Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 26. 6. 2021

Škody po bouřkách na jižní Moravě půjdou do miliard, řekl Grolich
2 1

Škody po bouřkách, které ve čtvrtek zasáhly domy i auta na Břeclavsku a Hodonínsku, půjdou do miliard korun. ČTK to dnes řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Přesnou částku ale podle něj zatím nikdo neví. Bouře zasáhly 1200 domů, z toho přes 60 je určených k demolici.

Bouřky, jejichž součástí byly i kroupy a tornádo o síle přes 200 kilometrů za hodinu, braly z domů střechy a vyrážely okna, z aut zůstaly jen vraky. Nejvíce extrémní počasí poškodilo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. O život přišlo pět lidí, desítky lidí utrpěly zranění. (Zdroj: ČTK)

Na cvičišti Bahna byl po roce den pozemního vojska, zatím bez diváků
Bahna 2021

Několikahodinový program s dynamickými ukázkami vlastností armádní techniky, ukázkami historické techniky či zásahu hasičů, vězeňské služby nebo policejní zásahové jednotky nabídl 31. ročník Dne pozemního vojska Bahna. Na cvičišti Bahna u Strašic v Brdech se hojně navštěvovaná akce loni kvůli pandemii koronaviru nekonala vůbec. Letos se s ohledem na vládní opatření program uskutečnil, ale bez přítomnosti veřejnosti. Lidé mohli sledovat přímý přenos na internetu, řekl ČTK tiskový a informační důstojník Velitelství pozemních sil Ladislav Kabát.

Armáda na Bahnech letos nepřipravila tradiční hodinovou kombinovanou tematickou ukázku, v kratších dynamických ukázkách ale předvedla vlastnosti těžké techniky, jako jsou tanky T-72, bojová vozidla pěchoty, kolové obrněné transportéry Pandur či samohybné houfnice Dana. Z lehčí techniky se předvedla obrněná vozidla Iveco a obrněné automobily Kajman, nad prostorem při jedné z ukázek létaly i bojové vrtulníky Mi-24 a víceúčelové vrtulníky Mi-17, z nichž předváděli vojáci slanění na takzvaném rychlém laně (fast rope), což je alternativa ke klasickému slaňování pomocí sedacího úvazku a slaňovací osmy. Nechyběla ani ukázka seskoku výsadkářů. Dvě bojové akce předvedly vojenské historické kluby, jejich ukázky byly připravené už na loňská Bahna k 75. výročí konce druhé světové války. (Zdroj: ČTK)

Kocáb: Den odchodu sovětských vojsk měl být dávno státním svátkem
odchod okupacnich vojsk SSSR z CSFR

Den odchodu sovětských vojsk z Československa měl být dávno státním svátkem, řekl ČTK při oslavách 30. výročí odchodu sovětské armády v Milovicích Michael Kocáb. Hudebník a někdejší předseda parlamentní komise pro dohled nad odsunem je názoru, že to byl nejvýznamnější okamžik československých novodobých dějin po konci druhé světové války.

Akce nazvaná “Sbohem armádo! Aneb 30 let po…” přilákala do centra Milovic stovky lidí, zájem byl hlavně o příjezd těžké vojenské techniky. Účastníci si také mohli prohlédnout výstavu o působení sovětské armády ve městě, která vznikla ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a místními obyvateli a spolky. Odchod sovětských vojsk před 30 lety znamenal podle Kocába definitivní ukončení nadvlády velmocí, která trvala pět desetiletí od roku 1939 s krátkou pauzou v letech 1945 až 1948. “Byl to nejvýznamnější okamžik našich novodobých dějin po konci druhé světové války. Nemůžete najít žádné významnější datum,” řekl Kocáb ČTK. (Zdroj: ČTK)

Stát pomůže bouří poničené obci Stebno podobně jako obcím na Moravě
obec Stebno na Lounsku znicilo tornado

Stát pomůže bouří poničené obci Stebno, která je částí Kryr na Lounsku, podobně jako obcím na jižní Moravě. Vyplynulo to z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který do obce přijel. I ve Stebně ve čtvrtek bouře,vítr a možná i tornádo ničily střechy a domy a lámaly stromy. Babiš uvedl, že ve středu do Stebna přijedou ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), aby s obyvateli na místě mluvili o tom, co je potřeba.

“Je potřeba říct, že i tady bylo tornádo, také jsou postižené domy. A domluvili jsme se starostou, že ve středu v 09:00 ráno přijede paní Dostálová a bude projednávat se starostou, co my konkrétně pro obec uděláme,” řekl novinářům Babiš. Přislíbil 50 krychlových metrů dřeva, které postiženým lidem mají na opravy uvolnit Lesy ČR. V postižených obcích budou podle něj mobilní týmy, kde si lidé budou moci objednat pomoc. Starosta Kryr Miroslav Brda sice premiérův slib přivítal, ale jak řekl, slibů za více než 30 let svého starostování slyšel už hodně, a tak si počká až na to, jaká bude realita. “Podle nás by bylo nejlepší, kdyby nám vláda poskytla nějakou sumu v jednom balíku a klidně ať se za rok přijedou podívat, co jsme s nimi udělali. Pokud budeme muset vyplňovat žádosti a formuláře, tak ty peníze nedostaneme ani příští rok,” obává se Brda. Proto raději požádal premiéra, aby mu na své sliby dal ruku. (Zdroj: ČTK)

Policistu zranil výbuch nástražného systému ve dveřích pražského bytu
policie,

 Jednoho policistu zranil dnes výbuch při zásahu v bytě v Praze 8. Podle policie explozi pravděpodobně způsobil nástražný systém na dveřích. Uvedla to na svém twitteru. Policisté pátrali po muži podezřelém z násilného trestného činu. V bytě ale nebyl. Část domu policisté z preventivních důvodů evakuovali. Zraněný policista má poškozený sluch.

Středočeští a pražští policisté před polednem zasahovali v jednom z domů v ulici U Libeňského pivovaru. “Pyrotechnická prohlídka byla negativní, v bytě se další výbušniny nenacházely a nyní již nehrozí žádné nebezpečí,” uvedli policisté. Hledaným mužem je šestašedesátiletý Jiří Dvořák. Je vysoký asi 180 centimetrů, štíhlé postavy. Má šedivé vlasy a knír. Naposledy měl na sobě černou mikinu, černé kalhoty, bílé tenisky a přes rameno černou tašku. Mohl by se pohybovat vozidlem Hyundai Santa Fe modré barvy s registrační značkou 3AZ 7292. (Zdroj: ČTK)

Na Ďáblickém hřbitově si lidé připomněli oběti komunismu
Pamatnik obetem komunismu

Památku obětí komunistického režimu uctili na hřbitově v Ďáblicích zástupci Sdružení bývalých politických vězňů, Poslanecké sněmovny a Senátu. U pomníku obětí komunismu položili věnce také představitelé církve či diplomaté. Na hřbitově leží kolem 200 obětí komunistického režimu včetně více než 40 dětí.

Modlitbu za oběti komunismu následně pronesli kardinál Dominik Duka a kněz Petr Jan Vinš. Vinš řekl, že hrůzy totalitního režimu umožnilo také mlčení tisíců lidí, kteří se proti němu nevymezili. “Modlíme se za to, abychom, když přijde náš čas mluvit, nemlčeli,” uvedl Vinš. Pomník stojí na čestném pohřebišti u zdi hřbitova, které je osázeno více než stovkou symbolických náhrobků. Patří těm obětem totalitního režimu, které se zatím podařilo identifikovat z hromadných hrobů. (Zdroj: ČTK)

Prvním předsedou hnutí Přísaha se stal jeho zakladatel Robert Šlachta
Hnutí Přísaha bude mít přísný protikorupční program, tvrdí jeho zakladatel Robert Šlachta

Členové hnutí Přísaha zvolili v Ostravě prvním předsedou hnutí jeho zakladatele Roberta Šlachtu. Neměl protikandidáta, dostal hlasy 110 ze 120 přítomných delegátů. Prvním místopředsedou se stal Tomáš Sochr a druhým místopředsedou Jaroslav Pelc, oba jsou bývalými Šlachtovými kolegy od policie.

“Někdy do 16. července budou po jednotlivých krajích jednotlivé sněmy krajské, které navolí předsedy, místopředsedy. Chceme mít do třetího týdne v červenci hotové kandidátky, protože zákonná lhůta je 3. srpna, kdy se musí kandidátky odevzdávat. Takže do 16. července budou po jednotlivých krajích fungovat krajské organizace Přísahy,” řekl Šlachta novinářům. “Máme nějakých 1300 žadatelů o členství nebo o čekatelství, protože podle osnov, kdo se nestane členem, tak bude poté na to roční čekatelská lhůta. Od čtvrtka je přijato a stalo se členy 128 lidí,” řekl předseda hnutí. (Zdroj: ČTK)

V pátek přibylo v Česku 138 případů koronaviru, nejvíce v tomto týdnu
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

V pátek přibylo v Česku 138 potvrzených případů covidu-19. Je to nejvyšší nárůst v tomto týdnu. Zároveň je to přibližně stejně jako minulý pátek. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní zhruba šest nakažených. Pod desítkou se incidence drží deset dní v řadě. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je s koronavirem 72 pacientů.

Ministerstvo také nepatrně upravilo počty nově nakažených za předchozí dny. Ve čtvrtek jich bylo 97, ve středu 108. Od pondělí do čtvrtka nárůsty klesaly, v pátek se trend otočil. Celkem odhalily laboratoře v tomto týdnu dosud 573 nakažených. Za prvních pět dní minulého týdne jich bylo více než 800. (Zdroj: ČTK)

V ČR se rozvolňují další opatření, více lidí může do bazénů
kultura, koncerty, kulturní akce,

V Česku se dnes rozvolní další opatření přijatá proti šíření koronaviru a dotknou se kultury, maloobchodu, fungování restaurací, služeb či bazénů. Zvýší se zejména maximální počet zákazníků v obchodech a službách a účastníků kulturních a jiných hromadných akcí. V klubech a restauracích opět může hrát živá hudba, tančit se zatím dál nesmí. Původně vláda plánovala toto rozvolnění od 1. července, kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, je však posunula na dnešek.

S dnešním rozvolněním restrikcí nově může být v obchodech přítomen jeden zákazník na deset metrů čtverečních místo dosavadních 15 a opět se mohou konat propagační akce. Kadeřnictví, kosmetické a masážní salony či manikúry už nemusí poskytovat službu v jeden okamžik jen jednomu zákazníkovi a své zákazníky nemusí evidovat. Návštěvníci bazénů a wellness center mohou nově zaplnit 75 procent jejich kapacity místo dosavadních 50 procent. Zvýšení kapacity se týká i kultury. Dosud platilo, že při kulturních akcích mohlo být 1000 lidí uvnitř a 2000 venku. Nyní se může akcí venku účastnit až 5000 lidí, částečně i na státní. Uvnitř budov nově může být maximálně 2000 návštěvníků, přičemž kapacita může být naplněna maximálně ze 75 procent.

Ode dneška je možné například také konzumovat v kinech. V muzeích a galeriích může být stejně jako v obchodech jeden návštěvník na deset metrů čtverečních. Skupiny pak mohou bez omezení navštěvovat hrady a zámky, pokud mají negativní testy na koronavirus nebo jsou očkováni proti covidu-19. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře