Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 25. 4. 2021

Zeman v projevu použil narativy dezinformační sféry
Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman ve svém dnešním projevu použil několik narativů, které se objevují v dezinformační sféře a které mají za cíl zpochybnit oficiální vyšetřovací verzi události ve Vrběticích. Zároveň zpochybňují tvrzení bezpečnostních složek a rozmělňují informace o skutečných vinících a implikacích pro bezpečnostní situaci v ČR.

Prezident se v posledních letech opakovaně (Rosatom, Sputnik V, útoky na zpravodajské služby) postavil na stranu Moskvy, namísto Prahy, čímž legitimizoval některé narativy propagované právě prostřednictvím proruských dezinformačních webů i ruských oficiálních míst. Několik minut po dnešním projevu ruská agentura Interfax vydala zprávu, ve které využila Zemanova vyjádření, že neexistují důkazy o přítomnosti zpravodajců GRU ve Vrběticích v okamžiku výbuchu v muničním skladě. (Zdroj: ČTK)

Arenberger: Pokud by zákon neumožnil oddělování lidí, má se jednat o novele
Arenberger

Pokud by pandemický zákon neumožňoval oddělování lidí, měla by začít debata o jeho novele. V pořadu České televize otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Reagoval tak na to, že nařízení ministerstva skončila u soudu.

Pandemická norma umožňuje omezit v mimořádném opatření provoz obchodů a služeb či stanovit jeho pravidla. Není ale podle Nejvyššího správního soudu přípustné jejich činnost zakázat tím, že ministerstvo stanoví takové podmínky, za nichž podniky nemohou fungovat. Například zakáže zákazníkům být v provozovně. Resort připravil nařízení nové, které začne platit od pondělí. Schválila ho vláda. Podle některých právníků ale nová verze připomínky soudu nezohledňuje. Advokát Zdeněk Koudelka se na soud proto obrátil znovu. (Zdroj: ČTK)

Lidé mezi 55 a 59 se zřejmě budou moct registrovat k očkování od středy
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Praha – K očkování proti covidu-19 by se mohli od středy registrovat Češi ve věkovém rozmezí od 55 do 59 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) to v pondělí navrhne vládní radě pro zdravotní rizika. Jde o skupinu 750.000 lidí, řekl na sociálních sítích. Připomenul také, že od pondělí bude možné hlásit se k očkování do pražského velkokapacitního centra v hale O2 univerzum. To začne fungovat od 3. května.

Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo k pátku téměř 1,8 milionu lidí, dvě dávky 920.000. Podle ministra je možné otevřít registrace pro další skupinu, protože v některých regionech už jsou starší lidé, kteří měli o vakcínu zájem, už naočkovaní. I on zmínil, že další věková skupina se bude moct registrovat zřejmě v příštím týdnu. (Zdroj: ČTK)

Arenberger: Testy PCR by pro žáky v části škol mohly být nejdřív v červnu
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Testování žáků testem PCR bude v části škol nejdřív v červnu. Zavádět se bude postupně. Záležet bude na kapacitě laboratoří, které budou vzorky zpracovávat. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Nyní se děti testují ve škole dvakrát týdně antigenním testem. PCR test by se prováděl jednou za týden.

“Nejdříve v červnu bychom mohli už v části škol mít i PCR testy, které budou nějakým způsobem regulovány. Záleží na kapacitě laboratoří,” uvedl Arenberger. Zmínil, že v Česku je nyní možné zjistit výsledky asi u 60.000 testů PCR denně. (Zdroj: ČTK)

Právník Imex: Není pravda, že majitel nechce na detektor lži
Vrbětická výzva

Právní zástupce ostravské společnosti Imex Group Radek Ondruš nesouhlasí s tvrzením prezidenta Miloše Zemana, že majitel firmy odmítl v případu výbuchu munice ve Vrběticích vypovídat na detektoru lži. ČTK řekl, že u Bezpečnostní informační služby (BIS) je majitel ochoten detektor lži podstoupit bez jakýchkoliv podmínek. V případě, že by výslech na detektoru prováděla Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), chce mít ale u vyšetření nezávislou osobu, protože policejní centrále nevěří. Mluvčí BIS Ladislav Šticha dnes ale ČTK řekl, že představa, že si BIS pozve civilistu na detektor lži, je absurdní.

Prezident dnes uvedl, že policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že dvojici ruských agentů mohl provést do areálu muničních skladů ve Vrběticích jeden z majitelů firmy Imex. A pracovník Imexu podle Zemana navíc odmítl vypovídat na detektoru lži, což může vyvolávat pochybnosti. S tím ale Ondruš zásadně nesouhlasí. “Pokud to policie bude tvrdit, tak předložíme doklady, já osobně jsem psal, že souhlasíme s detektorem. Měli jsme pouze dvě podmínky, že nezávisle na té zkoumané osobě, ta dopředu nebude vědět otázky, ale ty otázky budou předloženy nezávislé kontrole, jestli neobsahují i dotazy k věcem, které nesouvisejí s vyšetřováním. To znamená, aby se detektorem nezjišťovaly nějaké citlivé politické nebo jiné otázky,” uvedl Ondruš. Dodal, že dalším požadavkem je, aby u vyšetření na detektoru byla přítomná nezávislá osoba, která zkontroluje, že průběh je standardní. Právní zástupce ale zároveň řekl, že pokud by výslech na detektoru lži prováděla BIS, je majitel ochoten ho podstoupit bez podmínek. (Zdroj: ČTK)

Pozůstalý: Ve Vrběticích by měla být pietní akce za oběti výbuchu
Vrbětická výzva

Ve Vrběticích by se měla konat pieta za účasti ústavních činitelů, která by uctila památku dvou obětí výbuchu munice v roce 2014. Toto přání dnes v pořadu Otázky Václava Moravce vyslovil Ondřej Havránek, syn jednoho ze dvou zaměstnanců firmy Imex Group, kteří zahynuli při první explozi. Havránek se také ohradil proti slovům prezidenta Miloše Zemana, který bere stejně vážně vyšetřovací verzi o účasti ruské tajné služby na výbuchu i tu, podle níž munice explodovala v důsledku neodborné manipulace. Havránek chce proto napsat prezidentovi otevřený dopis.

Prezident Zeman podle Havránka způsobem, jaký situaci prezentuje, zpochybňuje práci orgánů činných v trestním řízení, Národní centrály organizovaného zločinu i Bezpečnostní informační služby. “Z pozice prezidenta by vyjádření mělo vyznívat zcela jiným způsobem,” uvedl Havránek. (Zdroj: ČTK)

Prezident Zeman přijme v pondělí večer premiéra Babiše v Lánech
Prezident Miloš Zeman vyhlásil termín pro volby do Poslanecké sněmovny

Prezident Miloš Zeman přijme v pondělí v 18:00 v Lánech premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Půjde o pravidelné setkání, sdělil ČTK mluvčí Hradu Ovčáček. Nejvyšší ústavní činitelé zřejmě proberou okolnosti diplomatické roztržky s Ruskem. Ta se rozhořela po vyhoštění části ruských diplomatů kvůli důvodnému podezření, že se na výbuších v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 podíleli ruští agenti. Hovořit by mohli Zeman s Babišem i o snaze opozice urychlit termín řádných voleb a o vývoji epidemie koronaviru.

Zeman v dnešním pořadu Partie televize Prima zopakoval, že by v případě vyslovení nedůvěry vládě nechal do říjnových voleb dovládnout menšinový kabinet ANO a ČSSD. Uvedl také, že by podobně postupoval i v případě, že by poslanci sebrali 120 podpisů k rozpuštění dolní parlamentní komory. (Zdroj: ČTK)

Zeman bude usilovat o Sputnik V jen při nedostatku vakcín
vakcína sputnik v, očkování ,covid-19,

Prezident Miloš Zeman bude usilovat o nasazení ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V v případě, že bude nedostatek očkovacích látek, jinak ne. Uvedl to dnes v pořadu Partie televize Prima. Prezident v minulosti vybídl k odvolání tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové kvůli odmítání ruské vakcíny.

“Na jedné straně zde máme trošku negativní příklad, to jest Johnson&Johnson, který se opožďuje, a znáte i pochybnosti kolem AstraZeneky. Na druhé straně máme příslib vakcíny Pfizer, kterou jsem byl mimochodem očkován, podotýkám, aniž bych si ji vybral. Takže budu o to (Sputnik) usilovat v případě, že tady bude nedostatek vakcín, jinak ne,” řekl Zeman. (Zdroj: ČTK)

Zeman míní, že nemusí rozpustit Sněmovnu, podle experta musí
Sněmovna, poslanci, parlament,

Prezident Miloš Zeman se domnívá, že může, ale také nemusí Sněmovnu rozpustit poté, co se na tom shodne 120 poslanců. Zeman to dnes uvedl v pořadu Partie televize Prima k úvahám opozice o takové cestě k předčasným volbám. Podle ústavního právníka Jana Wintra však má prezident povinnost rozpustit Sněmovnu, pokud usnesení podpoří tři pětiny poslanců, a to bez zbytečného odkladu. “Nepanují o tom prakticky žádné pochybnosti,” řekl ČTK Wintr.

Článek 35 ústavy popisuje několik konkrétních situací, kdy prezident Sněmovnu rozpustit může, tedy nutně nemusí. Situace, kdy Poslanecká sněmovna třípětinovou většinou hlasů navrhne vlastní rozpuštění, je však zařazena do jiného odstavce téhož článku ústavy. “Prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců,” stojí výslovně v ústavě.

Také podle Ladislava Vyhnánka z brněnské právnické fakulty prezident musí rozpustit Sněmovnu, pokud se na tom usnese 120 poslanců. Žádný jiný výklad neexistuje. “Prezident tak bez jakýchkoliv pochybností nemá prostor pro uvážení,” doplnil Vyhnánek. (Zdroj: ČTK)

Zeman podle opozice projevem nahrává ruské propagandě
Senát , pandemický zákon, ústavní soud

Prezident Miloš Zeman podle opozičních politiků pootevřel svým dnešním projevem k vyšetřování výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 dveře ruské dezinformační kampani a nahrál protistraně. Rozmělnil a zpochybnil podle nich už známé informace i práci zpravodajců, podle části poslanců lhal ve prospěch Ruské federace. V komentářích na sociálních sítích se také pozastavili nad tím, že se prezident nenechal informovat zástupci Bezpečnostní informační služby.

Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) sdělil prezident veřejnosti údaje z živého případu, čímž ohrozil vyšetřování i bezpečnost ČR. Některé informace naopak vynechal. (Zdroj: ČTK)

V sobotu přibylo v ČR 1059 případů covidu, proti minulé sobotě o 480 méně
Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. Laboratorní testy v sobotu potvrdily 1302 případů nemoci covid-19. Proti pátku byl denní nárůst nově nakažených poloviční a proti minulé sobotě o zhruba 240 nižší. Víkendové denní přírůstky jsou ale obecně nižší, méně se totiž testuje. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví, které zveřejnilo upřesněná čísla za sobotu před 10:00. Ráno mluvčí ministerstva Jana Schillerová ČTK řekla, že v sobotu přibylo 1059 nakažených. Spolu se zpomalováním šíření epidemie se snižuje i počet hospitalizovaných s covidem.

Koronavirová situace se podle odborníků lepší i díky očkování. V sobotu zdravotníci aplikovali 21.481 dávek vakcíny proti covidu, proti minulé sobotě jich ale bylo přibližně o 3900 méně. Celý týden ale bylo vydaných dávek očkování méně než ten předchozí, kdy bylo každý všední den naočkováno přes 60.000 lidí, ve čtvrtek to bylo dokonce rekordních téměř 72.300 lidí. Tento týden počty očkovaných přesáhly 60.000 jen dvakrát. Od konce loňského prosince, kdy očkování v Česku začalo, bylo podáno přes 2,8 milionu dávek vakcín. Ukončené očkování má za sebou přes 942.000 lidí. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře