, že zpráva jako celek pro ČR vyznívá pozitivně. Na výtkách kolem střetu zájmů podle něj ČR dlouhodobě s komisí spolupracuje.

Z druhého ročního hodnocení stavu právního státu ve všech 27 zemích Evropské unie vyplývá, že Česko sice za poslední rok pokročilo v reformách soudnictví, stále však efektivně neřeší střety zájmů na nejvyšší vládní úrovni. Unijní exekutiva vidí nedostatky v zavádění vládní protikorupční strategie do praxe. (Zdroj: ČTK)

Přibližně o čtvrtinu o zvýší přídavky na děti a vzroste daňové zvýhodnění

Přídavky na děti budou vyšší a pro více rodin

Přídavky na děti se zvýší přibližně o čtvrtinu a rozšíří se okruh rodin, které na ně mají nárok. Vzroste sazba přídavků pro pracující rodiny a také daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Předpokládá to novela o státní sociální podpoře, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad.

Přídavky vzrostou o 26 procent. Nárok budou mít rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima místo dosavadního 2,7násobku, a to podle dřívějšího vyjádření ministryně práce sociálních věci Jany Maláčové (ČSSD) zpětně od července. Daňové zvýhodnění na druhé a další děti vzroste asi o 15 procent. U druhého dítěte bude činit daňová sleva 22.320 korun ročně místo nynějších 19.404 korun. U dalších dětí vzroste z 24.204 korun na 27.840 korun za rok. Daňovou slevou by měl státní rozpočet přijít zhruba o 2,5 až 2,7 miliardy korun. (Zdroj: ČTK)

Zeman podepsal novelu o exekucích, marné exekuce se budou zastavovat

novela exekučního zákona

Dlouhodobě marné exekuce se budou moci od roku 2023 zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí a změní se například také pořadí splácení dluhu. Předpokládá to novela exekučního řádu, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad na svém webu. Podle některých odborníků předloha představuje největší změny v exekucích za poslední dvě desetiletí. Exekutorská komora se ale hodlá obrátit na Ústavní soud, když by exekutoři podle ní neměli nárok na úhradu nákladů u bezvýsledných řízení.

Předloha zavede šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor bezvýslednou exekuci při splnění určitých podmínek zastavil. Bezvýsledná exekuce by se mohla ještě dvakrát prodloužit, nejdéle potrvá 12 let. Senát prosadil částečnou zpětnou platnost lhůt. Nynější šestileté a delší exekuce by se tak mohly zastavovat v roce 2023, tedy rok po účinnosti novely. (Zdroj: ČTK)

Několik desítek tisíc korun denně, to je účet za provoz očkovacích center

očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína, očkovací centra

Provoz očkovacích center, v kterých se očkuje proti covidu-19, stojí denně desítky tisíc korun, největší část z toho tvoří personální náklady. Provozní náklady vyčíslily některé nemocnice od začátku očkování na miliony korun. Provoz národního očkovacího centra v O2 universum, které je největší a očkuje nyní asi 6600 až 6700 lidí denně, stál za první měsíc zhruba 1,8 milionu korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi očkovacími centry.

Národní očkovací centrum, které začalo fungovat na začátku května v O2 universum a které má na starosti Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), má podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke vyčíslené zatím náklady za květen. Činily 1,8 milionu korun, částku nemocnici fakturuje vlastník haly, společnost Bestsport. Fakultní Thomayerova nemocnice od ledna do konce května eviduje náklady na očkovací centrum 6,6 milionu korun. Průměrné denní náklady jsou podle Filipa Matějů z oddělení kybernetické bezpečnosti nemocnice asi 43.500 korun. Fakultní nemocnice Bulovka má vyčíslené náklady od začátku očkování proti covidu na konci loňského prosince zhruba do poloviny dubna. Podle mluvčí nemocnice Evy Libigerové přesáhly za tuto dobu veškeré náklady na očkování devět milionů korun. Fakultní nemocnice Motol eviduje celkové náklady spojené s provozem očkovacího centra za první pololetí letošního roku ve výši 8,9 milionu korun.

Kromě velkých očkovacích center a očkování v nemocnicích v Praze v poslední době vznikla tři místa, kde se mohou lidé nechat očkovat bez předchozí registrace. Jsou na hlavním nádraží a v obchodních centrech na Chodově a Smíchově. (Zdroj: ČTK)

Senátní komise nepodpořila jednání o Zemanovi a jeho schopnosti vykonávat prezidentský úřad

Prezident Miloš Zeman

Senátní komise pro ústavu nedoporučila, aby horní komora jednala o tom, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat svůj úřad. S tímto návrhem přišel v červnu senátní bezpečnostní a zahraniční výbor. Komise dospěla k závěru, že podklady, které od výboru k tomuto návrhu obdržela, nejsou dostatečné pro to, aby doporučila Senátu se touto možností zabývat. Na tiskové konferenci po jednání komise to oznámil její předseda Zdeněk Hraba (Starostové a nezávislí). Ke stejnému závěru dospěl odpoledne i senátní ústavně právní výbor. Komise doporučila dodané podklady buď zásadním způsobem doplnit, nebo od tohoto řízení ustoupit.

Komise také dospěla k názoru, že pokud by se někdo chtěl tímto návrhem na plénu zabývat, měl by dodat patřičné podklady a důkazy, uvedl Hraba. Komise současně doporučila jít cestou změn v ústavě, aby dva ústavní články, které se týkají odnětí prezidentských pravomocí nebo žaloby na prezidenta, byly aplikovatelné v případě zásadních důvodů, řekl. (Zdroj: ČTK)

Blíží se opět omezení přeshraničního pohybu? Ministr Kulhánek to nevyloučil

Ministr Kulhánek ČSSD

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek po dnešním jednání se svými protějšky ze čtyř evropských zemí nevyloučil další opatření na hranicích kvůli covidu-19. Avizoval vznik skupiny, která o opatřeních zajistí včasné informace. Šéfové diplomacie ČR, Slovinska, Slovenska, Maďarska a Rakouska se též shodli v tom, že jedinou efektivní cestou je očkování co největší částí populace. Uvedli na tiskové konferenci.

Šlo o páté jednání skupiny zvané Central 5 (C5). Vznikla zhruba před rokem a jejím hlavním cílem byla spolupráce v boji proti pandemii. “Musíme být stále na pozoru před novými mutacemi viru a přizpůsobovat jim naši strategii,” řekl Kulhánek. Proto navrhl, aby vznikla síť kontaktních osob, které budou spolupráci zemí C5 v boji proti covidu koordinovat. “Především chceme pak zaručit, že se budeme s dostatečným předstihem navzájem informovat o připravovaných opatřeních tak, abychom se nepřekvapovali a abychom nepřekvapovali naše občany,” dodal Kulhánek. (Zdroj: ČTK)

Epidemie: V pondělí přibylo v Česku 216 případů covidu, to je méně než před týdnem

Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Testy v pondělí potvrdily v Česku 216 případů nemoci covid-19, o 25 méně než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstalo na 0,95. Nezměnil se ani počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, pátý den za sebou je na hodnotě 15. Mírně přibylo hospitalizovaných pacientů s koronavirem, v pondělí jich bylo 37, o šest víc než v neděli. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Podle odborníků se v Česku nyní šíří hlavně varianta koronaviru delta, dříve zvaná indická. Britská varianta, která se v zemi začala objevovat počátkem roku, aktuálně tvoří podle expertů asi desetinu případů. Novým typem koronaviru se v Česku od začátku epidemie loni v březnu prokazatelně nakazilo přes 1,67 milionu lidí. Většina se vyléčila, 30.341 lidí zemřelo. Od začátku července ministerstvo eviduje zatím osm případů úmrtí lidí s prokázaným covidem, ve stejném červnovém období to bylo šest desítek případů. (Zdroj: ČTK)

Ministr Vojtěch zvažuje sankce proti laboratořím, které hlásí mutace covidu-19 pozdě

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ANO

Některé laboratoře v Česku hlásí pozdě vzorky vyšetřené na přítomnost mutací koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v rozhovoru otištěném v dnešních Hospodářských novinách nevyloučil vůči nim správní řízení či uložení sankce. Ministr ale věří, že se laboratoře budou v hlášení zlepšovat. Ministerstvo je oslovilo a připomnělo jim povinnost dodržovat mimořádné opatření platné od 1. července.

“V mnoha případech to úplně nedodržují. Pokud takto budou pokračovat, jsme připraveni s těmi problematickými laboratořemi vést nějaké správní řízení a případně jim udělit i nějakou sankci. To je jediné, co můžeme udělat,” řekl Vojtěch na adresu problematických laboratoří. Problém podle něj je, že laboratoře hlásí vzorky se zpožděním. Povinnost je nahlásit to do 48 hodin. Vojtěch v rozhovoru zmínil, že některé laboratoře hlásí se zpožděním i standardní vzorky. “Třeba nyní nám přišly pozitivní vzorky z ledna a února. A to je těžko akceptovatelné. V těchto laboratořích proto chceme udělat audit a zjistit, proč tomu tak je. Jestli to zapomněli, nebo to jsou falešné vzorky,” uvedl. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře