Úroveň reálných mezd se zvedá, předcovidové období zatím nedohnala, Koalice se dohodla na zvýšení minimální mzdy o 1600 Kč

Jurečka: Koalice se dohodla na zvýšení minimální mzdy o 1600 Kč

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je ve vládní koalici shoda na zvýšení minimální mzdy v příštím roce o 1600 korun i na úpravě zaručených mezd. Řekl to dnes novinářům před výjezdním jednáním kabinetu v Bučovicích na Vyškovsku. Schválení návrhu očekává příští týden. Další ministři před jednáním kabinetu říkali, že se o otázce bude ještě jednat.

“Jsme na tom dohodnuti v rámci koalice,” odpověděl Jurečka na dotaz, zda má zvýšení minimální mzdy podporu premiéra Petra Fialy (ODS). Kromě růstu minimální mzdy o 1600 korun na 18.900 korun by podle něj měly růst i zaručené mzdy v prvním, druhém, třetím a osmém stupni, za důležité označil především zvyšování ve spodních stupních. Zaručené mzdy představují nejnižší výdělky podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce.

Podnikatelé i státní správa by podle Jurečky měly zvládnout nároky, které bude růst minimální a zaručené mzdy představovat. “Jsme přesvědčeni, že v tento okamžik to je kompromis, který je přijatelný i pro podnikatelský sektor,” řekl.

Další ministři se nevyjádřili jasně k tomu, zda už je dohoda o zvýšení minimální a zaručené mzdy definitivní. MInistr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) řekl, že se teprve dozví, zda už existuje koaliční dohoda. Pokud taková dohoda bude, návrh podpoří. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) podotkl, že se vláda bude muset nějak dohodnout, protože zaměstnavatelé a odbory na tripartitě shodu nenašli a hodili “horký brambor” na kabinet.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) předpokládá, že se o rozsahu zvýšení minimální a zaručené mzdy bude ještě jednat. “Je pro mě důležité debatovat o zaručené mzdě. Netajím se tím, že podporuji návrh i úplně zrušit a mít jen minimální mzdu,” řekl.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře