Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, ZPRÁVY Z ČR,

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 16. 5. 2021

K očkování proti covidu-19 se mohou registrovat lidé starší 40 let
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

K očkování proti covidu-19 se mohou od půlnoci hlásit všichni lidé starší 40 let. V této věkové skupině jich v ČR žije více než 923.000. Dosud jim mohli zdravotníci vakcínu podat jen v případě, že pracovali ve školství, zdravotnictví, sociálních službách nebo kritické infrastruktuře nebo měli nějakou z chronických nemocí. Dokončené očkování má v tomto věku už téměř 59.000 z nich.

“Rychle otevíráme další věkové skupiny, protože zájem v nižších věkových kategoriích není tak dramatický, jako jsme si ho užívali u starších spoluobčanů,” uvedl k tomu ve čtvrtek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). (Zdroj: ČTK)

Houslista Šporcl vyzval ke zmírnění opatření v uměleckém vzdělávání
Pavel Sporcl

Houslový virtuos Pavel Šporcl vyzval dnes ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby se snažil více rozvolnit protiepidemická opatření v uměleckém vzdělávání. Uvedl to v e-mailu, který má ČTK k dispozici. Podle Šporcla je problémem to, že v základních školách stále přetrvává zákaz zpívání a v základních uměleckých školách (ZUŠ) se mohou uvnitř scházet nanejvýš tříčlenné skupiny žáků. Opatření podle něj neodpovídají situaci, kdy v kultuře budou opět možné koncerty pro stovky diváků. Vyjádření ministerstva školství ČTK zjišťuje.

Podle informací na webu ministerstva školství je nyní zpěv povolen pouze ve středních, vyšších odborných a vysokých školách, kde je stěžejní pro naplnění studijního programu, a to za osobní přítomnosti nejvýše šesti žáků v místnosti. Zpívat se může také v základních uměleckých školách, a to uvnitř ve skupinách do tří žáků. (Zdroj: ČTK)

Pražské náplavky se zřejmě otevřou už v pondělí
Prazske naplavky

Pokud dnes v noci klesne hladina Vltavy v hlavním městě pod první povodňový stupeň a ustálí se, mohly by se v pondělí znovu otevřít pražské náplavky. Magistrát je nechal uzavřít v pátek večer kvůli vysoké hladině řeky. V pondělí by se rovněž mohly otevřít protipovodňová vrata preventivně chránící Kampu. Na dnešní schůzce se na tom dohodli členové povodňové komise hlavního města, informoval mluvčí magistrátu.

Hladinu Vltavy v hlavním městě zvedl v posledních dnech déšť. První povodňový stupeň byl v pražské Chuchli vyhlášen už v noci na sobotu a stále trvá. Pokles hladiny pod první stupeň povodňové aktivity očekávají členové povodňové komise na základě předpovědi meteorologů dnes v noci. Zavřít vltavské náplavky kvůli zvýšené hladině řeky nechal magistrát v pátek kolem 22:30. V týž den byla preventivně uzavřena i vrata na Čertovce, která chrání před povodní Kampu. (Zdroj: ČTK)

Hamáček podal trestní oznámení na autory reportáže webu Seznam Zprávy
Jan Hamáček ČSSD

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pátek podal trestní oznámení na autory reportáže serveru Seznam Zprávy k jeho cestě do Moskvy Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Řekl to v dnešní Partii televize Prima. Vyloučil, že by kvůli kauze rezignoval. Naopak podle lídra ODS Petra Fialy by měl skončit, protože buď lhal veřejnosti, nebo se dopustil špatného úsudku. Šéfredaktor serveru Seznam Zprávy Jiří Kubík minulý týden uvedl, že web je připraven pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.

Hamáček trestní oznámení avizoval minulý týden. Na server plánuje podat i civilní žalobu, kterou chce po vydavateli požadovat deset milionů korun. Podle webu Seznam Zprávy hovořil Hamáček na interní schůzce o úmyslu “vyměnit mezinárodní skandál” kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá. Podle Hamáčka se mohli autoři reportáže dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. (Zdroj: ČTK)

Průvodem biskupů začala v Nepomuku hlavní akce k výročí blahořečení sv. Jana
Jan Nepomucký, Nepomuk, Plzeňsko

Průvodem více než 20 biskupů z fary v Nepomuku do kostela začala dnes slavnostní poutní mše svatá celebrovaná Dominikem Dukou. Jde o hlavní akci k oslavám 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Od 17. do 18. května budou ve městě jednat čeští a moravští biskupové.

V krátkém průvodu šli s biskupy a dalšími církevními hodnostáři místní fotbalisté, zástupci Matice sv. Jana Nepomuckého a místní pěvecký sbor. Před kostelem sv. Jana Nepomuckého z poloviny 18. století kardinál požehnal lidem a na dálku i nové soše světce, kterou v sobotu odhalili na výjezdu z města. Dej, ať všichni následujeme jeho statečnosti, řekl na úvod mše primas český. Přihlížela více než stovka občanů a před kostelem čekaly další desítky. Bohoslužby se zúčastnil také bývalý český prezident Václav Klaus, zjistila na místě ČTK. “Jsem rád, že se do jisté míry podařily tyto oslavy přichystat,” řekl Duka ČTK. (Zdroj: ČTK)

Tři pobodaní po noční rvačce v Praze, muž s nožem ujížděl tramvají
policie,

Tři zraněné si vyžádala noční rvačka na pražském Palackého náměstí. Na twitteru to uvedla policie. Jeden z aktérů potyčky se neúspěšně pokusil ujet tramvají, ale policisté jej zadrželi i s nožem, který u sebe měl. Policisté museli při zadržení použít donucovací prostředky a hrozbu namířenou střelnou zbraní.

Všechny pobodané převzali záchranáři. “Všichni aktéři incidentu jsou cizinci,” uvedli policisté na twitteru. Motiv a průběh incidentu zjišťují. (Zdroj: ČTK)

Deštěm vzedmuté řeky o víkendu větší škody v Česku nenapáchaly
povodně, hasiči,

Následky vydatného deště, který ve druhé polovině pracovního týdne postihl část Česka, nezpůsobily o víkendu žádné výraznější škody. Hladiny některých řek na jihozápadě a ve středu Čech vystoupaly v sobotu a neděli většinou jen na nejnižší povodňový stupeň. V pondělí by se ale podle varování meteorologů měl déšť do Česka vrátit, přičemž na severu a východě Moravy hrozí vylití řek z břehů.

Na pondělí předpovídá Český hydrometeorologický ústav vydatný déšť na Moravě. Opět proto hrozí záplavy zejména na východě a severu Moravy, včetně Slezska. Řeky tam mohou dosáhnout druhého povodňového stupně, kdy už se voda vylévá do okolní krajiny. Krátkodobě, zejména na menších tocích, nelze vyloučit ani třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Varování před vzestupem hladin bude v pondělí platit i na dalších místech Moravy a na severovýchodě Čech. Meteorologové tam ale očekávají dosažení nejvýše prvního stupně. (Zdroj: ČTK)

Zařazení ČR na ruský seznam zemí, které nejsou přáteli, je podle Zemana hloupost
Prezident Miloš Zeman

Zařazení České republiky na ruský seznam zemí, které nepatří k přátelům, je z ruské strany škodlivá hloupost. Frekvenci 1 to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Seznam zveřejnilo Rusko v pátek, vedle Česka na něj zařadilo ještě Spojené státy.

“Vždy je špatné býti nepřítelem. Z ruské strany je to hloupost, protože dělat si nepřátele z bývalých přátel je chyba. Když nemůže být přátelství, ať jsou alespoň korektní vztahy,” řekl Zeman. Prezident je dlouhodobým zastáncem dobrých českých vztahů s Ruskem. (Zdroj: ČTK)

Nových případů covidu za sobotu bylo nejméně za 36 týdnů
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

V sobotu testy potvrdily 596 nových případů nákazy covidem-19 v Česku. Byl to nejnižší nárůst za první víkendový den od 5. září. Oproti stejnému dni předchozího týdne přibylo o 128 případů méně. Vakcíny proti novému koronaviru bylo v sobotu naočkováno 31.405 dávek, což je dosavadní sobotní rekord. O týden dříve zdravotníci aplikovali o 655 dávek méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku vakcinace koncem prosince bylo v Česku podáno přes 4,1 milionu dávek. Plně naočkovaných je 1,103.909 lidí. První případ nákazy novým typem koronaviru se v Česku potvrdil na začátku loňského března. Od té doby se jím prokazatelně infikovalo více než 1,65 milionů lidí. Zemřelo 29.901 z nich. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna bude schvalovat stavební zákon, má volit televizní radní
Sněmovna, poslanci, parlament,

Sněmovna bude na příští řádné schůzi schvalovat už ve čtvrtém dějství návrh nového stavebního zákona, od něhož si vláda slibuje zrychlení povolování stavebních projektů. Tentokrát by se už měla dostat k hlasování. Ve sněmovním finále jsou nyní více než dvě desítky dalších předloh. Týkají se třeba lepší dostupnosti léčebného konopí, změny určení dětských skupin, které dříve vznikaly v reakci na chybějící místa v mateřských školách, přeměny kojeneckých ústavů a zavedení takzvaného klouzavého mandátu.

Schůze Sněmovny začne v úterý 25. května odpoledne. Trvat by měla tři týdny a s týdenní přestávkou pro jednání výborů skončit v pátek 18. června. V souvislosti se slábnutím epidemie koronaviru už budou moci zájemci sledovat jednání poslanců osobně. Po řadě měsíců se otevře galerie pro veřejnost, byť v omezené kapacitě. Poslance zřejmě čekají i mimořádné schůze. V případě, že koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů a STAN požádají o svolání sněmovního jednání o vyslovení nedůvěry menšinové vládě ANO a ČSSD do konce května, předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) by svolal schůzi na středu 3. června. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře