Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 30. 5. 2021

Obraz od Toyen Noční slavnost se prodal za 36,48 milionu korun
Drazba aukce obrazu Nocni slavnost

Obraz Noční slavnost (Ohňostroj) od malířky Toyen se na aukci v Praze prodal za 30,4 milionu korun. I s aukční přirážkou za něj kupec zaplatí 36,48 milionu korun. Jde o třetí nejdražší dílo avantgardní autorky prodané na tuzemské aukci. Vyvolávací cena díla byla 20 milionů korun.

Za 30,24 milionu korun s aukční přirážkou se dnes prodalo další dílo Toyen, olej na plátně s názvem Jarmark z roku 1925. Vyvolával se za 12 milionů korun. Dílo o několik let předchází Noční slavnost, malba vznikla ještě před odjezdem Toyen do Paříže, kde se zařadila mezi tamní avantgardu. V obraze je již patrné progresivní směřování tehdy teprve třiadvacetileté malířky, která zřetelně vyhranila svůj výtvarný projev směrem k abstraktnímu tvarosloví. Jím ale stále vyjadřovala náměty, které byly typické pro raný Devětsil, do něhož roku 1923 vstoupila společně s Jindřichem Štyrským. (Zdroj: ČTK)

Policie v Praze zadržela muže, který podle ní napadl nožem revizora v tramvaji
policie,

Pražští policisté zadrželi muže, který v sobotu večer v tramvaji napadl s nožem v ruce revizora. Zadržený podle nich zaútočil na revizora nečekaně zezadu a způsobil mu zranění v horní části těla. Uvedl to dnes na webu policejní mluvčí Jan Rybanský. Právní kvalifikace skutku podle něj zatím nebyla stanovena. Zraněný skončil v nemocnici.

Případ se stal v sobotu po 18:00 v tramvaji číslo 16, která jela na zastávku Želivského. Mluvčí uvedl, že podezřelý napadl revizora během jízdy z dosud nezjištěných příčin. Zaměstnanec dopravního podniku muže podle něj nijak nekontaktoval a prošel kolem něj bez povšimnutí, přesto jej pak zezadu nečekaně napadl nožem. (Zdroj: ČTK)

Ministr Adam Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí
Adam Vojtěch, ANO

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí metodou PCR. V pondělí o tom bude debatovat s ministrem Robertem Plagou (oba za ANO). Vojtěch to uvedl v pořadu Partie na CNN Prima News. Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhla, že sníží úhradu za antigenní test na 201 korun, u PCR testů je shoda na snížení na 614 korun, uvedl v České televizi v Otázkách Václava Moravce ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

“Abychom si byli jisti, že na školách nevznikají klastry,” zdůvodnil Vojtěch avizovaný krok. Chce předejít situaci, která nastala loni po návratu dětí z prázdnin. Podle ministra zatím neexistuje finální dohoda. Předpokládá nicméně, že testování by se organizovalo “spíše v rámci škol”. Jasnou strategii chce připravit do konce června, aby se školy mohly včas připravit a aby i rodiče dětí věděli, co je čeká. (Zdroj: ČTK)

Lidé od 16 do 29 let se budou moci k očkování registrovat od pátku
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

 Lidé ve věku od 16 do 29 let se budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit od noci ze čtvrtka na pátek 4. června. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes uvedl na twitteru. Podle něj jde o 1,485 milionu lidí. “Věřím, že i nejmladší projeví velký zájem,” napsal Babiš. Ve věkové kategorii mezi 30 a 50 lety věku čeká nyní podle něj na první dávku 168.000 lidí.

V pořadu Partie televize CNN Prima News dnes Vojtěch dodal, že při nynějších 100.000 podaných dávek denně připadá na druhé dávky zhruba 50 procent. Zájem o očkování ve skupině 30+ je podle něj poměrně dobrý. “Musíme si uvědomit, že pro třicátníky byl termín nedávno, z toho nemůžeme dělat závěr. Třeba se zaregistrují později,” řekl. Kdy se s očkováním dostane na mladší děti, zatím ministr neví. Věří, že skupinu 12+ vláda spustí nejpozději ve druhé polovině léta. “Ale to bych spekuloval, bude záležet na zájmu generace 16+,” dodal. (Zdroj: ČTK)

V sobotu přibylo v ČR 222 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

V Česku v sobotu přibylo 222 potvrzených případů nemoci covid-19, proti minulému týdnu jich bylo o třetinu méně. Nižší nárůst počtu nakažených, necelé dvě stovky, laboratoře naposledy zaznamenaly minulou neděli, nedělní čísla jsou ale většinou nižší než sobotní. Dál také klesá počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden. V sobotu to bylo 31 případů, předchozí den 32. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Mezi kraji zůstává nejnižší incidenční číslo, udávající počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dnů, v Karlovarském kraji, a to šest. Nejvyšší je tento údaj nadále ve Zlínském kraji se 49 případy. (Zdroj: ČTK)

Tři ceny Anděl získala Dusilová, do síně slávy vstoupil Křesťan
Ceny Andel

Zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová na hudebních cenách České hudební akademie (ČHA) Anděl proměnila se svým albem Řeka tři ze čtyř nominací. Uspěla v kategoriích Album, Sólová interpretka a Skladba, kterou ovládla díky písni Vlákna. Do síně slávy cen Anděl akademici zvolili Roberta Křesťana. Ceny udíleli v přímém přenosu České televize. Vzhledem k protipandemickým opatřením se ceremoniál uskutečnil bez publika, pouze za přítomnosti nominovaných umělců. Ti dopředu nahráli speciální vystoupení.

Na albu Řeka se podílela řada tuzemských muzikantů a producenti Petr Ostrouchov a Aid Kid. O vítězství letos pod dohledem notáře rozhodovalo 435 akademiků. Žádnou ze tří nominací neproměnil písničkář Jaromír Nohavica. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře