Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 17. 6. 2021

V Česku padaly teplotní rekordy, bylo i přes 33 stupňů
Teplotni rekordy

Teploty v Česku se dnes dostaly nad tropických 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, kde naměřili 33,3 stupně. Rekord pro dnešní den padl na 105 z 261 stanic, které měří více než rok. Byla mezi nimi i trojice stanic s více než stoletou délkou záznamů. V pražském Klementinu, kde se měří teplota od roku 1775, maximum pro 17. červen odolalo o pouhou jednu desetinu stupně. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Teplotní rekord pro 17. červnový den byl dnes překonán na 40 procentech stanic měřících alespoň jeden rok. Byly mezi nimi i stanice v Teplicích, Přerově a na Milešovce, které zaznamenávají teploty více než 100 let. (Zdroj: ČTK)

Na přírodních koupalištích je až na výjimky čistá voda
prirodni koupaliste

V současných tropických dnech čím dál víc lidí vyhledává přírodní koupání v přehradách, rybnících či jezerech. Ve většině těch, které pravidelně kontrolují hygienici, je voda momentálně čistá, vhodná ke koupání. Jen výjimečně má mírně horší vlastnosti, lidem ale po koupání nehrozí zdravotní problémy. Na některých místech, která od návštěvníků vyžadují prokázaní bezinfekčnosti v souvislosti s nemocí covid-19, pociťují provozovatelé oproti minulosti menší zájem veřejnosti.

Kvalita vody podle hygieniků odpovídá předchozím letům a začátku sezony. Mohla by se zhoršit, pokud by vedra trvala déle. V létě dělají problémy také náhlé lijáky, které do vodních ploch mohou spláchnout případné znečištění z okolí. (Zdroj: ČTK)

Adam Vojtěch: Ministerstvo prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření
Adam Vojtěch, ANO

Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření. Při dnešních sněmovních interpelacích to řekl ministr Adam Vojtěch (ANO) . Ministerstvo naopak podle Vojtěcha vyhrálo 65 sporů, dalších 35 řízení soudy zastavily.

“Statisticky není to tak, že by většinu sporů ministerstvo prohrálo,” uvedl Vojtěch. Ministr také řekl, že zadal vnitřní prověrku, která by měla ukázat, kdo konkrétně na ministerstvu o opatřeních rozhodoval a jak se posuzovala i z hlediska zákonnosti. “Na základě toho budu moci vyhodnotit reálnou odpovědnost za přípravu těch daných mimořádných opatření,” podotkl. Na zákonnost vydávaných restrikcí se Vojtěcha ptaly Karla Maříková (SPD) a Věra Kovářová (STAN). Ministr uvedl, že soudy nyní rozhodují přísněji než v minulosti. Jako příklad uvedl rozdílné verdikty týkající se pravomoci ministerstva zavírat školy. (Zdroj: ČTK)

Specialisté operovali v Ústí zelený zákal jako první v Česku novou technikou
zeleny zakal

Specialisté z oční kliniky v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem operovali pacienty se zeleným zákalem jako první v Česku novou metodou. Jde o minimálně invazivní zákrok. Novou metodu poprvé lékaři vyzkoušeli 16. června, uvedla dnes v tiskové zprávě společnost Krajská zdravotní (KZ), pod kterou ústecká nemocnice spadá.

“Jednalo se o nový typ mikroimplantátu IStent, který se zavádí po otevření přední komory oka 1,8milimetrovým rohovkovým řezem do místa trámčiny komorového úhlu. Vytváří zde přemostění neboli mikro bypass oblasti, kde je odtoku nitrooční tekutiny z oka kladen největší odpor,” popsala zákrok přednostka kliniky a vedoucí operačního týmu Ivana Liehneová. V praxi se podle ní využívá zavedení dvou mikroimplantátů. (Zdroj: ČTK)

MZV spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací
Informacni web

Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro vstup do 14 vybraných dovolenkových destinací či návratu do České republiky. Portál na tiskové konferenci k zahájení letošní turistické sezony představil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Web obsahuje informace o Bulharsku, Egyptu, Chorvatsku, Itálii, Německu, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Řecku, Slovensku, Slovinsku, Španělsku, Tunisku a Turecku.

Na webu jsou také informace o podmínkách a protikoronavirových opatřeních v turistické destinaci, o postupu při nákaze covidem-19 nebo užitečné kontakty. Ministerstvo také posílilo call centrum určené pro dotazy ohledně cestování. Lidé mohou volat na číslo 222 264 222. (Zdroj: ČTK)

V Ústeckém kraji se potvrdila delta mutace u 12 osob z Děčínska
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

V Ústeckém kraji se potvrdila delta mutace koronaviru. ČTK a Českému rozhlasu to po dnešním zasedání krizového štábu řekl hejtman Jan Schiller (ANO). Případy mutace označované dříve jako indická spolu údajně nesouvisejí. Epidemická situace je jinak v kraji klidná, pacienti s covidem jsou už jen v ústecké nemocnici. Zdravotní stav lidí s potvrzenou delta mutací je dobrý.

Ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková informovala, že v souvislosti s menším nárůstem případů, lze všechny vzorky posílat na sekvenování do Drážďan. “Bohužel obdrželi zprávu, že 12 vzorků od lidí z Děčínska je pozitivních v rámci indické mutace,” uvedl mluvčí kraje Martin Volf. “Případy spolu nesouvisí, jsou to často i náhodné výskyty, nesouvisí s cestovatelskou anamnézou,” dodal. “Nikdo z nich nemusel být hospitalizován, mají lehčí průběh nemoci,” řekla ČTK Šimůnková. (Zdroj: ČTK)

Spolky žádají nápravu škod po otrávené Bečvě podle zákona o ekologické újmě
Sněmovní vyšetřovací komise k případu Bečva. Vyjádření policejního prezidenta k případu „Bečva“

Organizace Arnika, Český rybářský svaz a spolek Vsetínské fórum dnes podaly k České inspekci životního prostředí (ČIŽP) žádost, aby v souvislosti s řešením nápravy škod po loňské ekologické havárie na Bečvě postupovala podle zákona o předcházení ekologické újmě. Sdružení si od žádosti slibují, že se tím zvýší tlak na hledání viníka, uvedl na tiskové konferenci Jindřich Petrlík z Arniky. Viník je zatím neznámý, policie se po obdržení znaleckého posudku případem stále zabývá.

Ekologickou havárii loni 20. září způsobily na Bečvě podle ČIŽP kyanidy. Policie už dříve uvedla, že otravu Bečvy prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli za něj hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti. (Zdroj: ČTK)

Ministři ČR a Polska: Cílem ohledně Turówa je dohoda, ne soud
Stát podá do konce února žalobu na Polsko kvůli těžbě na dole Turów

 Česko chce minimalizovat či zcela omezit negativní dopady těžby v polském hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic na české území. Týká se to reálných obav o ztrátu pitné vody, pokles podzemních vod, zvýšení hluku a prašnosti, popřípadě otřesů a sedání terénu zejména v Libereckém kraji, řekl po dnešním úvodním jednání s protějšky z polské vlády ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Cílem je dohoda, ne soud, shodli se s polským ministrem klimatu a životního prostředí Michalem Kurtykou.

České úřady se na unijní justici obrátily v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu. Soud EU v květnu Polsku nařídil, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v dole nedaleko českých hranic. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale oznámil, že Polsko nařízení nedodrží, neboť by pro jeho zemi mělo velmi negativní důsledky. Česko proto požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur (asi 127,3 milionu korun) za každý den, kdy bude pokračovat těžba. Vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU Martin Smolek ČTK sdělil, že Polsko dostalo lhůtu do 22. června, aby se k návrhu pokuty vyjádřilo. (Zdroj: ČTK)

Babiš: O členství v EU by se diskutovat nemělo, ale vše přejímat nemáme
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být součástí politické diskuse, domnívá se premiér Andrej Babiš (ANO). Neznamená to ale, že by proto mělo Česko automaticky přejímat vše, co vypracují “eurokrati” v Bruselu nebo “progresivní politické elity ve velkých zemích”. Babiš to řekl na dnešní konferenci Výzvy pro transatlantické vztahy v pražském Kongresovém centru, kterou pořádá Institut pro politiku a společnost.

Podle Babiše být pevně integrován v EU znamená být velmi aktivním členem a když to je potřeba, tak mít odvahu být kritický. Řekl, že Česko by nemělo automaticky souhlasit se vším, co je v zájmu velkých států. “Musíme neustále bojovat za naše národní zájmy v EU a neměli bychom být naivní, protože všechny členské země v tomto klubu vždy bojují za své národní zájmy,” řekl. (Zdroj: ČTK)

Středečních 134 nákaz je v pracovním dni nejméně od 17. července
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 134 případů koronaviru, téměř o polovinu méně než před týdnem. Jde o nejnižší přírůstek v pracovním dni od loňského 17. července. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden méně než deset nakažených, což je také nejméně od druhé poloviny loňského července. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 bylo méně než ve středu naposledy loni v srpnu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, ubývá také úmrtí s covidem-19. Za pondělí ani za středu ministerstvo nehlásí žádného zemřelého s koronavirem, což je poprvé od počátku loňského září. Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy, ministerstvo zaznamenalo zhruba 1,67 milionu případů, s covidem-19 zemřelo 30.257 lidí. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře