krimi zprávy, policie, zprávy čr, kriminalita, dopravní nehody, zprávy z čr
Obviněných v kauze nemocničních zakázek v Ústeckém kraji a Jihlavě může přibýt – Po vyhodnocení telefonních i prostorových odposlechů v kauze možné manipulace nemocničních zakázek mohou být obviněni další podnikatelé, řekl dnes ČTK advokát Radek Ondruš.

V případu spojeném s nemocnicemi v Ústeckém kraji a Nemocnicí Jihlava zastupuje jednoho podnikatele, který se policii přiznal. Podle Ondruše pomohl bez profitu zprostředkovat jednu zakázku pro ústeckou nemocnici, teď usiluje o dohodu o vině a trestu.

“Může tam spadnout ještě spousta podnikatelů, kteří se na tom podíleli, tohle je začátek. Měli to (policie), jak uvedli, rozpracované od roku 2022 a můj (klient) se tam objevil před půl rokem. Takže kolik dalších firem, kolik dalších zakázek (tam figuruje), bude teď otázkou, co budou vypovídat ti jiní,” řek Ondruš, jehož klient je stíhaný na svobodě.

Policie obvinila deset lidí, pět z nich včetně Lukáše Veleva, který byl do čtvrtka v čele jihlavské nemocnice, je ve vazbě. Vzhledem k důvodům vazby v ní podle Ondruše mohou být déle než tři měsíce. “Takže (vyšetřovatelé) počítají s tím, že se to může rozkrývat dál a dál. Jde o to, jestli začnou vypovídat ředitelé nemocnic. A pak je otázka, kdo byli organizátoři, dávali to dohromady. Ten okruh zatím nemusí být uzavřený,” řekl Ondruš.

Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu Evropské unie při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí milion eur, tedy asi 25 milionů Kč. Vyšetřování ale pokračuje a škoda může být podstatně vyšší, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce. Úřad se případu ujal, protože dodávka části lékařského vybavení pro nemocnice byla spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci programu „Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy“ (REACT-EU).

Zdroj: ČTK

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře