Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 13. 4. 2021

Arenberger: Malý záchyt pozitivních testů ve školách jsme očekávali
Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru ve školách, kde se děti v pondělí poprvé testovaly, bude malý. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně. Uvedl také, že prověřuje možnosti testování dětí přesnější PCR metodou zpracovanou v laboratoři místo antigenních testů přímo ve školách.

“My jsme očekávali, že ten záchyt není velký. Je to vlastně srovnatelné s tím, co známe i z běžného testování antigenními testy u zdravé populace,” řekl ministr. Podle něj jde o průřez běžnou populací, kde se vlastně neočekávají nemocní. Je to podle něj rozdíl proti testům lidí s příznaky od lékaře nebo po kontaktu s nakaženým od hygieniků. “Máme výsledky jenom z prvního dne, kde se nějaké zásadní závěry dělat nedají z hlediska statistického,” dodal ministr. Znovu se děti budou testovat ve středu či ve čtvrtek. (Zdroj: ČTK)

KDU-ČSL chce opět jednat o zřízení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě
Ekologicka katastrofa na Becve

Sněmovna by o zřízení vyšetřovací komise k ekologické havárii na řece Bečvě měla znovu rozhodovat ve středu odpoledne. Rozhodla o tom dnes na návrh KDU-ČSL při schvalování programu své dubnové schůze. Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli tomu, že původce otravy Bečvy kyanidem není ani po více než půl roce vyšetřování znám. Znalec Jiří Klicpera, který má vypracovat pro policii posudek, opakovaně požádal o delší lhůtu.

“Chceme, aby bylo hlasování o zřízení vyšetřovací komise k ekologické havárii na řece Bečvě. Stále je to pro nás velmi důležité téma,” řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle něj politici nemají žádné informace o tom, jakým způsobem vyšetřování pokračuje. Není však jisté, zda Sněmovna vznik komise schválí. V březnu se proti jejímu ustavení stavěli kromě vládních ANO a ČSSD také komunisté, kteří vládu podporovali. (Zdroj: ČTK)

Zakázka na nákup testů do škol byla podle komise v rozporu se zákonem

Zakázka na nákup antigenních testů pro žáky a studenty byla podle senátní komise provedená vládou v rozporu s požadavky zákona o finanční kontrole ve veřejné správě. Senát by měl podle dnešního návrhu komise mimo jiné konstatovat, že vláda si objednala o jeden milion testů více, než kolik jich bude mezi žáky a studenty distribuováno. Horní komora se bude návrhem zabývat zřejmě koncem dubna.

První zásilka antigenních testů pro samotestování žáků ve školách dorazila do Česka

Dodávku 3,6 milionu testů do škol vyhrála společnost Tardigrad International Consulting. Stát má za jejich dodání zaplatit dohromady čtvrt miliardy korun. 

Vláda podle komise nerespektovala doporučení odborníků pro dodávky neinvazivních testů. Omezila okruh oslovených výrobců a dodavatelů, což mohlo mít negativní dopad na cenu dodávky, uvedla komise. Kritizovala rovněž prominutí daně z přidané hodnoty u dovozu zboží. “Pokud by uvedená neodůvodněná omezení neexistovala, mohlo dojít k úspoře více než 30 milionů korun,” konstatovala komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků. Senát by měl podle ní vyzvat vládu, aby v budoucnu postupovala při pořizování obdobných dodávek v souladu se zákonem. (Zdroj: ČTK)

Návrh: Lidé na kurzarbeitu by měli aspoň 80 procent výdělku, 80 pct by dal stát
kurzarbeit

Pracovníkům na kurzarbeitu by měla firma za neodpracovanou dobu platit nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by jí poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by doma mohli zůstat jeden až čtyři dny v týdnu, a to nejvýš rok. Kurzarbeit by při ohrožení zaměstnanosti spustila vláda po projednání v tripartitě. V nařízení by stanovila přesné podmínky. Vyplývá to z kompromisního koaličního návrhu, který dostala Sněmovna. Odbory a zaměstnavatelé tuto verzi podpořili.

Podle nové předlohy by zaměstnavatel pracovníkovi za neodpracovaný čas platil nejméně 80 procent jeho průměrného výdělku. Stát by z toho uhradil 80 procent i se sociálními a zdravotními odvody, nejvýš ale do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy za první tři čtvrtletí předchozího roku. Podle podkladů k návrhu by se podpora vyřizovala stejně jako dosavadní příspěvky na mzdy z programu Antivirus. Peníze od státu by ale podnik nemusel dostávat až po vyplacení výdělků. (Zdroj: ČTK)

Politologové kritizují Hamáčka za okolnosti výměny ministra zahraničí
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Politologové kritizují předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka za okolnosti výměny ministra zahraničí. Jeho konání, kdy nemá předjednanou náhradu za odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD), označují za nelogické a za amatérismus. Řekli to dnes ČTK.

Politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze označil počínání Hamáčka po znovuzvolení předsedou ČSSD za neprůhledné a nesrozumitelné. Měl by se podle něj snažit sociální demokracii udržet co nejvíce jednotnou, protože se jí ve volbách může hodit každý hlas, který kterýkoli člen může sehnat. A když se vydal cestou rázných personálních kroků, měl by mít celou záležitost dopředu předjednanou. (Zdroj: ČTK)

KSČM vypověděla dohodu o toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD
KSČM

KSČM vypověděla dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD. Novinářům ve Sněmovně to dnes řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Oznámil to premiérovi Andreji Babišovi (ANO). KSČM v hnutí ANO podle Filipa ztratila důvěru. Toleranční dohodu uzavřely hnutí ANO a KSČM před třemi lety. Babišovo vyjádření ČTK shání.

Pokud by opoziční strany vyvolaly ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, poslanecký klub KSČM by hlasoval pro, dodal Filip. Komunisté to sami iniciovat nebudou. Komunisté podle něj budou ve Sněmovně dál postupovat podle vlastního politického programu. “Budeme hlasovat podle toho, co je předloženo, nikoli podle toho, kdo to předložil. Znamená to, že návrhy, které budou v souladu s naším politickým programem, budeme podporovat, ať je předloží hnutí ANO, nebo jiná politická strana,” doplnil. (Zdroj: ČTK)

Část opozice neprosadila další odklad schvalování zákona k Dukovanům
Zahájeno detailní bezpečnostní posouzení uchazečů o dodávku nového jaderného bloku v Dukovanech. ČEZ získal povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech

Části opozice se nepodařilo vyřadit z nynější schůze Sněmovny další schvalování zákona k výstavbě nového bloku Jaderné elektrárny sporného Dukovany. Návrh Heleny Langšádlové (TOP 09) podpořený Janem Bartoškem (KDU-ČSL) nezískal při dnešním projednání změn programu dostatek hlasů. Bartošek pak neprosadil přesun předlohy až na závěr bloku zákonů, které by mohla dolní komora na schůzi schvalovat. Finální debata o zákonu k Dukovanům by tak mohla pokračovat v pátek, případně příští týden.

Část opozice chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby. Její kritiku vyvolalo koncem března oznámení ministerstva průmyslu, podle kterého Česko sice neosloví čínskou společnost CGN, ale nadále počítá i s ruským Rosatomem. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči – vedle Rosatomu francouzská EdF, jihokorejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse. Výběrové řízení by ale měla vypsat až příští vláda. (Zdroj: ČTK)

Muž našel v Brně na procházce zřejmě plně funkční granát
funkcni granat

Muž v Brně-Řečkovicích našel v neděli na procházce pravděpodobně plně funkční ruční granát. Nález odvezl pyrotechnik. Případ si převzala policie. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Muž si všiml předmětu v trávě, z dálky mu podle mluvčího připomínal tenisový míček. Když jej vyšlapaná cesta dovedla blíž, uvědomil si, že by mohlo jít o granát.

“Na tísňové lince 156 slíbil, že v bezpečné vzdálenosti počká na příjezd hlídky a ke zbrani ji navede,” uvedl mluvčí. Strážníci následně vyrazili do určené ulice Terezy Novákové, konkrétně za bývalý kasárenský objekt. “Na louce hned u pěšiny skutečně uviděli velmi zachovalý a pravděpodobně plně funkční ruční granát. Potvrdil to i přivolaný policejní pyrotechnik,” uvedl Ghanem. (Zdroj: ČTK)

Několik stovek praktiků nedostalo pro pacienty žádnou vakcínu proti covidu
Zájem o očkování roste, vakcínu chce více než polovina lidí Pfizer vakcína koronavirus Covid-19

Několik stovek praktických lékařů zatím nedostalo pro své pacienty žádnou vakcínu proti covidu-19. Novinářům to dnes řekl Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. Praktici mohou své pacienty registrovat k očkování od začátku března. Podle nich distribuce vakcín v prvních týdnech drhla a dosud je rozdělení očkovacích látek mezi ordinace a očkovací centra nerovnoměrné.

Praktičtí lékaři kritizují, že očkovací místa vznikají i v malých městech, která mají třeba 3000 obyvatel. Zmínili například centra, která vznikla v Jevíčku na Svitavsku nebo středočeských Dobřichovicích. Tam by podle Šonky dokázaly očkování zajistit ordinace praktických lékařů. Lékaři upozorňují na to, že očkování u nich je pro stát levnější. Centra i lékaři sice od pojišťoven dostávají za očkování stejné peníze, centra ale pobírají navíc denní paušál a jejich zřízení také něco stojí. (Zdroj: ČTK)

Hamáček zkolaboval
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček zkolaboval. “Mám za sebou drobný kolaps,” řekl Blesk Zprávám. V péči lékařů ale není. Kvůli indispozici nebude dnes odpoledne ve Sněmovně. ČTK v SMS napsal, že večerní grémium ČSSD zkusí zvládnout on-line.

Blesk uvedl, že Hamáček před několika týdny podstoupil operační zákrok horních cest dýchacích. Dnešní drobný kolaps Hamáček připisuje tlaku. “Už toho bylo moc,” odpověděl Blesku na dotaz, co přesně se přihodilo. (Zdroj: ČTK)

Opozice chce slyšet informace o vládní protikoronavirové strategii
Sněmovna, poslanci, parlament,

Opoziční politici upozorňují na zmatek ve vládní komunikaci o protikoronavirových opatřeních. Strategii vlády chtějí řešit na plénu Sněmovny. KDU-ČSL chce také upravit systém testování ve školách, lidovci i občanští demokraté požadují rovněž fungování dětských skupin a lesních školek. Zástupci stran to dnes řekli na tiskových konferencích před schůzí Sněmovny.

Občanští demokraté apelovali na to, že je třeba řešit dopady epidemie a opatření na fyzické i psychické zdraví školáků. Epidemická situace podle ODS umožňuje širší rozvolnění v oblasti školství, možné je povolit i organizované sportování pro děti. “Pusťme děti na hřiště a vraťme dětem dětství, to budou věci, o které budeme intenzivně usilovat,” shrnul návrhy předseda ODS Petr Fiala. (Zdroj: ČTK)

Nabídka Ruska byla 300.000 dávek Sputniku hned, dalších 150.000 každý měsíc
vakcína sputnik v, očkování ,covid-19,

Nabídka Ruska byla podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) na nákup 300.000 dávek vakcíny Sputnik V okamžitě a každý měsíc pak dalších 150.000 dávek. Řekl to dnes Radiožurnálu. Nemá informace o tom, že by tato několik týdnů stará nabídka už neplatila. Arenberger minulý týden v čele úřadu vystřídal Jana Blatného (za ANO). Toho prezident Miloš Zeman kritizoval za odmítání očkovat touto ruskou vakcínou, která zatím nemá schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), v ČR.

Arenberger také připomněl, že každá vakcína, kterou by se v Česku očkovalo, musí splnit určité náležitosti jako jsou klinická data o účinnosti a bezpečnosti nebo prokázat správnou výrobní praxi. “Musíme vědět, v jakém závodě je to vyráběno a jestli splňuje všechny parametry, které předepisuje Evropská unie. My zatím tohleto od Sputniku nemáme,” dodal. (Zdroj: ČTK)

Chcípl PES vyzval restaurace a služby, ať se stanou politickými buňkami
Chcípl PES

Vedení politického hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES vyzvalo restaurace a provozovny, aby otevřely jako politické buňky. Na dveře vyvěsí oznámení a lidé se při příchodu budou zapisovat do prezenční listiny. Hnutí rovněž podá žalobu na některé části pandemického zákona a rozhodnutí vlády. Novinářům to řekli předseda hnutí Jakub Olbert a místopředseda Jiří Janeček. Hnutí také oznámilo, že bude pořádat další protestní akce.

V praxi by to fungovalo tak, že by si provozovna na dveře dala označení politické buňky. Každý, kdo by přišel, by podepsal prezenční listinu a stal se tak účastníkem politického setkání. “Nedokážeme si představit, že by vláda a policie zasahovala proti politickým buňkám. Jakýkoliv zásah by byl nezákonný. Ostatní strany včetně parlamentních se také mohou věnovat své politické práci. V případě, že bychom se v těchto buňkách nemohli scházet, budeme to považovat za diskriminaci,” řekl Janeček. (Zdroj: ČTK)

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů
Jihoafrická mutace, koronavirus, covid-19, pandemie,

Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí, úmrtí ale v posledních dnech přibývá pomaleji než dřív. Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pondělí 3843, nejméně za pracovní den od 30.listopadu. Počet hospitalizovaných s covidem-19 mírně stoupl nad 5300. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Poslední tisícovka zemřelých s covidem-19 přibyla za deset dní, v předchozí době nárůst počtu úmrtí o tisíc trval i méně než týden. V posledních čtyřech dnech zemřelo s nákazou méně méně než 100 lidí denně. Před tím byl počet úmrtí za den pod stovkou naposledy 20. prosince, v březnu se opakovaně dostával nad 200. (Zdroj: ČTK)

Hasiči začali ze skladu v Opočínku rozvážet miliony roušek pro školy
MPSV zajistí distribuci 7,5 milionu roušek pro lidi v nouzi

Hasiči začali ze skladu v Opočínku v Pardubickém kraji rozvážet na základě vládního usnesení do všech krajů 12,639.350 roušek ze zásob Správy státních hmotných rezerv. Jsou určené pro školy. Do regionů by měly dorazit dnes, dál jejich distribuci zajišťují krajské úřady, řekla ČTK Hasičského záchranného sboru (HZS) Nicole Studená.

Pro rozvoz hasiči nasadili šest vozů Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR a 15 vozidel Záchranného útvaru HZS ČR. “V každém kraji máme určené kontaktní místo, může být na krajském úřadu nebo třeba v sokolovně či ve škole,” uvedla Studená.Hejtmanství musejí zajistit další distribuci do škol. Podle Studené mohou požádat krajské profesionální hasiče, ale mohou využít i vlastní organizace nebo pomoc dobrovolných hasičů. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře