Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 11. 6. 2021

Očkovací maraton ve středních Čechách nabízí snadné očkování i bez registrace
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Možnost nechat se snadno očkovat proti covidu-19, a to třeba i bez předchozí registrace, nabízí speciální akce Noc očkování aneb Očkovací maraton, která dnes začala v některých středočeských očkovacích centrech. Cílem je přitáhnout k očkování i mladší ročníky. Pořadatelé zároveň chtějí akci zapsat do knihy rekordů jako nejdelší nonstop očkování. Podle koordinátorky očkování z Městce Králové Lucie Drobík Kolářové je zájem o maraton velký a termíny nočního a sobotního očkování jsou již zarezervované.

Mezi zájemci jsou podle koordinátorky často mladí lidé nebo ti, kteří se “zasekli v systému” a stále marně čekají na termín. “Zrovna teď tu byl pán kolem 40 let, který už nárok na očkování nějaký týden má. Byl i s manželkou zaregistrovaný, ale dlouho čekali, tak se z naštvání přeregistrovali jinam. Jenže manželka termín dostala a on ne a nechápe proč,” řekla Drobík Kolářová. “Když se člověk v systému ztratí, tak je frustrovaný, přitom chce jet třeba na dovolenou. Snažíme se těmto lidem vyjít vstříc,” dodala koordinátorka. Akce podle ní přilákala i řadu nerozhodnutých lidí, kteří s očkování dosud váhali, ale zaujalo je, že se mohou nechat očkovat takto snadno. (Zdroj: ČTK)

Dnešek se třemi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům roku
smrtelné autonehody

Dnešek se třemi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku. Nejvíce lidí zemřelo letos při autonehodách 24. května a 20. května, kdy bylo obětí v každém ze zmíněných dnů shodně pět. Vyplývá to z informací ČTK a statistik dopravní policie. Loni v nejtragičtějších dnech zemřelo při dopravních nehodách šest lidí. V roce 2020 byl celkový počet úmrtí při haváriích za rok rekordně nízký. Letos je zatím množství obětí nehod za období od ledna do května ještě nižší než minulý rok. Loni a letos byl ale pohyb omezen kvůli protiepidemickým opatřením.

Všechny tři dnešní smrtelné nehody se staly dopoledne. U Hodonína narazil motorkář do svodidel a zemřel ještě před příjezdem policie. Byla také vážně zraněna žena, která s ním na motorce jela. Také při další havárii, u Valče na Karlovarsku, byl obětí motorkář a zemřel na místě. Bližší okolnosti nehody policisté nezveřejnili. Třetím zemřelým byl řidič nákladního auta, které v Poličce na Svitavsku prorazilo zábradlí na nábřeží a spadlo do rybníka. Řidič nejprve naboural do tří zaparkovaných aut a poté vyjel ze silnice. Příčiny všech tří nehod policisté vyšetřují. (Zdroj: ČTK)

Stát plánuje pro “neziskovky” na r. 2022 dotace 8,5 miliardy
peníze, minimální mzda

Stát plánuje v příštím roce poskytnout neziskovým organizacím na prospěšné projekty 8,49 miliardy korun. Víc než polovina těchto dotací má putovat do sportu, 17 procent do sociálních služeb a 12 procent do kultury. Zbývající pětina částky se má využít na aktivity pro děti, protidrogovou či rodinnou politiku, vzdělávání, ochranu životního prostředí, podporu národnostních menšin či boj s korupcí. Vyplývá to z dotační politiky na příští rok. Schválený plán zveřejnila na svém webu vláda. Podle materiálu jsou částky zatím orientační. Pro letošek se počítalo s dotacemi 8,02 miliardy.

“Z hlediska rozdělení finančních prostředků mezi jednotlivé oblasti mají nejvýraznější podíl tělesná výchova a sport, sociální služby a sociální aktivity a kultura. Ostatní poskytovatelé pak poskytují dotace v objemech podstatně nižších,” uvádí plán na příští rok. Podle něj se jedná o odhad částek, protože ministerstva, úřad vlády a dvě agentury ještě přesně nevědí, kolik peněz na dotace ze státní pokladny budou mít. “Finanční prostředky na rok 2022 si musí každý ústřední orgán státní správy zajistit v rámci standardní přípravy a schvalování státního rozpočtu,” uvedli v podkladech pro vládu autoři materiálu. (Zdroj: ČTK)

V neděli do Česka přijede konvoj americké armády
Americti voaci armada USA NATO cviceni

V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko přejíždět z aliančního cvičení v Maďarsku na svou základnu v Německu. Oproti původnímu plánu dorazí o den později. Důvodem je změna plánů americké armády, která si na Slovensku doplnila jednu technickou pauzu. Z Česka poslední vojáci odjedou ve čtvrtek. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Američtí vojáci přes české území přejížděli v opačném směru na konci května. Ve třech konvojích rozdělených kvůli plynulosti dopravy na dálnicích do menších skupin se jich Českou republikou přesunulo asi 700 s přibližně 150 kusy techniky. Podobný počet vojáků bude i v nadcházejícím konvoji, podle Dvořákové by mělo přijet asi 600 vojáků s více než 200 vojenskými vozidly. Část amerických vojáků se podle ní přesouvá ze cvičení po silnici, další využívají železniční i námořní přepravu. (Zdroj: ČTK)

Babiš a Kulhánek příští týden vystoupí na konferenci Globsec v Bratislavě
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští týden zúčastní mezinárodní bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě. Předseda vlády vystoupí v úterý, Kulhánek o den později. Materiál k cestě dostane v pondělí vláda. Úvodní slovo na konferenci v úterý přednese slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, videozdravici pošle papež František a vystoupí také polský prezident Andrzej Duda.

Babiš se zúčastní posledního úterního diskusního panelu společně s protějšky ze Slovenska Eduardem Hegerem a Rakouska Sebastianem Kurzem. Tématem bude ekonomický restart Evropské unie. Na okraj konference se uskuteční samostatné jednání předsedů vlád takzvaného slavkovského formátu, tedy ČR, Slovenska a Rakouska. Kulhánek ve středu odpoledne vystoupí v panelové diskusi ministrů zemí visegrádské čtyřky (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) na téma pohledu střední Evropy na budoucnost Evropské unie. (Zdroj: ČTK)

Soud ve středu vyslechne prezidenta Zemana v kauze Mostecké uhelné
Prezident Miloš Zeman

V trestní kaze ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) bude příští týden vypovídat prezident Miloš Zeman. Výslech svědka se uskuteční prostřednictvím videokonference. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Zemanova vláda v roce 1999 jednomyslně schválila odprodej menšinového státního podílu MUS.

Zemanův kabinet odsouhlasil prodej 46procentního podílu státu firmě Investenergy za 650 milionů korun. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS a jejich spolupracovníci Antonio Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš a Oldřich Klimecký podvedli při prodeji stát nejméně o 3,2 miliardy korun. Podle státního zástupce spočíval podvod v tom, že ministři nevěděli, že skutečným nabyvatelem akcií budou manažeři MUS a že za ně zaplatí penězi z této těžební společnosti, kterou skrytě ovládli. (Zdroj: ČTK)

Epidemie koronaviru dál slábne, incidenční číslo kleslo na 16
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

 V Česku epidemie dál slábne, ve čtvrtek testy na koronavirus potvrdily 190 nových případů, před týdnem to bylo přes 400. Oproti středě je nárůst nižší zhruba o 60 případů. Dál klesá také incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů méně než 16 nakažených. Nejvyšší je dál v Jihočeském a Libereckém kraji s 28 případy. Z okresů zůstává situace nejhorší na Českokrumlovsku, kde na 100.000 obyvatel za poslední týden činí 64 nakažených. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se v Česku dostaly téměř na 17.000. Nyní jsou ve všední dny na úrovni z poloviny loňského srpna. V tomto týdnu laboratoře od pondělí do čtvrtka odhalily 1120 případů, v minulém to bylo ve stejném období 1763 a v předminulém 2399. Od počátku loňského března, kdy se v Česku objevili první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu potvrzených případů nákazy. (Zdroj: ČTK)

K očkování v ČR se mohou registrovat cizinci a Češi bez pojištění
očkování, kampaň, Babiš, vakcíny

K očkování proti koronaviru se mohou ode dneška v Česku registrovat lidé, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění na území ČR nebo Evropské unie a dlouhodobě v Česku pobývají. Platí to i pro cizince žijící v České republice. Rezervační systém jim nabídne očkovací místa, kde bude zároveň i personál mluvící cizím jazykem. Lidé bez zdravotního pojištění budou očkováni látkou od firmy Pfizer/BioNTech. Vakcínu a její aplikaci si zaplatí sami, cena nepřesáhne 850 korun.

Zájemci se mohou registrovat prostřednictvím Centrálního registračního systému, kde je připraven samostatný přihlašovací formulář, a to na adrese registrace.mzcr.cz/samoplatci. (Zdroj: ČTK)

Organizace považují senátní změny v exekucích za úspěch, věřitelé za zásah
novela exekučního zákona

Zástupci organizací na pomoc lidem v nouzi přivítali dnešní rozhodnutí Senátu o úpravě pravidel exekucí. Vrácenou senátní verzi označili za významný úspěch a posun, který by mohl pomoci tisícům dlužníků a ulevil by exekučnímu systému. Podle České asociace věřitelů (ČAV) představuje naopak předloha v podobě, kterou senátoři vrací poslancům, nepřijatelný zásah do práv věřitelů. Česká bankovní asociace (ČBA) některé schválené změny označila za kontroverzní a nespravedlivé. Exekutorská komora ČR chce jedno z ustanovení napadnout u Ústavního soudu.

Podle senátní verze by se bezvýsledné exekuce mohly zastavovat od roku 2023. Dlužník by mohl přednostně splácet jistinu, až pak úroky a penále z dluhu. Senátoři upravili i pravidla takzvaného milostivého léta a provádění mobiliárních exekucí. Místní příslušnost exekutorů norma nezavádí. Podle zástupců organizací by senátní verze novely zásadně posílila možnosti řešení exekucí a podpořila legislativní změny, které už Parlament přijal dřív. V prohlášení to uvedli zástupci Charity ČR, organizace Člověk v tísni, Rubikon Centra, Institutu prevence a řešení předlužení (IPŘP) a platformy Rekonstrukce státu. (Zdroj: ČTK)

Senát vyzval vládu k vymáhání dotací po holdingu Agrofertu
Agrofert, dotace, Babiš

Senát vyzval vládu, aby s ohledem na audit Evropské komise začala neprodleně vymáhat dotace po holdingu Agrofert. Horní komora o tom dnes rozhodla na návrh své komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků. Horní komora současně konstatovala, že závěry auditu potvrdily podezření na střet zájmů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) ve vztahu k Agrofertu a pochybení při hodnocení jednotlivých projektů.

Vláda by podle Senátu měla také do budoucna upustit od pokusů o proplacení dotací z evropského souhrnného rozpočtu “u projektů, u kterých je důvodné se domnívat, že jsou střetem zájmů postiženy”. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře