Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí ze dne 18. 5. 2021

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena
Klementinum Narodni knihovna

Národní knihovna se stala v noci na dnešek terčem kybernetického útoku. ČTK to řekla mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Útok také knihovna nahlásila Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Knihovna kolem poledne oznámila na sociálních sítích, že kvůli výpadku IT technologií dnes uzavřela svůj provoz pro veřejnost. Zapůjčené knihy lze vracet do biblioschránky na hlavním nádvoří v areálu Klementina. Odpoledne mluvčí doplnila, že fungují některé digitální databáze, které mohou čtenáři využívat, třeba Národní digitální knihovna. (Zdroj: ČTK)

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné
Lubomir Strougal

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu dnes ČTK informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

O zastavení stíhání rozhodlo loni v září nepravomocně Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Minulý pátek ho potvrdil náměstek městského státního zástupce v Praze, který zamítl stížnosti poškozených, sdělil Cimbala. Podle mluvčího se při tom vypořádal jak s argumentací ohledně procesního postupu policie a státních zástupců, tak i s námitkami směřujícími proti znaleckému posudku a jeho zhotovitelům. (Zdroj: ČTK)

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s poradní skupinou MeSES
MeSES

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES). Důvodem ukončení spolupráce je podle ministerstva příznivý vývoj epidemie a zrychlující se tempo očkování. Agendu bude mít nyní na starosti klinická skupina pro covid, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Podle zástupců skupiny bylo rozhodnutí ministerstva překvapivé, úřad jim žádné podrobnosti nesdělil. Uvažují o tom, že budou pokračovat i bez ministerstva. Rozhodnutí ministerstva kritizuje opozice. Skupina vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením nového koronaviru, vedl ji hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

“Petr Smejkal byl dnes náměstkem ministra (zdravotnictví Martinem) Havrdou informován o tom, že ministr zdravotnictví se rozhodl ukončit spolupráci s MeSES. Žádné podrobnosti nebyly sděleny,” napsala ČTK tajemnice skupiny Irena Kotíková. Skupina podle ní připravuje stanovisko, které sdělí na tiskové konferenci v příštích dnech. Informace o důvodech rozpuštění skupiny neměl ani jeden ze členů skupiny sociolog Martin Buchtík. “Žádné důvody nám sděleny nebyly,” uvedl na twitteru. Jeho slova potvrdil i Smejkal. “Důvody neuvedli, snad je dodají písemně,” řekl webu iROZHLAS.cz. Dodal, že ministerstvo expertní skupinu předem neupozornilo. (Zdroj: ČTK)

Ředitelé ZŠ a učitelský spolek jsou proti prodloužení školního roku
školy, děti

Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku do období letních prázdnin. Podle nich byla distanční výuka pro žáky, rodiče i samotné učitele podstatně náročnější než škola v běžném režimu. Zástupci obou organizací to dnes ČTK sdělili v tiskové zprávě.

O možnosti prodloužení školního roku do prázdnin se v důsledku epidemie covidu-19 a výuky na dálku hovořilo už loni, školní rok ale nakonec skončil jako obvykle na konci června. V aktuálním školním roce se debata otevřela znovu. V dubnu například v pořadu Epicentrum bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že by byl pro prodloužení školního roku o jeden měsíc letních prázdnin. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) to odmítl. Jeho úřad místo toho chce v létě podpořit pořádání letních doučovacích kempů, které by měly pomoci snížit nerovnosti v přístupu ke vzdělávání a podpořit duševního zdraví školáků. (Zdroj: ČTK)

Zeman se omluvil za bombardování Jugoslávie, Srby požádal o odpuštění
Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční bombardování Jugoslávie v roce 1999. Srbský národ požádal o odpuštění. Česko podle něj tehdy hledalo spojence, spolu s kterým by bombardování odmítlo, ale neúspěšně. To, že nakonec akci podpořilo, považuje za nedostatek odvahy. V čele vlády stál tehdy právě Zeman. Politici oslovení ČTK právě z tohoto důvodu v některých případech označují omluvu za pokryteckou či za uznání vlastní chyby, další ji vítají.

Akci Severoatlantické aliance, do které Česká republika několik dnů před ní vstoupila, označil Zeman již dříve za chybu či akt mocenské arogance. “Chtěl bych srbský národ jako osoba poprosit o odpuštění,” řekl Zeman. Svými slovy se “zbavil mnohaletého traumatu”, uvedl s tím, že pokání osvobozuje. Vučić mu za jeho slova z tiskové konference po dnešním setkání poděkoval. (Zdroj: ČTK)

V případu těla nalezeného v čistírně vod udělil soud sedmnáctiletý trest
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Za vraždu motivovanou ziskem uložil dnes pražský městský soud čtyřiadvacetiletému Janu Bémovi sedmnáctiletý trest vězení. Mladý muž podle obžaloby v listopadu 2019 škrtil svého známého tkaničkou a v bezvědomí ho hodil do kanálu. Tělo osmadvacetiletého Slováka se později našlo v čistírně odpadních vod v Praze 6. Bém vinu odmítá. U hlavního líčení uvedl, že svého slovenského známého pouze v hádce strčil a odešel. Rozsudek není pravomocný.

Bém a jeho známý podle státního zástupce Vladimíra Pazourka předloni 8. listopadu popíjeli v baru v Hostivaři. Z podniku se opilí vydali do rychlého občerstvení. Po cestě však mladý muž Slováka napadl a chtěl ho zabít. Škrtil ho tkaničkou a když upadl do bezvědomí, vzal mu telefon a peněženku s platební kartou. Protože si myslel, že je mrtvý, odtáhl ho ke kanálu. Otevřel víko a muže do něj hodil. (Zdroj: ČTK)

Piráti a STAN jdou do voleb se sloganem Vraťme zemi budoucnost
Hnutí STAN schválilo smlouvu o volební koalici s Piráty. Připojit se chtějí i Zelení

Se sloganem Vraťme zemi budoucnost míří koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) do podzimních sněmovních voleb. Podle pirátského předsedy Ivana Bartoše Česko trápí pokračující klientelismus, chaos v řízení státu nebo jeho neschopnost vyrovnat se s krizovými situacemi. Šéf STAN Vít Rakušan považuje za důležité vrátit zemi správný kurz a postarat se o to, aby všichni lidé měli perspektivní budoucnost. Piráti a STAN program, nové logo s kruhem a čtvercem či heslo kampaně představili dnes v Praze na Alšově nábřeží. Za sebou přitom měli Strakovu akademii, sídlo úřadu vlády.

Celostátním lídrem je Bartoš, který zároveň povede kandidátku v Ústeckém kraji. Rakušan bude v čele kandidátky ve Středočeském kraji. STAN obsadí pozici lídra kandidátky ve čtyřech krajích – Středočeském, Plzeňském, Libereckém a Olomouckém, zbytek povedou kandidáti Pirátů. (Zdroj: ČTK)

Po napadení policistů v Uh. Hradišti podezírá policie z výtržnictví šestého muže
Fotbalovi fanousci napadli policii

Po sobotním napadení policejní hlídky fotbalovými fanoušky v Uherském Hradišti podezírá policie z výtržnictví dalšího, už šestého muže. Hrozí mu dva roky vězení, sdělila dnes ČTK policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Policie o incidentu informovala v pondělí, kdy uvedla, že kvůli němu zadržela pět lidí, kterým za násilí proti úřední osobě a výtržnictví hrozí až čtyři roky vězení. Dva napadení policisté neutrpěli vážnější zranění, poškozené je však služební auto.

“Počet mužů, kteří si od policistů během dvou dní vyslechli sdělení podezření v tomto konkrétním případu, ať už ze spáchání trestného činu výtržnictví nebo trestného činu násilí proti úřední osobě, tak vzrostl na šest,” uvedla Kozumplíková. (Zdroj: ČTK)

Muž z filmu V síti podle policie obtěžoval nezletilou z Jesenicka, byl dopaden
policie,

Jeseničtí kriminalisté zadrželi a obvinili osmatřicetiletého muže, který se podle nich pokusil navázat sexuální kontakt přes sociální sítě s nezletilou dívkou z Jesenicka. Muž je přitom již za obdobnou trestnou činnost stíhán, jeho praktiky byly zachyceny i během natáčení dokumentárního snímku V síti, sdělila dnes ČTK jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Soud rozhodl o jeho umístění do vazby

Policie uvedla, že muž nezletilou dívku z Jesenicka oslovil prostřednictvím sociální sítě facebook pod falešným profilem. “S dívkou chtěl navázat sexuální kontakt, i když mu sdělila svůj skutečný věk a o komunikaci s ním neměla zájem. Na to však vůbec nedbal a dokonce ji přesvědčoval k osobní schůzce. Naštěstí si dívka toto jednání nenechala pro sebe, a tak se do případu vložili kriminalisté,” uvedla policejní mluvčí. Kriminalistům se poté podařilo odhalit jeho totožnost, zjistili, že jde o osmatřicetiletého muže trestně stíhaného pro další mravnostní trestný čin. “Dokonce jeho praktiky byly zachyceny během natáčení filmu V síti,” doplnila mluvčí. (Zdroj: ČTK)

iROZHLAS: Stát i přes stopku proplatil dotaci firmě z Babišova fondu
Agrofert dotace evropska komise Babis

Stát proplatil plastikářské firmě Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) dotaci 547.000 korun, přestože platby pro firmy z holdingu Agrofert byly kvůli auditu Evropské komise (EK) ke střetu zájmů preventivně pozastaveny. Píše o tom server iROZHLAS.cz. Podle jeho informací chtějí české úřady na dotaci pro Fatru otestovat, zda Brusel peníze opravdu neproplatí, a získat tak rozhodnutí o zamítnutí platby…?! Serveru to potvrdil ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Pak chtějí Evropskou komisi žalovat, současně ale hrozí zablokování proplácení dotací nejen pro Agrofert, ale i pro další české podniky, uvedl server. Fatra má být podle Havlíčka “pilotním projektem”. Cílem je podle něj dostat z Bruselu rozhodnutí, které lze napadnou u evropského soudního dvora, a vyjasnit tak problematiku střetu zájmů u soudu.

Podle auditorů EK je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. (Zdroj: ČTK)

Přírůstek pozitivních testů na covid je nejnižší od půlky září
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Epidemie koronaviru v Česku dál pozvolna slábne. Testy v pondělí potvrdily 1126 případů nákazy, byl to nejnižší pondělní přírůstek od půlky loňského září. Tempo očkování ale proti minulému týdnu zpomalilo. Zdravotníci v pondělí podali 74.290 dávek vakcíny, což bylo o téměř 3000 méně než před týdnem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Z okresů je na tom nyní nejhůře Českokrumlovsko, kde připadá 147 nových případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dnů. Následuje Opavsko a Českolipsko se 145, respektive 121 případy. Na opačném konci žebříčku v tomto přepočtu je Chebsko s pěti a Trutnovsko s šesti případy. Ze čtyř okresů Zlínského kraje jsou nad stovkou Uherskohradišťsko a Vsetínsko. (Zdroj: ČTK)

Sportovci či klienti kadeřnictví už nemusí mít respirátory
MPSV zajistí distribuci 7,5 milionu roušek pro lidi v nouzi

Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů nemusí mít na sobě respirátory. Vyplývá to ze změny opatření ministerstva zdravotnictví o nošení ochrany dýchacích cest kvůli epidemii nemoci covid-19, kterou v pondělí schválila vláda.

Sportovci už dříve mohli při trénincích nebo zápasech odložit respirátory, ale jen v určitých situacích nebo za splnění různých podmínek. Bez ochrany dýchacích cest mohli být sportovci podle původního opatření, platného od 10. května, například v případě, pokud se nedostali k jinému člověku na vzdálenost menší než dva metry, nebo třeba pokud měli negativní test. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře