Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 31. 5. 2021

Filip Babišovi oznámil, že o postoji k nedůvěře KSČM rozhodne až před hlasováním
Vojtěch Filip, KSČM,

Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes na jednání ve Strakově akademie sdělil premiérovi Andreji Babišovi (ANO), že o nedůvěře vládě bude výkonný výbor KSČM jednat ve středu, ve čtvrtek, kdy bude o vyslovení nedůvěry jednat Sněmovna, pak poslanecký klub. Po schůzce ČTK řekl, že v anketě okresních organizací, která bude uzavřena dnes večer, přibývá hlasů pro nedůvěru.

Menšinový kabinet ztratil podporu komunistů v dubnu, spekuluje se, že by mohli vládu podpořit odchodem z jednacího sálu, to ale Filip nepotvrdil. “Jen se mě (premiér) ptal. Já řekl, že to není uzavřeno,” uvedl Filip. Hlasování vyvolaly koalice Spolu a Pirátů a STAN. Vláda zatím podporu nemá. Očekává se, že o situaci bude dnes Babiš jednat s prezidentem Milošem Zemanem na pravidelné večeři v Lánech. (Zdroj: ČTK)

Předpověď počasí: V polovině týdne se oteplí, o víkendu bude přes den kolem 24 stupňů
Počasí

Ve druhé polovině tohoto týdne se oteplí, o víkendu bude přes den kolem 24 stupňů Celsia. V období od 31. května do 27. června bude nejtepleji poslední týden. Pršet bude nejvíce ve druhém týdnu, kdy meteorologové očekávají i bouřky. Celkově bude období následujících čtyř týdnů teplotně průměrné až slabě podprůměrné a srážkově průměrné až slabě nadprůměrné. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

“První týden bude teplotně průměrný, jeho první polovina bude chladnější, ve druhé se oteplí. Minimální noční teploty se budou pohybovat zpočátku kolem pěti stupňů Celsia, na konci týdne kolem 11 stupňů Celsia. Maximální denní teploty budou zpočátku kolem 19 stupňů Celsia, v sobotu a neděli již kolem 24 stupňů,” uvedl ČHMÚ. Další týden bude podle nich také průměrný, relativně nejchladnější vychází týden od 14. června s průměrem nejnižších nočních teplot kolem deseti stupňů a průměrem nejvyšších denních teplot kolem 21 stupňů Celsia. “Poslední týden období by měl být průměrný, ale nejteplejší z celého období,” doplnili meteorologové. (Zdroj: ČTK)

Maláčová: ANO trvá na zmrazení platů ústavních činitelů poslaneckým návrhem
Maláčová ČSSD

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na jednání vlády neuspěla s iniciativou, že připraví vlastní návrh na zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok. Novinářům po jednání kabinetu řekla, že hnutí ANO preferuje, aby záležitost zajistil poslanecký návrh premiéra Andreje Babiše (ANO). Maláčová na rozdíl od Babiše nechce změnu výpočtu platové základny, od níž se platy jednotlivých činitelů odvíjejí.

Základní měsíční plat poslance a senátora má podle návrhu zůstat i v příštím roce na úrovni 90.800 korun, kde byl i loni. (Jde ale o plat bez příspěvků na kancelář, telefon atd…O další desítky tisíc si poslanec může přilepšit za účast v parlamentních výborech. Konečný plat poslance tak může činit cca 180.000 korun i víc) Základní plat prezidenta by i nadále činil 302.700 korun hrubého a premiéra 243.800 korun. Loni si platy ústavních činitelů vyžádaly 5,8 miliardy korun. Pro letošní rok na ně návrh rozpočtu počítal s částkou o 83 milionů korun nižší. Průměrná mzda podle Maláčové v posledních měsících rostla zejména kvůli odměnám vyplaceným zdravotníkům a pracovníkům sociálních služeb, ale také tím, že o práci přišli nízkopříjmoví občané. “Řadovým poslancům by příští rok k 1. lednu stoupl plat o více než 6000 korun. To je neúnosné v době, kdy spousta lidí o práci přišla a ekonomika potřebuje restart,” uvedla ministryně. (Zdroj: ČTK)

Odškodnění obyvatelům v okolí Vrbětic bude řešit nová pracovní skupina
Vrbětická výzva

Vznikne pracovní skupina složená ze zástupců ministerstev financí a obrany, která se bude zabývat možným odškodněním obyvatel v okolí Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 explodovaly dva muniční sklady. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). V nejbližší době by podle něj také mohla směřovat Rusku žádost o náhradu škody.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pátek avizoval, že dnes předloží vládě návrh postupu, jak odškodnit obyvatele v okolí Vrbětic. Nejjednodušším způsobem podle něj je speciální zákon schválený Parlamentem. Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes uvedla, že debata se povede i o tom, zda nevyužít některý z již platných zákonů. Jeden sklad ve Vrběticích explodoval v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, v době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. (Zdroj: ČTK)

Z webu ÚZIS je možné stáhnout potvrzení o očkování, nákaze či testu
covidpas

Z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) si lidé mohou stáhnout potvrzení o negativním testu, prodělané nákaze nebo očkování včetně první dávky. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes po jednání vlády řekl, že to bude možné od úterý 1. června, podle zjištění ČTK ale systém už funguje. Vláda dnes také schválila nový návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která má umožnit vydávání evropských covid pasů.

“Certifikáty budou (…) bilaterálně uznávány v sedmi zemích tak, jak jsme to schválili v pátek na vládě,” řekl Vojtěch. Prokazovat se tak s nimi mohou lidé pro cestu do okolních států Německa, Rakouska, Polska a Slovenska a také Maďarska, Slovinska a Chorvatska. S každou zemí ČR vyjednala bilaterální dohodu. Lidé, kteří už očkování mají, si mohou certifikát stáhnout po zadání čísla občanského průkazu a rodného čísla. Na jejich telefonní číslo pak přijde bezpečnostní kód, který umožní na stránku přístup. Ostatní zájemci o certifikát musí použít jednu z možností elektronické identity, například občanský průkaz s čipem nebo bankovní identitu. Web zobrazuje výsledek posledního antigenního či PCR testu. (Zdroj: ČTK)

V květnu zemřelo při dopravních nehodách v ČR 48 lidí, o 18 víc než loni
tragicka autonehoda

V květnu zemřelo při dopravních nehodách v Česku zatím 48 lidí. Proti loňskému květnu, kdy byl provoz citelně slabší kvůli nouzovému stavu, je to o 18 víc. ČTK to dnes řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Bilanci ještě mohou zhoršit dnešní nehody, žádná z nich zatím nebyla tragická. Počet květnových obětí je nad pětiletým průměrem, který činí 43. Jde zároveň o nejvyšší počet úmrtí na silnicích za posledních devět měsíců.

Podle Zlého rostoucí počet obětí svědčí o velké neukázněnosti a neohleduplnosti lidí. S rozhýbáním ekonomiky po lockdownech také mnohonásobně narostla nákladní doprava v celé Evropě. (Zdroj: ČTK)

V ČR se potvrdilo 53 případů jihoafrické a 13 případů indické mutace koronaviru
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

V Česku se do 21. května potvrdilo 53 případů jihoafrické varianty nového typu koronaviru, 13 případů indické a devět z jihovýchodní Asie. Dosud bylo podrobně analyzováno takzvanou celogenovou sekvenací přes 2700 pozitivních vzorků. Převládající je stále britská mutace. Data na webu zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).

U jihoafrické varianty se objevilo několik nezávislých ohnisek, celkem to bylo 53 případů. Nově potvrzené jsou podle SZÚ dva v Moravskoslezském kraji. “Lze tedy potvrdit, že klastry v tomto kraji jsou opravdu důsledkem rozšíření jihoafrické varianty B.1.351,” napsal ústav. Případy bez známého prvního zdroje evidují hygienici i v Praze, s jihoafrickou variantou souvisí také jedno úmrtí. U indické mutace sekvenace potvrdila čtyři případy varianty B.1.617.1 a devět případů B.1.617.2, která se ve velké míře šíří ve Velké Británii. Její zjištění označil SZÚ za “alarmující”. Zachyceny byly v dubnu a květnu také tři importované případy varianty B.1.1.318, která nese označení floridská a která se může vyhýbat protilátkám. “Proto je třeba přistupovat s maximální mírou obezřetnosti k možnostem vzájemného importu nežádoucích variant, které by mohly mít za následek další pandemickou vlnu,” sdělila vedoucí NRL Helena Jiřincová. (Zdroj: ČTK)

Rozvolnění v kultuře se sjednotí s ostatními oblastmi za týden
kultura, koncerty, kulturní akce,

Pravidla rozvolnění protiepidemických opatření v kultuře by se měla s ostatními oblastmi sjednotit příští pondělí, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Zaorálek minulý týden kritizoval to, že změny v pravidlech rozvolňování kulturu diskriminují oproti ostatním oblastem, například návštěvníkům restaurací.

“Obecně jsme (s ministrem kultury ve shodě) a já jsem zadal – a byl jsem o tom přesvědčen už v minulém týdnu i na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, že musíme udělat obecně revizi těch opatření tak, abychom je více sjednotili,” řekl Vojtěch na tiskové konferenci po jednání vlády. “To se týká i kultury. Kolegové na ministerstvu zdravotnictví na tom teď pracují a chtěl bych předložit revizi opatření na příští vládu,” řekl. “Výsledek je ten, že od 7. června budeme moci rozšířit počet lidí venku na 2000 a uvnitř na 1000,” uvedl po jednání s Vojtěchem Zaorálek. (Zdroj: ČTK)

Policie navrhla obžalobu premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo
Kauza Čapí hnízdo, Andrej Babiš

Policie dnes navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou z poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala, podrobnosti o právní kvalifikaci doplnila policie na twitteru.

Návrhem se nyní bude zabývat dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, může podat obžalobu, ale i zastavit trestní stíhání nebo věc vyřídit jinak. Babiš má kauzu Čapí hnízdo za účelovou. Jeho postoj k ní je stále stejný. Nikdy se nic nezákonného nestalo, sdělil ČTK. Lídři volební koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nevěří tomu, že premiér složí funkci kvůli kauze Čapí hnízdo. (Zdroj: ČTK)

Policisté hledají pětici lidí, která nepomohla okradenému a zraněnému seniorovi
policie,

Kriminalisté z pražské Palmovky dopadli ženu, která podle nich minulý týden okradla seniora ve stanici metra Želivského. Třiadevadesátiletý muž upadl a s vážnými zraněními skončil v nemocnici. Policisté nyní pátrají po pěti lidech, kteří zraněnému neposkytli první pomoc, ani nepřivolali záchranáře. O případu dnes informovala mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová, která na webu zveřejnila záběry z místa loupeže.

Muž byl okraden na eskalátoru u východu ze stanice metra Želivského v úterý před polednem. Podle záběrů z bezpečnostních kamer mu žena vytrhla z ruky tašku, se kterou utekla. Senior se ji pokusil pronásledovat, ale na jedoucích schodech ztratil rovnováhu a spadl. Při pádu utrpěl středně těžká zranění, těžký otřes mozku, několik fraktur a zůstal ležet v bezvědomí. (Zdroj: ČTK)

V neděli přibylo 113 případů covidu, nejméně od loňského 2. srpna
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Testy v neděli potvrdily 113 nových případů onemocnění covid-19 v Česku, o 83 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst od loňského 2. srpna, kdy do statistik přibylo 101 případů. Za posledních sedm dní přibylo v Česku 30 nových případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. V sobotu to bylo 31. Lékaři aplikovali přes 34.400 dávek očkování proti novému koronaviru, nejvyšší nedělní počet od začátku vakcinace. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Mezi kraji zůstává nejnižší incidenční číslo, udávající počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dnů, v Karlovarském kraji, a to necelých šest. Nejvyšší je tento údaj nadále ve Zlínském kraji se 49 případy. Mezi okresy je situace nejhorší na Českokrumlovsku a na Šumpersku. Připadá tam 88, respektive 85 nových případů na 100.000 obyvatel za poslední týden. Celorepublikové reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo pro dnešek na 0,8 z nedělních 0,72. Pod zlomovou hodnotou jedna se drží od 14. dubna, tedy 47. den v řadě. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře