Zloději loni ukradli v Česku 4156 kol a elektrokol

Zloději loni ukradli v Česku 4156 kol a elektrokol, meziročně o 14 procent méně.

V loňském roce zloději v Česku ukradli 4156 jízdních kol a elektrokol, což je o 14 procent méně než v roce 2022. Meziročně klesla i celková škoda, a to o 13 procent na 126 milionů korun. Vyplývá to z policejních statistik, do kterých jsou započítané pouze řádně nahlášené případy. Reálná hodnota tak může být daleko vyšší.

Loni se policii podařilo objasnit 31 procent všech nahlášených krádeží jízdních kol a elektrokol. Byla tak úspěšnější než v roce 2022, kdy to bylo 25 procent. Nejvíce, přes 60 procent krádeží, se podařilo objasnit v Pardubickém kraji, v Praze to naopak byla jen desetina případů.

Téměř čtvrtinu všech krádeží jízdních kol, 1026, evidovali loni policisté v Praze, ačkoliv tam bylo odcizeno o 356 kol méně než předloni. V počtu krádeží se za hlavní město řadí Moravskoslezský a Středočeský kraj. Nejméně práce s objasňováním krádeží měli policisté na Vysočině. Tamní policii bylo nahlášeno celkem 47 krádeží v hodnotě jeden milion korun. Objasněno tam bylo 30 procent případů.

Celorepubliková průměrná škoda odcizeného kola přesáhla 30.000 korun. Praha se oproti zbytku republiky vymyká nejen počtem krádeží, ale i průměrnou škodou za kolo. V metropoli zloději ukradli kola v průměru za 45.400 korun, což je o 15.000 Kč více, než je průměr ve zbytku republiky. Proti roku 2022 se v Praze průměrná částka škody zvýšila o 15 procent.

Rostoucí investice do cyklistického vybavení potvrzují i statistiky ERV Evropské pojišťovny. “Drobných krádeží levnějších kol meziročně ubylo. Klienti ale hlásili škody na dražších modelech. Průměrná škoda byla loni u odcizeného kola téměř 50.000 korun,” uvedl manažer marketingu pojišťovny Vlastimil Divoký.

Pojištění kol a elektrokol se zpravidla vztahuje nejen na krádež z objektu, ale i z volného prostranství, auta nebo i nosiče na kolo. “Cyklisté by ale vždy svá kola měli mít zabezpečená alespoň zámkem,“ dodal Divoký. Aby se cyklisté dočkali pojistného krytí, měli by doložit, že zloděj musel při krádeži překonat překážku, ať už jde o zámek či vrata garáže.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře