Sněmovní zahraniční výbor doporučil schválit korespondenční volbu beze změn

Sněmovní zahraniční výbor doporučil schválit korespondenční volbu beze změn.

Sněmovní zahraniční výbor doporučil schválit beze změn koaliční návrh na zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Podpořilo jej dnes 11 ze 14 přítomných členů výboru. Případné úpravy návrhu by mohly vzejít z jednání koalice s opozicí. Podle předsedy poslanců ODS Marka Bendy by dojednávané změny parametrů měly směřovat pouze k tomu, aby hlasování poštou a jeho výsledky nemohly být zpochybněny.
Sněmovní zahraniční výbor doporučil schválit korespondenční volbu beze změn

“Hlavním cílem je zajistit, aby volby nebyly zpochybňovány. Snažíme se najít parametry, které by mohly vést k větší důvěře. Jsme relativně blízko,” uvedl Benda. Konkrétnější být nechtěl. Úpravy by podle něj mohly být předloženy při jednání sněmovního ústavně-právního výboru, který se volební novelou ještě bude zabývat.

Schválení novely beze změn navrhl předseda podvýboru pro krajany Roman Bělor (STAN) s tím, že to doporučil i jeho parlamentní orgán. Proti schválení novely ve výboru hlasovali pouze Jiří Kobza (SPD) a Michal Ratiborský (ANO), jeho stranický kolega Karel Rais se zdržel.

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Úvodní lednové projednávání návrhu Sněmovnou trvalo šest dní kvůli obstrukcím opozice, podle níž hlasování poštou nezaručuje dodržení ústavních požadavků na tajnost a osobní hlasování, což vládní tábor odmítal.

Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v příštích řádných volbách do Sněmovny v roce 2025. Opoziční poslanci kvůli tomu obviňovali koalici z účelové snahy získat nové voliče. Zástupci vládního tábora zase opozičním hnutím vzkazovali, že se mají snažit zapůsobit na voliče v zahraničí tak, aby u nich byla úspěšnější.

Při posledních sněmovních volbách mohlo v zahraničí vybírat poslance asi 18.800 Čechů, hlas odevzdalo zhruba 13.200 z nich a zhruba čtyři pětiny z nich hlasovaly pro strany současné koalice. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) může v zahraničí volit v českých volbách kolem 600.000 lidí. Předkladatelé v důvodové zprávě novely píšou, že jejich zájem o hlasování poštou nelze předem odhadnout, čekají ale nárůst počtu voličů hlasujících ze zahraničí. Podle ústavních právníků Jana Kysely a Zdeňka Koudelky korespondenční volbu nevyužijí stovky tisíc Čechů pobývajících v zahraničí, ale jen desítky tisíc.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře