Ševčík žaluje Vysokou školu ekonomickou

Ševčík žaluje Vysokou školu ekonomickou – Odvolaný děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík podal na školu žalobu, s odvoláním z funkce dlouhodobě nesouhlasí.

Ševčík to řekl serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu. Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák vydal rozhodnutí o odvolání v polovině prosince. Už tehdy Ševčík řekl, že postup považuje za nezákonný a politický motivovaný a že se bude bránit soudní cestou. Ševčík tehdy odmítl odvolání převzít osobně, vedení univerzity mu ho muselo zaslat do datové schránky.

Rektor Ševčíkovi vytýká podle něj nevhodné vystupování na veřejnosti. Dopad Ševčíkových veřejných vyjádření je podle něj zásadním důvodem pro odvolání, protože poškozovala dobré jméno fakulty. Dvořák řekl, že kdyby Ševčíka neodvolal, mělo by to pro školu mnohem závažnější dopady. Zdůraznil, že rozhodnutí není podmíněno Ševčíkovými politickými názory. Podle Ševčíka je to ale politické rozhodnutí, které poškozuje univerzitu daleko více než jeho hodnocení premiéra. Ševčík označil premiéra Petra Fialu (ODS) za hňupa a eurokomisařku Věru Jourovou za Joudovou. Podle rektora to není svobodně vyjádřený názor, jak říká Ševčík, ale nepřijatelné znevažování veřejně činné osoby.

“Správní žaloba směřuje proti rozhodnutí rektora. Spěchal jsem, jak jen to šlo, protože ta žaloba je poměrně dlouhá. Byla tedy podána dnes (v pátek) datovou schránkou,” řekl odvolaný děkan serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu. Ševčíka podle serveru zastupuje bývalý prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch.

V žalobě je podle Ševčíka vyjmenována celá řada pochybení včetně diskriminace a šikanózního postupu. “Je to v rozporu s ústavně zaručenou svobodou projevu, se svobodou shromažďovací. V rozhodnutí jsou potlačovány akademické svobody,” uvedl. Podle serveru se Ševčík navíc snaží o to, aby soud žalobu projednal v třicetidenní lhůtě.

Rektor vysoké školy Petr Dvořák serveru iROHLAS.cz a Radiožurnálu napsal, že to pro něj není překvapení, protože to bývalý šéf národohospodářské fakulty opakovaně uváděl. “Jelikož neznám obsah té žaloby, tak podrobněji se k tomu vyjádřit nemohu,” dodal.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře