SPOLU vyhrálo volby. Jasným poraženým Piráti

Volební vítězství slaví koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Vládní hnutí ANO skončilo těsně druhé, koalice Pirátů se STAN třetí před hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Další politické subjekty se do Sněmovny nedostanou. 

Koalice Pirátů a STAN by měla ještě dnes večer začít vyjednávat s koalicí Spolu o možnosti sestavit budoucí vládu, řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Předseda ODS Petr Fiala oznámil jednání s koalicí Pirátů a Starostů do 24 hodin. Výsledky voleb jsou podle něj jednoznačné. Prezident Miloš Zeman podle něj většinu nemůže ignorovat.

Jasným poraženým voleb jsou jednoznačně Piráti.

Pirátská strana ztratila 18 mandátů z 22 a získala pouze 4 mandáty. Hraniční hodnota 5 % znamená zhruba 10 mandátů, 4 mandáty odpovídají zhruba 2 % hlasů!

Na dotaz k možné rezignaci na post šéfa Pirátů Bartoš uvedl, že v lednu se bude konat celostátní fórum Pirátů, kde se stejně bude volit nové vedení strany. Pokud bude poptávka po tom, řešit situaci dříve, lze o tom diskutovat, řekl Bartoš. 

Za skvělý výsledek označil zisk hnutí ANO ve sněmovních volbách jeho předseda a premiér Andrej Babiš.

Podle Babiše se uvidí, zda se prezident Miloš Zeman rozhodne ho pověřit sestavením vlády. Rozhovory o tom podle něj začnou ve středu. Zeman už dříve avizoval, že dá možnost sestavit vládu předsedovi vítězné strany, nikoli koalice. Pokud se tak stane, osloví Babiš hned koalici Spolu. Vyloučil jednání s Piráty.

Do Sněmovny se poprvé za dobu samostatné ČR nedostane ČSSD.

Kvůli volebnímu výsledku rezignuje Hamáček na funkci předsedy strany. Složit účty a skončit chce na jednání předsednictva strany, které svolalo vedení na 25. října, řekl Hamáček novinářům v pražském Lidovém domě, kde má vládní strana svůj volební štáb. ČSSD popřál, aby chytla druhý dech a za čtyři roky se do Sněmovny vrátila.

Komunisté se nedostanou do Sněmovny poprvé od vzniku strany v roce 1921. 

 V roce 2017 měli 7,76 procenta a 15 mandátů. KSČM, která letos slavila 100. výročí, zatím ve Sněmovně nechyběla, doposud byla vždy v opozici. Podporovala ale poslední menšinovou vládu ANO a ČSSD.

Předseda komunistů Vojtěch Filip a všichni členové vedení KSČM dnes rezignovali na stranické posty. 

Hnutí SPD udrželo pozice.

Hnutí SPD udrželo ve volbách své pozice, i když mu mezi vlasteneckými stranami stoupla konkurence, ocenil při hodnocení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny předseda SPD Tomio Okamura. Povolební jednání budou podle něj dlouhá, SPD je na ně připravena, řekl novinářům ve volebním štábu SPD v pražském hotelu Duo.

Nejvíc preferenčních hlasů dostal Rakušan a Pekarová Adamová.

Vítězem letošních sněmovních voleb v počtu preferenčních hlasů, a to jak v absolutních číslech, tak v procentech, se stal předseda STAN Vít Rakušan, který kandidoval ve svém Středočeském kraji. Podle předběžných výsledků po sečtení víc než 99 procent okrsků získal zhruba 60.000 hlasů. Druhou nejúspěšnější kandidátkou podle počtu preferenčních hlasů se stala pražská lídryně koalice Spolu a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která získala víc než 48.800 hlasů.

Třetí místo zaujal lídr koalice Spolu a předseda ODS Petr Fiala, když mu v Jihomoravském kraji dalo preferenční hlas víc než 38.400 voličů. Čtvrtý skončil dosavadní premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který v Ústeckém kraji získal rovněž přes 38.000 hlasů, ale za Fialou zaostával asi o dvě stovky hlasů

Díky preferenčním hlasům se ve Sněmovně sejdou nově dva bratří Okamurové.

Dosavadní místopředseda Sněmovny a předseda SPD Tomio Okamura se bude v jednacím sále setkávat s Hayatem Okamurou (KDU-ČSL), kterého na kandidátce koalice Spolu vyslalo do Sněmovny z 15. místa víc než 24.000 kroužků na volebních lístcích.

Celkové výsledky hlasování
Celkove vysledky voleb

Koalici Spolu pomohlo podle politologů k vítězství ve sněmovních volbách veřejné vystupování jejich představitelů v předvolebních debatách. Slabý výsledek Pirátů mohly podle odborníků ovlivnit nejasnosti v programu i to, že se premiér a předseda ANO Andrej Babiš zaměřil v kampani na ně, čímž mohl přivést voliče váhající mezi opozičními subjekty k podpoře koalice Spolu. Vypadnutí KSČM ze Sněmovny politologové hodnotí jako důsledek komunistické podpory Babišově vládě.

Babiš prohrál, ale má víc mandátů než Spolu. Zde je vysvětlení proč

Přestože má strana nižší volební zisk v procentech, může mít ve Sněmovně víc mandátů než vítěz voleb. Podle posledních propočtů se už nezmění mandáty rozdělené podle krajů: oproti minulým volbám Praha o jeden přišla a naopak Ústecký kraj jeden navíc získal. Pravděpodobně proto, že se v něm utkali dva výrazní lídři: Ivan Bartoš za Piráty a Andrej Babiš za ANO a zároveň byl tento kraj losem vybrán jako ten, v němž volili Češi v zahraničí. Tím se zvýšil počet voličů, což v důsledku znamená i onen mandát navíc.

Vysledky voleb

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 8.10. – 9.10.2021

Zdroj a foto: ČTK, ČSÚ, Seznam zprávy, redakce

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře