Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 19. 6. 2021

Na dálnici D35 u Olomouce kvůli popraskané vozovce havarovalo pět aut
Tragická autonehoda
Ilustrační foto

V důsledku vysokých teplot popraskal dnes povrch dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na Olomoucku ve směru na Lipník nad Bečvou. Kvůli zvlněnému povrchu komunikace na místě havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Dálnice D35 zůstane v místě zavřená zřejmě až do večera. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice, vyplývá z informací policie a hasičů. Policie dopravu odklání.

“V pravém jízdním pruhu jel kamion a před ním byl zvlněný úsek dálnice. Vozidla zde zastavovala. Kamion zastavil a taktéž v levém jízdním pruhu zastavila tři osobní vozidla, ale čtvrté vozidlo jedoucí stejným směrem nezastavilo a narazilo do kolony stojících vozidel, čímž došlo k řetězové nehodě. Zraněné osoby byly převezeny do Fakultní nemocnice v Olomouci,” uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. (Zdroj: ČTK)

Čeští vojáci v Mali najeli s vozem na výbušninu, jsou v pořádku
Armada Ceske republiky cviceni

České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda. Další informace nebude sdělovat. “V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat,” uvedla armáda.

V Mali od roku 2014 působí rozsáhlá francouzská mise Barkhane, zaměřená na boj s islámskými radikály. V jejím rámci vznikla operace Takuba, jejíž součástí je od letošního roku i jednotka českých speciálních sil. Působit v ní může do 60 českých vojáků. (Zdroj: ČTK)

Kulhánek jednal se Zemanem a jeho poradci o prioritách diplomacie
Ministr zahranici Kulhanek CSSD ultimatum rusku

Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině příštího roku. O přípravách během dnešního tříhodinového jednání s poradním týmem prezidenta Miloše Zemana hovořil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Novinářům po schůzce řekl, že jako priority předsednictví vidí transatlantické vazby a přípravy zemí západního Balkánu na vstup do EU. Proto by chtěl, aby Česko uspořádalo evropský summit se zeměmi západního Balkánu a summit mezi EU a Spojenými státy. Co se týká plánů pro nejbližší období, Kulhánek prezidenta seznámil s plány pro jednání ministrů zahraničí EU o Bělorusku. Česko podle něj podpoří sankce vůči Bělorusku, s čímž hlava státu souhlasí.

“Je třeba vyslat jasný signál, že diktátorské praktiky nemají v Evropě 21. století co dělat,” citoval Kulhánek prezidenta a připomenul že Zeman počátkem června přijal představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou. (Zdroj: ČTK)

Po úniku chemikálií v plzeňské firmě zemřel třetí člověk
policie,

Páteční únik toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici zemřel jeden z mužů, který byl při neštěstí vážně zraněn. ČTK to řekla administrátorka fakultní nemocnice v Plzni Libuše Kufnerová. Po 16:00 ČTK řekla, že zdravotní stav druhého zraněného se stále zlepšuje, zdravotníci plánují jeho přesun z intenzivní péče na standardní oddělení. Plzeňští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Mluvčí společnosti Kateřina Kodadová řekla ČTK, že firma dál zjišťuje příčiny tragédie. Od pátku jsou v kontaktu s rodinami obětí i s vyšetřovateli. “S vyšetřovateli plně spolupracujeme a poskytujeme požadovanou součinnost. V současné době jsou i nadále shromažďovány veškeré dostupné podklady, abychom zjistili příčiny této tragické události,” uvedla Kodadová. (Zdroj: ČTK)

Ženu v Brně srazilo auto, když seděla na lavičce na zastávce. Zraněním podlehla
Rychla zachranna sluzba 155 sanitka

Ženu středního věku srazilo dnes před polednem v Brně v Úzké ulici osobní auto, které vjelo na chodník a vrazilo do lavičky, na níž žena seděla. Žena zraněním podlehla, řekli ČTK mluvčí jihomoravských záchranářů a policistů.

“Přestože záchranáři ženu resuscitovali, pomocí jí nedokázali. Utrpěla devastující zranění neslučitelná se životem,” uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Záchranáři poskytli také krizovou intervenci lidem z auta, které nehodu způsobilo. (Zdroj: ČTK)

Požár kamionu na sedm hodin uzavřel dálnici D1, stála i dálnice D8
hasici

Požár kamionu, který začal hořet v úseku s dopravním omezením na 170. kilometru D1 u Domašova ve směru na Brno, ráno zastavil dopravu na dálnici na téměř sedm hodin. Kvůli nehodě dvou vozidel u Petrovic byla dnes zhruba dvě hodiny uzavřená také dálnice D8 nedaleko hranic s Německem.

Kromě kamionu hořela i část okolního lesa, hasiči museli použít tři vodní proudy, aby uhasili kamion i hořící stromy. Řidič měl navíc v kabině tlakové lahve s propan butanem, které bylo potřeba ochladit. Hasiči také likvidovali naftu, která unikla z kamionu do dálniční kanalizace. Únik zasypali sorbentem a zkontrolovali záchytné jímky. Podle prvních odhadů způsobil požár škodu tři miliony korun, odborníci zjišťují příčinu požáru. (Zdroj: ČTK)

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby
Pospisil TOP 09

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. V tiskové zprávě o tom informovala TOP 09. Pospíšil ČTK řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. “Začne hned po volbách sněmovních,” řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici. V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. “Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny,” uvedl. (Zdroj: ČTK)

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl pod stovku
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně než před týdnem, méně se ale v mezitýdenním srovnání testovalo. Počet hospitalizovaných klesl před víkendem pod stovku. Na 100.000 obyvatel připadá za týden devět nakažených, stejně jako předchozí den. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie zůstává na hodnotě 0,66. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Počty nově potvrzených případů i hospitalizací se v zemi pohybují na úrovni loňských prázdnin. Příznivé situaci podle odborníků pomáhá hlavně čím dál vyšší proočkovanost populace. Rizikem jsou ale nakažlivější mutace viru, které mohou epidemickou situaci znovu zhoršit. (Zdroj: ČTK)

Po druhé dávce vakcíny proti covidu bylo pozitivních 0,18 pct očkovaných
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně očkovaných, tedy 0,18 procenta. Z toho zhruba polovina případů byla zachycena dříve než dva týdny po aplikaci, kdy podle odborníků vzniká maximální imunita. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k pondělí 14. června, která má ČTK k dispozici.

Podle aktuálních dat o očkování bylo do čtvrtka očkováno alespoň jednou dávkou 4,7 milionu lidí, tedy zhruba 43,9 procenta obyvatel. Dalších více než 744.000 na termín očkování či podání první vakcíny čeká. Celkově tak zájem projevilo více než 50 procent populace. Při započítání jen lidí starších 16 let, kteří se zatím očkují, už má alespoň jednu dávku 52,9 procenta lidí. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře