Sněmovna schválila korespondenční volby 

Sněmovní zahraniční výbor doporučil schválit korespondenční volbu beze změn.

Sněmovní zahraniční výbor doporučil schválit beze změn koaliční návrh na zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Podpořilo jej dnes 11 ze 14 přítomných členů výboru. Případné úpravy návrhu by mohly vzejít z jednání koalice s opozicí. Podle předsedy poslanců ODS Marka Bendy by dojednávané změny parametrů měly směřovat pouze k tomu, aby hlasování poštou a jeho výsledky nemohly být zpochybněny.
Sněmovní zahraniční výbor doporučil schválit korespondenční volbu beze změn

“Hlavním cílem je zajistit, aby volby nebyly zpochybňovány. Snažíme se najít parametry, které by mohly vést k větší důvěře. Jsme relativně blízko,” uvedl Benda. Konkrétnější být nechtěl. Úpravy by podle něj mohly být předloženy při jednání sněmovního ústavně-právního výboru, který se volební novelou ještě bude zabývat.

Schválení novely beze změn navrhl předseda podvýboru pro krajany Roman Bělor (STAN) s tím, že to doporučil i jeho parlamentní orgán. Proti schválení novely ve výboru hlasovali pouze Jiří Kobza (SPD) a Michal Ratiborský (ANO), jeho stranický kolega Karel Rais se zdržel.

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Úvodní lednové projednávání návrhu Sněmovnou trvalo šest dní kvůli obstrukcím opozice, podle níž hlasování poštou nezaručuje dodržení ústavních požadavků na tajnost a osobní hlasování, což vládní tábor odmítal.

Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v příštích řádných volbách do Sněmovny v roce 2025. Opoziční poslanci kvůli tomu obviňovali koalici z účelové snahy získat nové voliče. Zástupci vládního tábora zase opozičním hnutím vzkazovali, že se mají snažit zapůsobit na voliče v zahraničí tak, aby u nich byla úspěšnější.

Při posledních sněmovních volbách mohlo v zahraničí vybírat poslance asi 18.800 Čechů, hlas odevzdalo zhruba 13.200 z nich a zhruba čtyři pětiny z nich hlasovaly pro strany současné koalice. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) může v zahraničí volit v českých volbách kolem 600.000 lidí. Předkladatelé v důvodové zprávě novely píšou, že jejich zájem o hlasování poštou nelze předem odhadnout, čekají ale nárůst počtu voličů hlasujících ze zahraničí. Podle ústavních právníků Jana Kysely a Zdeňka Koudelky korespondenční volbu nevyužijí stovky tisíc Čechů pobývajících v zahraničí, ale jen desítky tisíc.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře