Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí ze dne 23. 5. 2021

Státní zástupce obžaloval bývalého náměstka civilní rozvědky Blahuta
Podvod, obžaloba, státní zástupce

Státní zástupce obžaloval bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta, uvedl dnes server Aktuálně.cz. Muž byl předloni v srpnu obviněn z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby kvůli hospodaření civilní rozvědky. Kvůli vysoké škodě za to v případě odsouzení hrozí až dvanáctiletý trest vězení. Je to poprvé, kdy se takto vysoce postavený důstojník českých zpravodajských služeb bude zodpovídat před trestním soudem, píše server. Blahut byl náměstkem ÚZSI od září 2014, na funkci rezignoval v lednu 2018.

Bývalý zástupce ředitele je obviněný kvůli tomu, že údajně fiktivně nakoupil sledovací zařízení, čímž tajná služba mohla přijít o 200 milionů korun. Podle dřívějších informací týdeníku Respekt se obvinění týká nákupu šesti speciálních odposlouchávacích přístrojů Agáta. Respekt uvedl, že nákup provázela řada podezřelých okolností, nepodařilo se prý například prokázat, že je rozvědka či ministerstvo měly vůbec fyzicky k dispozici nebo že je úřad někam poslal. (Zdroj: ČTK)

Babiš o působení Arenbergera ve vládě rozhodne v úterý, řekl ČT
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Premiér Andrej Babiš (ANO) rozhodne o působení ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) ve vládě v úterý. Dokumenty o ministrově majetku, které obdržel v pátek, zatím nestihl prostudovat. O situaci už mluvil i s prezidentem Milošem Zemanem. Předseda vlády to dnes řekl České televizi (ČT). Média v minulých dnech upozornila na nedostatky v ministrově majetkovém přiznání a další záležitosti. Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil, dokumenty to podle něj dokládají.

Šanon s dokumenty je podle Arenbergera 15 centimetrů tlustý. “Z mého pohledu vysvětluje problematiku tak, že tam nikdy nedošlo, kromě toho zadání pozemků do majetkového přiznání, které jsou stejně ale dostupné na katastru, k nějakému zásadnímu pochybení,” uvedl ministr v pátek na tiskové konferenci po jednání vlády. Arenberger podle Seznam Zpráv přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. V přiznání uvedl více než 60 nemovitostí. (Zdroj: ČTK)

Babiš: Restaurace by se mohly otevřít 14. června, projedná to vláda
Žádosti do programu COVID Gastro se začnou přijímat od pondělí

Restaurace by se mohly otevřít 14. června. Je to součástí dlouhodobé strategie, kterou na návrh hlavní hygieničky Pavly Svrčinové v pondělí projedná vládní rada pro zdravotní rizika a posléze by se tím mohla zabývat i vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes uvedl ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Návrh dále například předpokládá, že po návratu z dovolených by se měli lidé nechat otestovat na koronavirus. Zopakoval také, že od 1. června by se pravděpodobně mohlo otevřít očkování i pro věkovou skupinu lidí starších 16 let.

“Jde opět o další datum vytažené z klobouku bez jakéhokoliv zdůvodnění,” řekl ČTK k termínu možného otevření restaurací předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. (Zdroj: ČTK)

Kováčik (KSČM): Ministr zdravotnictví Arenberger by měl ve funkci skončit
Arenberger, ministr zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) by měl ve své funkci skončit. Myslí si to předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Řekl to dnes v České televizi. Předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek chce nejprve slyšet vyjádření ministra, který přijde v úterý na poslanecký klub. Faltýnek v ČT také řekl, že přemýšlí, zda bude v podzimních sněmovních volbách kandidovat. Uvedl, že “je otrávený” z obvinění, kterým čelí například po zveřejnění zápisků ze svého diáře. O svém dalším postupu se chce poradit s předsedou hnutí Andrejem Babišem (ANO).

Arenberger čelí kritice kvůli svému majetkovému přiznání, ve kterém neuvedl řadu vlastněných nemovitostí. Podle Babiše šlo o šlendrián, Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil. Opozice požaduje jeho odvolání. (Zdroj: ČTK)

Policie: Muž zapálil byt v Praze ,spalo tam 6 lidí, hrozí mu výjimečný trest
policie,

Sedmatřicetiletý muž podle policie úmyslně zapálil minulou neděli byt v šestém patře domu v Praze 10, v němž spalo pět lidí a měsíční dítě. Policistům a hasičům se všechny lidi podařilo zachránit. Kriminalisté muže obvinili z obecného ohrožení, v případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody na 12 až 20 let nebo výjimečný trest. O případu na webu policie informoval její mluvčí Jan Daněk.

Kriminalisté podle mluvčího zjistili, že požár založil jeden z nájemníků bytu, se kterým ten den pronajímatel ukončil kvůli jeho nevhodnému chování možnost ubytování. “Podle všeho se ale v noci do bytu vrátil a za použití hořlaviny založil oheň v předsíni, přestože věděl, že v bytě spí několik lidí, jedná se o šesté patro a lidé nebudou mít možnost úniku,” uvedl mluvčí. Událost se stala minulou neděli ve Vajdově ulici v Praze 10 brzy ráno. V době příjezdu záchranných složek stoupal z oken bytu černý dým a na balkoně stálo několik lidí, kteří volali o pomoc. Policisté vykopli dveře od bytu a snažili se dostat z bytu všechny lidi, v čemž jim pomohl jeden z hasičů za použití dýchací techniky, popsal Daněk. (Zdroj: ČTK)

Rychetský: Výroky o více vyšetřovacích verzích Vrbětic poškozuje Česko
Vrbětická výzva

Výroky prezidenta Miloše Zemana nebo ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) o více vyšetřovacích verzích výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích poškozují zájmy České republiky v Evropské unii a v NATO. V České televizi to dnes řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Zároveň řekl, že Rusko je zemí, která se nikdy nevzdá své minulosti, kdy ovládala střední Evropu. Vždy bude podle Rychetského pro středoevropské země představovat reálnou hrozbu.

Rychetský poznamenal, že zpochybňování toho, že je pouze jedna vyšetřovací verze výbuchů, vůbec nechápe. Zapojení ruských agentů je podle něj už jasné a jasně se k němu vyjádřily orgány, které k tomu mají všechny informace. Dodal, že takové zpochybňování “přinejmenšním poškozuje zájmy České republiky” v Evropské unii nebo NATO. “Škodí nám to,” dodal. (Zdroj: ČTK)

Policie na Litoměřicku řeší krádež řepky, v Rovném někdo sklidil cizí pole
repka olejka

Krádež řepky vyšetřují policisté na Litoměřicku. V katastru obce Rovné někdo sklidil cizí pole. Majitel v sobotu ráno zjistil, že přišel o řepku zhruba ze sedmi hektarů. Škodu vyčíslil na 350.000 korun. ČTK o tom dnes informovala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Vyšetřovatelé teď žádají případné svědky, kteří v době od středy 19. května do soboty 22. května viděli cokoliv podezřelého, aby poskytli informace na tel. 974 444 700 nebo na bezplatnou linku 158.

Podobné krádeže nejsou podle policistů úplně běžné, i když před několika lety vyšetřovali třeba na Moravě podobnou krádež kukuřice. Zloději tehdy sklidili pole o rozloze 12 hektarů a majiteli způsobili škodu téměř 900.000 korun. Na Litoměřicku před několika lety někdo sklidil pole hrachu, častější jsou ale krádeže zeleniny, hlavně česneku. (Zdroj: ČTK)

Rychetský: Výroky Benešové jsou nepřijatelné, justice se ale ubrání
Vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského k výrokům předsedy vlády Andreje Babiše

Výroky ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) směrem k představitelům justice jsou nepřijatelné, justice se ale ubrání. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský. Ocenil veřejnou podporu justice. Benešová v reakci na jeho slova uvedla, že Rychetský vstupuje aktivně do politiky, předjímá rozhodnutí ÚS i Nejvyššího správního soudu (NSS) a mění své názory na volební zákon.

“Podpora justice je něco, před čím smekám, to je ohromná věc. V málokteré zemi v historii se stane, že by lidé demonstrovali za soudy, za soudní moc,” připomněl Rychetský demonstraci s několikatisícovou účastí z uplynulého týdne. “Jako ministryně spravedlnosti se (Benešová) dopouští nepřijatelných výroků na justici. Ale ještě je druhá skrytá oblast – kromě Ústavního soudu je celá soudní soustava rozpočtově navázána na ministerstvo spravedlnosti. Byl bych velmi nerad, kdyby se konflikt nebo zášť vůči naší české soudní soustavě projevila dokonce v oblasti personální nebo rozpočtové politiky,” řekl Rychetský. Jako jeden z nepřijatelných výroků Benešové zmínil třeba její reakci na verdikt Ústavního soud, který osm měsíců před volbami do Poslanecké sněmovny zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. (Zdroj: ČTK)

Maláčová navrhne zvýšení důchodů až o 300 Kč nad zákonnou valorizaci
Maláčová ČSSD

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhne zvýšení důchodů o 200 až 300 korun nad zákonnou valorizaci. Řekla to dnes v pořadu Partie na televizi Prima. Zvýšení minimální mzdy podle ní není nyní na stole, bude se řešit v srpnu. Jakékoliv zvýšení důchodů nad zákonnou valorizaci je nerealistické a populistické, reagoval ekonom KPMG Mojmír Hampl.

“Jsem zastáncem toho, přidat všem důchodcům stejnou částku měsíčně,” odpověděla Maláčová na dotaz, zda chystá na podzim dodatečný bonus pro penzisty, jako tomu bylo loni na podzim. Neví ale, co navrhne koaliční partner (ANO). Hampl se s ohledem na veřejné finance obává toho, že přijde zvýšení penzí nad zákonnou valorizaci i mimořádný bonus. (Zdroj: ČTK)

V pondělí otevře část jednosálových kin, multiplexy zůstanou zavřené
Multikińa, kina,

Možnosti pondělního otevření kin využije část jednosálových kin. Promítnou filmy, jejichž premiéra musela být odložena nebo se v kinech objevily jen krátce. Kina jsou zavřená od loňského 12. října. Jejich znovuotevření nevyužije síť multikin Cinestar, Cinema City ani Premiere Cinemas. Multiplexy, které vykázaly kvůli uzavření z důvodu pandemie koronaviru stamilionové ztráty, nechtějí otevírat bez možnosti prodávat občerstvení.

“Z dlouhodobých průzkumů vyplývá, že pokud se nemůže konzumovat, polovina lidí do kina nepřijde,” sdělil ČTK ředitel sítě multikin Cinestar Jan Bradáč. (Zdroj: ČTK)

V sobotu testy odhalily nejméně nakažených covidem od konce srpna
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Epidemie v Česku dál slábne, v sobotu laboratoře v celé zemi odhalily 334 nově nakažených koronavirem, je to nejméně za první víkendový den od konce srpna. V mezitýdenním srovnání je nárůst případů onemocnění covid-19 zhruba o 260 nižší. Dál se snižuje také incidenční číslo, za posledních sedm dnů připadá 47 případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel, předchozí den to bylo 50. Z regionů je na tom nejhůře Zlínský kraj s 69 případy na 100.000 obyvatel za poslední týden, naopak nejlépe Karlovarský kraj s 15 nakaženými. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V sobotu zdravotníci aplikovali 40.394 dávek vakcíny proti covidu, což je dosavadní sobotní rekord, o týden dříve naočkovali asi o 6800 lidí méně. Od začátku vakcinace koncem loňského prosince podali zdravotníci v Česku téměř 4,627 milionu dávek. Z neděle na pondělí se otevře registrace na očkování proti covidu pro lidi mezi 35 a 39 lety. Od půlnoci z úterý na středu se budou moci k očkování přihlásit i lidé od 30 do 34 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že od června už se budou moci k vakcinaci registrovat všichni zájemci. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře