Zpravodajství čr, ZPRÁVY Z ČR, online zpravodajství

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 13. 5. 2021

Bazény venku se podle hygieničky otevřou 31. května, vnitřní 14. června
Koupaliste a bazeny

Venkovní bazény a přírodní koupaliště by se podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohly otevřít v pondělí 31. května. Vnitřní bazény a wellness 14. června, pokud se epidemická situace nezhorší. Řekla to na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Vláda v pondělí schválila, že 17. května se otevřou ostatní vnitřní sportoviště. Platit v nich bude limit jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy sportoviště. Ve skupině budou smět být maximálně dva lidé a nejvýše deset lidí celkem na sportovišti. Nutné bude dodržovat rozestupy alespoň dva metry, pokud nepůjde o členy jedné domácnosti. (Zdroj: ČTK)

Očkování se otevře i čtyřicátníkům, praktici budou dostávat Modernu
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Lidé ve věku 40 až 44 let se budou moci registrovat k očkování proti onemocnění covid-19 od nedělní půlnoci, oznámil dnes Andrej Babiš (ANO). Poté už se podle něj možnost očkování otevře pro všechny zájemce nad 16 let. Stát chce také zrychlit očkování u praktických lékařů. Od příštího týdne proto budou dostávat vakcínu firmy Moderna přímo do ordinací. Od 24. května by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly v Česku plně otevřít vysoké školy, jejichž provoz je dosud kvůli epidemii omezený.

Od začátku vakcinace proti novému typu koronaviru koncem prosince aplikovali zdravotnicí v Česku přes 3,9 milionu dávek očkování. Plně očkováno je téměř 1,086 milionu lidí, tedy asi desetina obyvatel. (Zdroj: ČTK)

Od soboty si bude ČR uznávat potvrzení o očkování se čtyřmi sousedními zeměmi
covidpas

Od soboty 15. května si bude ČR uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Na jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Jedná se i podle něj i se Slovenskem. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden ve Sněmovně avizoval, že těchto zemí by mělo být šest včetně Slovinska.

Dohody budou vytvořené formou diplomatické nóty. “Nebylo to úplně jednoduché, protože třeba v Maďarsku se vydává ta kartička už po první dávce,” dodal Arenberger. V Maďarsku se jako v jediné zemi EU očkuje ruským přípravkem Sputnik V a vakcínami čínských firem Sinopharm a CanSino Biologics, jejichž používání zatím nedoporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Sputnik V plánuje používat i Slovensko. (Zdroj: ČTK)

Arenberger: Vysoké školy se otevřou 24. května, některé už mají zkouškové
Vysoké školy, rektoři

Vysoké školy by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) měly otevřít plně od 24. května. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Od pondělí je tam dovolená praktická výuka, poslední ročníky ji měly od 26. dubna. Některé vysoké školy ale v té době už budou mít zkouškové období. Podle kritiků se na vysoké školy při zmírňování protiepidemických opatření zapomnělo.

Ve všech školách bude pokračovat povinnost testování. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek dnes na semináři ve Sněmovně uvedl, že dosud bylo u žáků a studentů 3,7 milionu testů a u zaměstnanců škol milion testů. U dětí bylo 1418 záchytů a u zaměstnanců 539 záchytů. Postupně od 12. dubna, kdy testování začalo, záchyt v dalších týdnech klesá. (Zdroj: ČTK)

Strategie počítá s analýzou zabaveného jmění Romů za války kvůli odškodnění
Cikáni

V Česku by měla v brzké době vzniknout analýza, která by mapovala předválečný majetek českých Romů a jeho zabavování v letech 1938 až 1945. Posloužit by měla jako podklad pro nastavení odškodnění. Počítá s tím nová strategie začleňování Romů na příštích deset let, kterou na svém posledním zasedání schválila vláda. Dokument má ČTK k dispozici.

Podle stránek projektu Holocaust.cz protektorátní úřady z českých zemí do Osvětimi deportovaly přes 5500 českých Romů. Po válce se jich vrátila zhruba desetina. Web připomíná i tábory v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. (Zdroj: ČTK)

Spolek po Hřibově kritice zrušil přelet gripenů nad Karlovým mostem
Gripeny nad Prahou

Plánovaný přelet vojenských letounů nad Karlovým mostem, který se měl konat v sobotu večer při Svatojánských slavnostech Navalis připomínajících českého světce Jana Nepomuckého, nakonec nebude. Organizátoři plán zrušili po kritice primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), i když jeho argumenty nepovažují za opodstatněné. ČTK to za organizátory sdělil ředitel Muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman.

Magistrát dnes odpoledne uvedl, že armáda chce akci uspořádat na základě žádosti kardinála a arcibiskupa pražského Dominika Duky a že má jít o průlet pěti strojů typu JAS 39 Gripen a L-159 Alca ve výšce asi 150 metrů. Primátor k tomu uvedl, že s přeletem nesouhlasí a že odeslal organizátorům dopis s výzvou, aby jej zrušili. “Tento způsob vytěžování historického centra považuji za neuctivý a nekulturní. Považuji za krajně nevhodné propojovat církevní témata s armádou,” sdělil. Průlet by podle něj také zbytečně ohrozil vodní ptactvo. (Zdroj: ČTK)

Český diplomat, který se v Indii nakazil covidem, je v nemocnici v Ostravě
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Do Fakultní nemocnice v Ostravě dnes z Polska převezli českého diplomata, který se v Indii nakazil koronavirovou infekcí. V největším zdravotnickém zařízení v regionu podstoupí testy, na jejichž základě lékaři rozhodnou o postupu léčby. Jeho stav je stabilizovaný. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová. O převoz se postarali čeští zdravotníci, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí.

Podle mluvčí je muž na Klinice infekčního lékařství a je v izolaci ve speciálním podtlakovém pokoji. “Nyní podstoupí testy a další vyšetření, na základě kterých lékaři rozhodnou o dalším postupu,” uvedla Petlachová. (Zdroj: ČTK)

Celoplošné mapování vlků na Broumovsku a okolí potvrdilo tři vlčí smečky
Náhrady škod způsobené vlky se rozšíří, začíná platit nová vyhláška

Celoplošné mapování výskytu vlka obecného na Broumovsku a okolí potvrdilo výskyt tří vlčích smeček. Monitoring se uskutečnil 13. a 14. února 2021 a zapojili se do něj dobrovolníci Vlčích hlídek, polští i čeští ochránci přírody, myslivci i farmáři. Mapováním byl potvrzen výskyt osmi až deseti vlků, jde ale spíše o minimální počet. Za pomocí fotopastí a stopování během zimy bylo zjištěno, že v regionu se mohlo vyskytovat 18 až 24 jedinců, přičemž v době celoplošného mapování už tam nemuseli být všichni. ČTK o tom dnes informovali zástupci Hnutí Duha.

“Smyslem akce bylo zmapovat během dvou dnů co největší území s cílem nejpřesnějšího možného odhadu počtu vlků, kteří se v oblasti vyskytují. Za tímto účelem organizátoři navrhli k projití celkem 21 tras o celkové délce o celkové délce 264 km,” uvedli zástupci projektu na webu. (Zdroj: ČTK)

Hamáček očekává, že opozice s návrhem vyslovit nedůvěru vládě neuspěje
Jan Hamacek CSSD

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že opozice neuspěje se snahou vyslovit vládě nedůvěru. V dnešním rozhovoru pro Blesk vyloučil, že by proti kabinetu hlasovali poslanci sociální demokracie. Hamáček kritizoval počínání opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, které chtějí hlasování vyvolat tak, aby se konalo na začátku června.

Koalice Spolu a Pirátů a STAN sehnaly dost podpisů, aby Sněmovna o nedůvěře jednala. K prosazení návrhu potřebují alespoň 101 hlasů, přičemž společně jich mají 68. Počítat mohou s 19 hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie, rozhodující tak bude postoj komunistů s 15 poslanci, kteří se ještě rozhodnou podle názoru výkonného výboru. Ve Sněmovně je kromě dvou vládních a sedmi opozičních klubů ještě šest nezařazených poslanců. (Zdroj: ČTK)

Liberecký kraj podal na MMR předžalobní výzvu kvůli programu REACT-EU
Ministryně Klára Dostálová reaguje na požadavky velkých měst v novém stavebním zákoně.

Liberecký kraj podal na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předžalobní výzvu kvůli systému příjmu žádostí o dotace z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví. Žádá vyhlášení nové výzvy s rovnými podmínkami pro všechny. Pokud to do konce měsíce ministerstvo neudělá, je kraj připraven obrátit se na soud a žádat i předběžné opatření, které zakáže rozdělování peněz z programu. Podle MMR byly ale kraje od samého počátku u nastavení kritérií a způsobu hodnocení projektů v REACT-EU.

Výzva Libereckého kraje se týká rozdělování peněz v minulém týdnu i dalších dvou výzev, které se uskuteční 14. a 25. května. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podle opozičních poslanců rozhodovala v systému rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší, což ve středu označili za skandální. (Zdroj: ČTK)

Bouřky budou v ČR do pátku, zejména na severu se mohou rozlévat řeky
silne bourky

Silné bouřky s vydatným deštěm se budou v Česku vyskytovat do pátku a v důsledku toho se mohou zvednout hladiny řek. V Královéhradeckém, Pardubickém a Olomouckém kraji nelze vyloučit zejména na menších tocích krátkodobé překročení limitu pro nejvyšší, třetí povodňový stupeň, uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Česko zasáhly bouřky už ve středu večer, na severovýchodě způsobily i lokální záplavy.

Při bouřkách na severu a severovýchodě země meteorologové očekávají v nadcházejících hodinách při silných bouřkách úhrny kolem 40 milimetrů srážek a na jižní polovině Moravy a na Vysočině by při vydatném dešti mohlo spadnout za šest hodin přes 30 milimetrů srážek. (Zdroj: ČTK)

Ve středu přibylo 1261 nakažených covidem, vakcínu dostalo 81.833 lidí
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

Ve středu testy v Česku prokázaly 1261 nových případů nemoci covid-19, to je o asi 600 méně než ve stejný den minulého týdne. Očkováno bylo 81.833 lidí, o bezmála 2500 víc než minulou středu a o zhruba 1500 víc ve srovnání s úterým. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet případů covidu na 100.000 obyvatel, pro vládu nyní zásadní ukazatel pro rozvolňování, dál klesá. K dnešku se snížil v celé zemi z 88 na 82, rozdíly mezi kraji jsou ale dál značné. I další statistiky z posledních týdnů ukazují, že epidemie v Česku zvolna ustupuje.

V Česku se začalo očkovat koncem loňského prosince, od té doby bylo do středečního večera podáno přes 3,9 milionu dávek. Plně očkováno je téměř 1,086 milionu lidí, tedy asi desetina obyvatel. Od tohoto týdne se mohou registrovat zájemci nad 45 let, příští týden mají přijít na řadu i mladší čtyřicátníci a poté všichni starší 16 let. Pro mladší zatím vakcíny nejsou schválené. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře