Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 8. 6. 2021

Testování na koronavirus ve firmách nebude od července povinné
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Od 1. července nebude povinné pravidelné testování na koronavirus v zaměstnání ani u živnostníků, rozhodla v pondělí vláda. Testy nebudou potřeba ani ve školách, což se může týkat třeba letních termínů zkoušek na univerzitách. Ode dneška se také podle rozhodnutí kabinetu zmírnily podmínky pro návštěvy zdravotnických zařízení a zařízení sociální péče. ČTK o změnách v mimořádných opatřeních ministerstva zdravotnictví informovala jeho mluvčí Gabriela Štěpanyová.

“S účinností od 1. července 2021 se také ruší všechna povinná pravidelná testování v zaměstnání, u osob samostatně výdělečně činných a ve školách,” uvedlo ministerstvo. Vláda postupně rozvolňuje opatření proti šíření nákazy spolu s tím, jak epidemie koronaviru ustupuje. (Zdroj: ČTK)

V pondělí v ČR přibylo 386 nakažených, o čtvrtinu méně než před týdnem
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 386 případů koronaviru, o čtvrtinu méně než před týdnem a za první den v týdnu nejméně od loňského 31. srpna. Dál klesá také takzvané incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden méně než 21 nakažených. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Od prvních případů koronaviru loni v březnu se nákaza dosud v Česku prokázala u víc než 1,66 milionu lidí, s covidem-19 dosud zemřelo 30.193 nemocných. Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se ve čtvrté vlně epidemie v Česku dostaly téměř na 17.000. Podobně ubývá úmrtí s covidem-19. V březnu s nemocí za den zemřelo až kolem dvou stovek lidí, od předminulého pátku se denní počet úmrtí drží pod deseti. (Zdroj: ČTK)

Česko dostalo dopis od EU s reakcí na vyjádření k auditu o Babišovi
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Česko dostalo dopis od Evropské komise s reakcí na dřívější vyjádření ministerstva pro místní rozvoj (MMR) k auditu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Serveru iROZHLAS.cz to řekl mluvčí MMR Vilém Frček. Obsah dopisu zatím nechtěl upřesnit. Česko počká na překlad dopisu, poté má dva měsíce na odpověď. 

Evropská komise, vrcholný orgán Evropské unie, zveřejnila v dubnu závěrečnou zprávu auditu, podle které je Babiš ve střetu zájmů, protože ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Babiš to dlouhodobě popírá. Závěry auditu už může Česko napadnout jen u soudu. “Ve svém dopise se auditoři Evropské komise vyjadřují k několika stále otevřeným zjištěním v rámci auditního řízení a opět žádají o důvěrné zacházení s informacemi týkajícími se neuzavřených zjištění,” řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí MMR. Ministerstvo podle něj počká na českou verzi dopisu. “Po jejím obdržení bude mít česká strana lhůtu dva měsíce na reakci,” doplnil. (Zdroj: ČTK)

Policie navrhla obžalovat šéfa webu Vlastenecké noviny kvůli rasistickému článku
Vlastenecké Noviny,

Ostravští policisté navrhli státnímu zástupci, aby obžaloval šéfredaktora webu Vlastenecké noviny Radka Veličku. Ten žádosti vyhověl, upozornil iRozhlas. Velička byl obviněn v souvislosti s rasistickým článkem zveřejněným po loňském tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku. Na posun dnes upozornila Česká televize. ČTK podání návrhu potvrdila mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí.

Obviněný dvaačtyřicetiletý muž ve svém textu uváděl, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal jako o škodné a parazitech. Článek se objevil na serveru Vlastenecké noviny den po požáru. Ačkoli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) již dříve řekl, že zemřelí a pachatel nebyli příslušníky menšin, server psal o zemřelých jako o cikánech. “Kriminalisté ukončili vyšetřování s návrhem na podání obžaloby na jednu fyzickou a jednu právnickou osobu v souvislosti se zveřejněním rasistických článků ve Vlasteneckých novinách. Za uvedené jednání hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,” řekla Jiroušková. Okresní státní zástupce v Ostravě Ladislav Hradil ČTK potvrdil informaci iRozhlasu, že obžaloba už byla podána. “Hlavní líčení ale ještě nebylo nařízeno,” řekl. (Zdroj: ČTK)

Seznam Zprávy: O dotaci pro Mynářovu firmu se zajímá i evropský úřad OLAF
Kancler Mynar

Případem šestimilionové dotace pro firmu hradního kancléře Vratislava Mynáře se zabývá Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Serveru Seznam Zprávy to řekl tiskový atašé zastoupení Evropské komise v Česku Martin Svášek. Informaci podal jako vysvětlení, proč se jeho úřad nemůže ke kauze vyjadřovat. Přidělení podpory, kterou Mynářova firma v roce 2011 dostala na přestavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, už několik měsíců vyšetřují české úřady. V únoru policie Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů EU. Mynář odmítá, že spáchal trestný čin, své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.

“V této věci probíhá policejní vyšetřování i šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům,“ řekl Svášek. Kirill Gelmi z tiskového oddělení OLAF serveru sdělil, že se obecně nevyjadřují k případům, které úřad prošetřuje. Mynář na dotazy serveru nereagoval. (Zdroj: ČTK)

Na táborech má být testování na covid každý týden, organizátoři žádají změnu
Detske tabory testovani na covid

Účastníci letních táborů, které trvají déle než týden, se budou muset každých sedm dní testovat na covid-19. Před odjezdem na akci pro ně budou platit stejné podmínky jako jinde. Budou se muset prokázat negativním testem, potvrzením o nemoci či o očkování. Vyplývá to z opatření ministerstva zdravotnictví, které v pondělí schválila vláda.

Pořadatelé táborů s opakovaným testováním na akcích nesouhlasí, podle nich to výrazně zkomplikuje organizaci. Žádají proto ministerstvo zdravotnictví o změnu. ČTK to dnes řekla mluvčí České rady dětí a mládeže (ČRDM) Soňa Polak. Pořadatelé táborů sice uvítali, že podmínky pro vstup na akce jsou pro všechny typy aktivit sjednocené, ale s opakováním testování jednou za sedm dní nesouhlasí. Podle nich tuto věc dosud nikdo nezmiňoval. “Žádáme ministerstvo zdravotnictví o změnu pravidel pro tábory. Nevidíme důvod pro opakování testů na táborech každých sedm dnů,” shodli se ve svém vyjádření organizace sdružené v ČRDM, Asociaci dětské rekreace a Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže ČR. (Zdroj: ČTK)

Babiš s Cichanouskou hovořil o politické situaci, pomoci i Pratasevičovi
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Premiér Andrej Babiš (ANO) se odpoledne v Hrzánském paláci setkal s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Hovořili o politické situaci v Bělorusku, možné pomoci demokratické opozici či o osudu zadrženého novináře Ramana Prataseviče, uvedl na twitteru úřad vlády.

Babiš posléze na twitteru uvedl, že jej potěšila slova o tom, že ČR je velmi dobrým příkladem země, která Bělorusko podpořila konkrétními kroky, například pomocí přes humanitární program Medevac. Zdravotně-humanitární program koordinovaný ministerstvem vnitra dosud pomohl 89 perzekvovaným Bělorusům. “Ujistil jsem ji (Cichanouskou), že naši podporu v boji za svobodu a dodržování lidských práv bude mít vždy,” poznamenal premiér. (Zdroj: ČTK)

Iniciativa Sníh: Sjednocení podmínek pro testy na covid není moudré
Iniciativa Snih

Podle vědců z iniciativy Sníh není sjednocení podmínek pro prokazování bezinfekčnost negativním testem všech typů moudré, lidé mohou podvádět. Na dotaz ČTK to za iniciativu sdělil Daniel Novotný. Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který radí i ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), bude ochrana populace děravá.

Vojtěch v pondělí po jednání vlády uvedl, že pro všechny příležitosti, kdy je potřeba bezinfekčnost prokázat, se budou uznávat PCR, antigenní i samotesty včetně čestných prohlášení o absolvování testu ve škole či v zaměstnání. (Zdroj: ČTK)

Jiří Faltýnek u soudu v Brně odmítl, že by po něm někdy chtěli ovlivnění zakázky
Jiri Faltynek ANO soud Stoka korupce uplatky

 Jako svědek dnes vypovídal u Krajského soudu v Brně v případu údajné korupce na radnici části Brno-střed Jiří Faltýnek, syn šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Řekl, že po něm nikdy nikdo nechtěl ovlivnění žádné veřejné zakázky. Faltýnek působil v představenstvu brněnských tepláren, jeho jméno a jméno jeho otce zazněly v některých odposleších. Oba odmítli jakoukoliv spojitost s celou kauzou. Soud dnes odročil hlavní líčení na září.

Kvůli ovlivňování zakázek v kauze zvané Stoka stojí před soudem 11 lidí, včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly, a dvě firmy. Organizovaná skupina podle obžaloby ovlivňovala zadávání veřejných zakázek na radnici městské části a tamní správy nemovitostí a peníze k nim měly jít i z městských firem včetně tepláren. Faltýnek v představenstvu tepláren působil od konce roku 2014 zhruba rok, poté přešel do dozorčí rady společnosti, kde je řadový člen dosud. (Zdroj: ČTK)

ÚOOÚ: Zákon zavádějící covid pasy má nedostatky, ale může být schválen
covid pas

Návrh zákona zavádějící takzvané covid pasy pro cestování v EU, kterým by se měla ve středu zabývat Sněmovna, má některé procedurální nedostatky, ale není v rozporu s právem EU ani ústavním pořádkem ČR. Ve svém stanovisku k zákonu to uvedl Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Podle úřadu procedurální nedostatky nebrání tomu, aby byl návrh novely schválen jedním čtením.

Novelu zákona o ochraně veřejného zdraví vláda schválila na konci května a předložila ho Sněmovně. Předmětem zákona je stanovit právní rámec pro vydávání certifikátů, které by prokázaly, že je člověk očkován proti covidu-19, má platný test nebo nemoc prodělal. Kvůli tomu podle ÚOOÚ novela přizpůsobuje veřejnoprávní registry k snazší identifikaci žadatelů. Zavedení evropského dokladu pro usnadnění cestování mezi členskými státy se předpokládá od 1. července. (Zdroj: ČTK)

Hrad loni utratil z rozpočtu 654 milionů, dostal víc peněz kvůli covidu
Prezident Miloš Zeman

Kancelář prezidenta republiky loni vynaložila ze státního rozpočtu 654,4 milionu korun, což bylo proti schválenému rozpočtu o 235 milionů korun víc. Za navýšením rozpočtu stály hlavně dopady pandemie covidu. Správa Pražského hradu loni dostala navíc 215 milionů korun kvůli propadu příjmů z turismu, pronájmu a nižšího zájmu o konání společenských akcí. Další peníze navíc obdržela prezidentská kancelář na řešení kůrovcové kalamity v lánské oboře a na financování projektu Podpora biodiverzity a obnova krajinné struktury v Lánské oboře II.

Loňským hospodařením Kanceláře prezidenta republiky se dnes zabýval sněmovní rozpočtový výbor. Doporučil Sněmovně, aby čísla o loňském hospodaření Hradu schválila. Prezidentský kancléř Vratislav Mynář se z dnešního jednání řádně omluvil, informovala předsedkyně výboru Miloslava Vostrá (KSČM). Místo něj předstoupil před poslance jeho zástupce Petr Mužák. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře